Strona głównaMotoryzacjaIle czeka się na nowy samochód? Wpływ pandemii i wojny na produkcję...

Ile czeka się na nowy samochód? Wpływ pandemii i wojny na produkcję aut

Pandemia, która ogłoszona została w 2020 i jej konsekwencje, odczuwane przez nas do dziś, a także wojna na Ukrainie, która rozpoczęła się w lutym 2022, odbiły się niemałym echem w przemyśle motoryzacyjnym. Wiele osób, które pragną dokonać zakupu samochodu na rynku pierwotnym, spotyka się z ich małą dostępnością oraz wydłużonym czasem oczekiwania, spowodowanym brakiem potrzebnych podzespołów. Coraz więcej osób, zmuszonych jest również do szukania pośród oferty aut z rynku wtórnego. Pandemia i wojna przyczyniły się również do znacznego wzrostu cen samochodów (zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym).

Ile trwa produkcja samochodu?

To pytanie zadawane przez wielu fanów motoryzacji. Sam proces nie jest długi, trwa od kilku do kilkunastu godzin. Na czynniki składające się na to ile trwa produkcja samochodu, wpływa również wiele aspektów takich jak na przykład złożoność budowy auta czy dostępność podzespołów i części niezbędnych do jego budowy. W czasach bez pandemii i wojny za wschodnią granicą proces ten był znacznie krótszy i łatwiejszy. Obecnie na pytanie ile trwa produkcja samochodu, można na pewno odpowiedzieć, że znacznie dłużej niż kiedyś.

Czas oczekiwania na nowy samochód w 2022

Jaki jest czas oczekiwania na nowy samochód w 2022 roku to pytanie zadawane pośród wielu osób, które rozważają w najbliższym czasie wymianę swojego auta na nowy. Dane, które możemy odnaleźć na ten temat, nie napawają jednak optymizmem. Wielu producentów deklaruje czas oczekiwania jako pół roku, jednak terminy często ulegają przesunięciu, dochodząc nawet do jednego roku. Czas oczekiwania na nowy samochód w 2022 roku uległ znacznemu wydłużeniu, na co niemały wpływ ma również sytuacja geopolityczna na Ukrainie, gdzie z powodu wojny zostały zamknięte fabryki i zakłady przemysłowe związane z przemysłem motoryzacyjnym.  

Škoda – produkcja w 2022 roku

Wpływ pandemii odcisnął również swój ślad w fabrykach produkujących samochody marki Škoda. Zarządcy firmy nie kryją, że w tym momencie niezrealizowanych pozostaje ponad 400 tysięcy zamówień. Liczne obostrzenia i wynikające z nich ograniczenia w wykonywaniu pracy, a także brak potrzebnych części przyczyniły się w dużym stopniu do znacznie dłuższego czasu oczekiwania. Dodatkowo klienci muszą być świadomi, że wybrane przez nich pakiety wyposażenia bardzo często nie będą mogły być w pełni wyprodukowane. Pośród licznie napływających wiadomości odnoszących się do świata motoryzacji, Škoda wznawia mocno produkcję w 2022 roku. Pracownicy fabryk będą pracować z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych, z których zostaną skrupulatnie przeszkoleni. Nowy prezes marki Škoda zapowiada, że produkcja w 2022 roku powróci na właściwe tory, co przyczyni się w znacznym stopniu do skrócenia czasu oczekiwania. Na pytanie, jaki będzie czas oczekiwania na nowy samochód w 2022 roku, Škoda deklaruje, że znacznie szybszy niż dotychczas. Do tej pory było to znacznie utrudnione ze względu na przymus zamknięcia wielu fabryk. W tym momencie nowy zarząd obiecuje, że czas oczekiwania na nowy samochód w 2022 Škoda będzie mieć znacznie mniejszy. Wiele z części sprowadzanych było zza granicy, co przez pandemię było znacznie utrudnione poprzez liczne procedury temu towarzyszące. Dodatkowo Škoda należy do koncernu Volkswagena, który większość swoich fabryk posiada na terenie Ukrainy. Fakt ten, może wpłynąć na czas oczekiwania na nowy samochód w 2022 roku. Škoda korzysta z wielu części wchodzących również w skład Volkswagena.

Czas oczekiwania – Škoda Superb

Jaki jest czas oczekiwania na Škodę Superb to pytanie, które zadaje sobie wielu fanów marki. Škoda Superb to jeden z flagowych modeli przedsiębiorstwa, który cieszy się niemalejącą popularnością i zainteresowaniem klientów. Škoda Superb charakteryzuje się ponadczasową linią, a także uniwersalnością (istnieją dwie wersję modelu – sedan i combi). Czas oczekiwania na Škodę Superb wynosi obecnie od czterech do dziesięciu miesięcy.

Škoda Octavia od ręki

W dobie wolniejszej i znacznie wydłużonej produkcji samochodów warto rozejrzeć się na rynku wtórnym. Wśród licznych modeli, które możemy tam odnaleźć, dużą popularnością cieszy się Škoda Octavia. Od ręki możemy dokonać jej zakupu i cieszyć się z jej posiadania. Wielu zwolenników Škody chwali sobie jej uniwersalność i niezawodność, zaś przystępne ceny Škody Octavii powodują, że znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych przez Polaków samochodów. Duża ilość aut modelu Škoda Octavia od ręki,  przyczynia się również niewątpliwie do jej popularności.

Auta Kia dostępne od ręki 

W Krakowie cieszą się dużym zainteresowaniem klientów poszukujących samochodu z rynku wtórnego. Wielu kierowców ceni sobie uniwersalność i niezawodność samochodów Kia. Dostępne od ręki w Krakowie są w wielu miejscach, oferujących sprzedaż aut z rynku wtórnego. Na rynku pierwotnym samochody Kia również są dostępne od ręki. Kraków zaś oferuje ich dostępność.

Niewątpliwie pandemia i sytuacja na Ukrainie odciskają swoje piętno w wielu płaszczyznach biznesowych. Motoryzacja jest niezaprzeczalnie jednym z nich. Niepokojące są również dane, które napływają do nas z różnych stron. W 2021 roku dostępność aut z rynku wtórnego spadła aż o piętnaście procent, szacuje się, że najbliższe lata będą tę liczbę pogłębiać. Wpływa to również na spory wzrost cen, który w parze z pogłębiającą się inflacją sprawiają, że nabycie auta stało się nie lada wyzwaniem. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja ta ulegnie niebawem poprawie, a zakup nowego samochodu nie będzie stanowić więcej problemu.

Jeśli jesteś na etapie zakupu auta to sprawdź też opinie salonu samochodowego AAA Auto.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne