Strona głównaOpinieFundacja Centaurus - opinie, oszuści?, czy warto?

Fundacja Centaurus – opinie, oszuści?, czy warto?

Fundacja Centaurus jest organizacją pożytku publicznego. Działa na rzecz pomocy i ratowania zwierząt, głównie koni. Fundacja może się pochwalić licznymi sukcesami, które wiążą się ze zbiórkami pieniędzy i wykupywaniem zwierząt, mających trafić do rzeźni i nie tylko. Wokół organizacji zaczęły pojawiać się jednak też negatywne opinie, sugerujące, że mogą być oszustami i działać niezgodnie z prawem. Czy fundacja usłyszy zarzuty? Na temat samej fundacji i krążących wokół niej opinii opowiemy w poniższym artykule.

Zobacz: Jak pomóc Ukrainie? Zbiórki, fundacje, bojkot rosyjskich produktów

Czy fundacja Centaurus jest organizacja pożytku publicznego?

Czy fundacja Centaurus jest organizacją pożytku publicznego? Tak. Co to właściwie oznacza? Wiąże się to ze zdobyciem przez fundację statusu, dzięki któremu można przekazywać 1% swojego podatku, podczas rozliczeń rocznych. Każda organizacja w celu uzyskania tego miana musi spełnić określone warunki. Najważniejsze jest prowadzenie działalności nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Czy każde organizacje tego typu to oszuści? Zdarza się, że fundacje wykorzystują swój charytatywny charakter do czerpania zysków, jednak łatwo można to zweryfikować. 

Fundacja Centaurus – opinie

Jakie są opinie na temat Firmy Centaurus? Zdania są bardzo podzielone. Fundacja działa od 2006 roku i od tamtej pory udało im się uratować już ponad 2500 tysięcy koni i osłów. Poza tym, pomogli tysiącom zwierząt domowych, takich jak psy czy koty. Fundacja Centaurus jako organizacja pożytku publicznego walczy o życie i zdrowie wszystkich zwierząt gospodarskich i domowych. Miejsce, w którym objęte opieką fundacji zwierzęta przebywają to folwark pod Legnicą. Jest on największym azylem dla zwierząt tego typu w całej Europie. 

Fundacja Centaurus opinie na forum źródło: gowork.pl

Poza szeregiem zasług, w działalności fundacji niektórzy dostrzegają nieścisłości. Czy są oszustami? Jedna z kontrowersji dotyczy tego, że Centaurus odkupuje zwierzęta od handlarzy, chcących oddać konie do rzeźni. O ile chęć ratowania ich życia jest bezwzględnie słuszna, to internauci poddają wątpliwości fakt, że organizacja daje zarobić handlarzom, którzy często bardzo zawyżają cenę wykupu koni i w ten sposób znacznie się bogacą. Sposób ratowania tych zwierząt nie podoba się  potencjalnym darczyńcom co wymownie na ten temat wyrażają, udzielając się na forach i w mediach społecznościowych.

Zobacz: Jose Carreras – ile ma lat, Julia Carreras, romans z Polką, Edyta Górniak, choroba, młody, rodzice, Patrycja Wojciechowska

Fundacja Centaurus – oszuści?

Fundacja jest niezależna politycznie i religijnie. Całość uzyskanych dochodów czerpie z pieniędzy wpływających od firm, instytucji i osób prywatnych. Co przemawia za złą opinią fundacji? Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że organizacja dopuszcza się oszustw. W Internecie pojawiły się głosy, że fundacja Centaurus umieściła zdjęcia konia, podpisując pod nim historię konia o innym imieniu i odmiennej historii. To wzbudziło w ludziach oburzenie i refleksje na temat rzetelnej działalności fundacji. Oszczerstwa i dochodzenie sprowadza się jednak jedynie do komentarzy i spekulacji kilku osób. Fundacja nigdy nie usłyszała zarzutów, które mogłyby świadczyć o tym, że nie działa zgodnie z polskim prawem.

Na temat działalności fundacji Centaurus można znaleźć zarówno wiele pozytywnych jak i negatywnych opinii. Faktem jest jednak ich udowodniona działalność charytatywna oraz liczne współprace. Organizacja zajmuje się rezerwat w porozumieniu z Przemkowskim Parkiem Krajobrazowym. Dzięki temu, dyrekcja udostępnia ponad 400 hektarowy obszar, na którym fundacja Centaurus może wypasać konie, które ma pod swoją opieką. Poza zapewnieniem schronienia i leczeniem zwierząt, organizacja zajmuje się również terapią kontaktową, dzięki czemu pomaga również ludziom. Centaurus oferuje też wsparcie dla rodzin, które zdecydowały się na adopcję ich zwierząt. 

W 2010 roku Centaurus otworzył swoje oddziały w okolicach Warszawy i pod Zieloną Górą. Organizacja swoje działania prowadzi już nie tylko na terenie Polski. W roku 2019 Centaurus uruchomił swoją działalność na terenie Niemiec. W tym samym roku adopcje zaczęły działać również na terenie Czech. Rok później fundacja otworzyła nowy ośrodek rehabilitacyjny, dzięki który jednocześnie pozwala na leczenie około 200 koni. To aż 140 hektarów terenu w Wojcieszowie. Rok 2020 to jednocześnie czas, w którym rozszerza działalność organizacji o tereny Hiszpanii. Rok po Hiszpanii, fundacja Centaurus rozpoczyna działalność adopcyjną poza Europą. Rozpoczynają działania adopcyjne w Stanach Zjednoczonych. W 2021 roku adopcje następują w Szwecji. 

Marka swoją renomę podkreśla dzięki współpracy z celebrytami. Ambasadorami fundacji Centaurus są najczęściej muzycy oraz aktorzy. Wśród nich można wymienić między innymi: Marylę Rodowicz, Patryka Vege, Marka Siudym, Joannę Czechowską czy Grażynę Zielińską. Gwiazdy podpisują się swoim nazwiskiem pod działalnością marki, przez co zaufało jej już ponad 800 000 darczyńców. 

Zobacz: Exodermin – opinie, cena, oszuści, zamiennik, forum

Sprawdź jeszcze

Popularne