Strona głównaBudownictwoJaki wykrywacz kabli?

Jaki wykrywacz kabli?

Lokalizacja kabli elektrycznych przed wywierceniem dziury w ścianie jest bardzo ważna. Można zlokalizować je dzięki wykrywaczowi kabli. Wykrywacz przewodów elektrycznych jest niezbędny, kiedy chcemy wywiercić miejsce na kołek lub zamontować np. szafkę.

Wykrywacz przewodów elektrycznych – jak działa?

Wykrywacz przewodów elektrycznych pozwala na lokalizowanie prętów oraz innych metalowych elementów, w tym kabli, w celu uniknięcia przewiercenia się. Nowoczesny wykrywacz przewodów elektrycznych pozwala na wykrycie również kabli pod napięciem, a także wyposażony jest w opcję rozróżniania metali magnetycznych, takich jak stal i żelazo oraz niemagnetycznych – miedź i aluminium. Również istnieją detektory, które wykrywają również tworzywa sztuczne oraz drewno. To ważne, ponieważ chcąc zamontować np. szafkę w łazience istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że trafimy na rurę z wodą.

Wykrywacz przewodów elektrycznych działa na baterie, które trzeba naładować – najczęściej są to baterie 9V. Detektor włączony oraz przyłożony do ściany wykazuje za pomocą diody, czy za ścianą znajduje się metal, czy też inny materiał, dzięki czemu wiemy, gdzie nie możemy wiercić. Czerwona dioda informuje nas, że za ścianą znajduje się pręt lub kabel, a zielona, że dana przestrzeń wolna jest od kabli, czy rur. W wielu wykrywaczach przewodów elektrycznych znajduje się również wyświetlacz ciekłokrystaliczny, pokazujący w formie graficznej czujnika. Można dzięki niemu sprawdzić jak blisko znajduje się metalowy element. Wyczytamy z niego również, czy dany przedmiot jest kablem pod napięciem, czy metalem magnetycznym.

Detektor przewodów elektrycznych – jaki wybrać?

Wykrywacz przewodów pod napięciem 230V w ścianie najlepiej wybrać pod kątem jego dokładności, ale również posiadania takich dodatkowych elementów, jak wyświetlacz. Wykrywacz przewodów pod napięciem 230V powinien mieć kilka diod, dzięki którym łatwiej ocenimy odległość wiertła od kabli w ścianie.

Jak wykryć kable w ścianie?

Dzięki nowoczesnym lokalizatorom można znacznie szybciej znaleźć kable. Dzięki nim wiemy, jak wykryć kable w ścianie. Wykrywacz kabli pod tynkiem wykorzystuje w swojej pracy efekt indukcji powodowany przez pola elektromagnetyczne. Dzięki tej metodzie znacznie łatwiejsze jest wykrywanie kabli. Detektor przewodów elektrycznych znajduje pole elektromagnetyczne wokół przewodów, które przepływa prądem przemiennym. Wykrywacz kabli znajduje to pole wokół przewody, które jest generowane przez przepływający prąd. Jest to możliwe nawet na głębokości kilku centymetrów. Wykrywacz przewodów elektrycznych by wykryć ukryte w ścianie kable wytwarza elektromagnetyczne pole przemienne. Należy przyłożyć wykrywacz kabli do ściany i sprawdzać częstotliwość drgań. Dzięki temu na wyświetlaczu pojawi się analiza sygnału pomiarowego, co wykazywane jest na urządzeniu jako obecność kabli w ścianie. Najczęściej pokazuje się to poprzez zapalenie się czerwonej diody. Przesuwając po ścianie w górę i w dół oraz na boki wiemy, w których miejscach są kable. Przed wierceniem warto użyć lokalizator przewodów, dzięki czemu będziemy wiedzieć w jakich miejscach w ścianie możemy wiercić. Przed wierceniem warto je zaznaczyć za pomocą ołówka.

Wykrywacz przewodów elektrycznych posiada w obudowie dziurkę, dzięki której można za pomocą ołówka narysować przebieg elementów, które są pod powierzchnią. Im mniejsza liczba diod na urządzeniu, tym dalej jesteśmy od kabli bądź innych elementów.

Wykrywacz przewodów elektrycznych – Castorama

Przed zakupem takiego urządzenia jak lokalizator przewodów, należy sprawdzić w Internecie wykrywacz przewodów elektrycznych – opinie, ponieważ wykrywacz kabli dobrej klasy może również wykrywać elementy nie wykonane z metalu. Wykrywacz kabli YATO dostępny w Castoramie pozwala na pomiar do głębokości 80 mm oraz ma trzystopniową sygnalizację. Wartym uwagi jest też wykrywacz przewodów pod tynkiem BOSCH GMS 120, który znajduje również drewniane elementy oraz Center-Finder dla precyzyjnej lokalizacji oraz wskaźnika właściwości materiału.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne