Strona głównaMotoryzacjaIle będzie kosztować ubezpieczenie bez zniżek w 2022?

Ile będzie kosztować ubezpieczenie bez zniżek w 2022?

Windowane ceny ubezpieczeń są zmorą posiadaczy pojazdów mechanicznych już od kilku dobrych lat. Każdy kolejny rok niesie ze sobą obawę podwyżek. Te zwykle są nieuniknione. Tym większe zaskoczenie mogą budzić tegoroczne ekspertyzy cen ubezpieczeń komunikacyjnych, które… spadły w stosunku do poprzedniego okresu. W takim razie jak wyglądają prognozy cen na przyszło rok i czego można się spodziewać?

Najwyższe ceny dotyczą młodych kierowców, nieuprawnionych jeszcze do posiadania zniżek. W analogicznej sytuacji są osoby, które na skutek kolizji drogowych utraciły możliwość zakupienia polisy w niższej cenie. Jak w takim razie wygląda sytuacja i prognozy przyszłorocznych stawek ubezpieczeń?

Komu i kiedy opłaca się wykupić pełen pakiet ubezpieczenia?

Samochody obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC – jego wykupienie jest obligatoryjne dla  każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Posiadanie zniżek czy ich brak niczego nie zmienia w tej sytuacji. Dobrowolnym ubezpieczeniem jest AC, chroniące przed kradzieżą czy wandalizmem. Bywa, że dla osób nieposiadających zniżek kwota składki za AC jest tak wysoka, że zrównuje się z wysokością ubezpieczenia obowiązkowego. Dlatego na jego nabycie decydują się zwykle posiadacze droższych i nowszych modeli samochodów. Pełne pakiety ubezpieczenia na preferencyjnych warunkach oferowane są za to zawsze w salonach samochodów nowych i to w ich przypadku wykupienie OC, AC i NNW ma sens.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2020?

Mimo iż można nieco zaoszczędzić, wykupując pakiet OC i AC razem, osoby nieposiadające zniżek w zasadzie nie odczują różnicy. Ogromna rozbieżność w tym, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek (sprawdź to na https://najtaniejuagenta.pl/) w 2020 roku wynika z podziału administracyjnego. Według statystyk, rok temu różnica między konkretnymi firmami i miastami mogła wynosić nawet do kilku tysięcy złotych. Oczywiście w badaniu, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2020 roku brały udział podobne samochody oraz analogiczne parametry polis. Również statystycznie rzecz biorąc, w 2020 roku świeżo upieczony kierowca płacił średnio za ubezpieczenie pojazdu 2125 złotych, podczas gdy osoba po 60. roku życia mogła liczyć na oferty opiewające na kwotę około 557 zł. To daje niebagatelną różnicę 281,5%. Jak sytuacja wygląda w tym i przyszłym roku?

Ubezpieczenie bez zniżek w 2022 roku – czego można się spodziewać?

Po kilku latach ciągłych wzrostów cen ubezpieczenia komunikacyjnego doszliśmy do momentu, kiedy stawki zaczęły odrobinę spadać. Tak było w I kwartale tego roku, kiedy za polisę kierowcy płacili średnio o 40 złotych mniej. Najnowsze raporty podają, że również po obecnym, III kwartale roku 2021 ceny ubezpieczeń spadły. Czy w praktyce będzie to oznaczać kolejne obniżki cen za OC i AC, także dla osób nieposiadających zniżek? Okazuje się, że obniżki cen ubezpieczenia OC niekoniecznie muszą dotyczyć młodych i mało doświadczonych kierowców, nieposiadających żadnej historii prowadzenia pojazdów w firmach ubezpieczeniowych. III kwartał tego roku także był mało dla nich łaskawy. Okazuje się, że osoby w wieku do 25 roku życia mogą – w zależności od regionu – zapłacić za to samo ubezpieczenie nawet dwieście procent więcej, niż nieco starsi kierowcy z wypracowaną historią. To jednocześnie ponad sto procent ogólnokrajowej średniej cen. Jak się okazuje, wyższe stawki płacą osoby niebędące w związku małżeńskim – to zwykle około 27% więcej do kwoty ubezpieczenia. Nie bez znaczenia jest też posiadany samochód i rodzaj paliwa, jakim jest napędzany oraz jego wiek. Patrząc na obowiązujące trendy raczej nie powinniśmy spodziewać się zmian na lepsze w 2022 roku dla osób nieposiadających zniżek.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne