Strona głównaPoradyJak sprawdzić dłużnika za darmo?

Jak sprawdzić dłużnika za darmo?

Nie jest niczym nowym informacja, że Polacy jako naród mają raczej niską świadomość finansową. Niestety, statystyki mogą przerażać. Wciąż kilkadziesiąt procent Polaków nie byłoby w stanie samodzielnie sfinansować nagłego wydatku rzędu 1000 zł. Nic zatem dziwnego, że większość posiada rozmaite kredyty, a duża część nie wie nawet dokładnie ile i jakie. Dlatego też przydaje się wgląd do krajowego rejestru dłużników. Istnieje wiele dobrych powodów, by zdobyć kontrolę nad własnymi finansami. Jedną z możliwości jest krajowy rejestr dłużników. Jak sprawdzić kogoś lub siebie? Podpowiadamy.

Jak sprawdzić dłużnika za darmo?

Przede wszystkim warto uzmysłowić sobie, że nie ma takich sytuacji, że jakakolwiek pożyczka udzielona przez bank lub inną instytucję finansową pozostanie zatajona przed takim rejestrem. W Polsce działa ich kilka, a najpopularniejszym jest BIK. Innym jest natomiast Krajowy Rejestr Dłużników. Jak sprawdzić kogoś lub siebie? Tu odpowiedź jest jednoznaczna – nie możemy sprawdzać informacji kredytowych na czyjś temat, jedynie na swój własny. Zatem jak sprawdzić dłużnika za darmo, jeśli tym dłużnikiem jesteśmy my sami?

Wgląd do Krajowego Rejestru Dłużników może mieć każdy. Każdy użytkownik ma prawo raz na pół roku zamówić raport na temat stanu swojego zadłużenia. Nie ma jednak możliwości sprawdzenia stanu czyjegoś zadłużenia. Do takich informacji dostęp mają tylko i wyłącznie banki oraz instytucje finansowe, a i to tylko w uzasadnionych przypadkach. Nasze informacje są zatem bezpieczne. Nie musimy obawiać się, że wgląd do Krajowego Rejestru Dłużników sprawi, że dane o naszych kredytach i pożyczkach trafią w niepowołane ręce.

Krajowy Rejestr Dłużników – jak sprawdzić kogoś lub siebie?

Przede wszystkim – warto wiedzieć, na jakie kwoty jesteśmy zadłużeni i jak wysokie raty musimy co miesiąc spłacać. Ważne jest również to, czy gdzieś nie zalegamy ze spłatą. Tu pytanie jak sprawdzić dłużnika za darmo jest dobrym sposobem na to, by dowiedzieć się z jednego źródła wszystkiego na temat swojego zadłużenia. W przypadku Krajowego Rejestru Długów raport pobrany raz na pół roku jest darmowy. Nie musimy wnosić żadnych dodatkowych opłat, co jest dobrą informacją szczególnie dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na drodze do finansowej samoświadomości.

To, jak sprawdzić dłużnika częściej wiąże się z kolei z dodatkowymi opłatami. Są one uzależnione od tego, w jakim rejestrze sprawdzamy. Dobra wiadomość jest jednak taka, że raporty te nie są specjalnie kosztowne i najczęściej możemy zamówić taką usługę już od kilku złotych. Warto w tym miejscu jednak wspomnieć, że choć wiemy jak sprawdzić dłużnika, gdy jesteśmy nim my sami, to jednak jest też możliwość, by dowiedzieć się sporo na temat firm. Tu informacje nie są aż tak poufne, a mogą okazać się bardzo przydatne.

Jak sprawdzić zadłużenie firmy za darmo?

Tu sytuacja wygląda nieco inaczej. Dane na temat firm są bardziej publiczne, a to dobra informacja dla innych przedsiębiorców, a nawet potencjalnych pracowników danego podmiotu. Wiemy już jak sprawdzić dłużnika gdy jest to osoba fizyczna. Zatem jak sprawdzić zadłużenie firmy za darmo? Wystarczy zajrzeć do BIG, czyli do Biura Informacji Gospodarczej. Wiedząc jak sprawdzić zadłużenie firmy za darmo zyskujemy na różne sposoby. Przede wszystkim – unikamy marnowania czasu i energii na współpracę z niesolidną i nierzetelną firmą, która nie szanuje obowiązku płacenia innym za wykonaną pracę. Z kolei informacja o braku jakichkolwiek niespłaconych zobowiązań to dla nas ważny sygnał, że dane przedsiębiorstwo jest jak najbardziej godne zaufania, a współpraca z nim ma większe szanse powodzenia. Pozyskanie solidnych, rzetelnych kontrahentów to duże wyzwanie, ale i ryzyko. Taka wiedza na temat zadłużenia firmy może okazać się bardzo pomocna.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne