Strona głównaTurystykaCzy do Turcji trzeba mieć paszport?

Czy do Turcji trzeba mieć paszport?

Turcja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Mnogość hoteli oferujących wakacje all inclusive przyciąga masę turystów, również z Polski. Jest to kierunek całkiem bliski, a mimo wszystko dość egzotyczny. Wysokie temperatury, piękne plaże i ciepła woda są czynnikami decydującymi o wyborze tego miejsca. Co ciekawe Turcja ma dostęp aż do 4. mórz! Morze Czarne, Morze Marmara, Morze Egejskie i Morze Śródziemne otaczają Turcję z trzech stron. Wakacje w 2022 r. będą najprawdopodobniej pierwszymi od dwóch lat, bez tak wielu restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. Sytuacja w Polsce i na świecie jest coraz bardziej stabilna, przez co wiele państw rezygnuje z maseczek czy certyfikatów szczepień. Ostatnio głośno jest o kwestii paszportów do Turcji. Czy do Turcji trzeba paszport? Czy do Turcji wjazd na dowód osobisty jest wystarczający? 

Pamiętaj, że Turcja słynie z podróbek. Sprawdź gdzie kupić podróbki z Turcji, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

Turcja bez paszportu!

Turcja bez paszportu, to gorące hasło ostatnich kilku dni. Od 19.02.2022 r. Do Polski, jak i do kilku innych krajów Unii Europejskiej, weszła możliwość spędzenia wakacji w Turcji bez paszportu. Polacy do Turcji wjeżdżają na dowód osobisty. Ma to ożywić ruch turystyczny, który podczas pandemii znacząco zmalał. Czy do Turcji potrzebna jest wiza? Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, którzy podróżują do Turcji turystycznie na okres do 90 dni, nie muszą mieć wiz. Oznacza to, że wjazd do Turcji na dowód osobisty, jest obecnie wystarczający. Jest to duże ułatwienie dla wielu turystów, gdyż z dokumentami bywa różnie.

Często zapomnimy zaktualizować ważność któregoś z nich, co wiąże się z utrudnieniami, które w ostateczności mogą doprowadzić do rezygnacji z wycieczki. Wizy są jednym z najmniej popularnych dokumentów, który posiada przeciętny turysta. Kwestia związana z tym, czy do Turcji potrzebna jest wiza, wcale nie jest tak oczywista. Turcja nie należy do Unii Europejskiej i jest poza strefą Schengen. W przypadku wyjazdów do takich krajów warto jest uważnie przeczytać zasady dotyczące dokumentacji. Pytanie, „czy do Turcji potrzebna jest wiza” jest jedną z najczęstszych zagwozdek wyjeżdżających.

Turcja a Covid

Funkcjonowanie na całym świecie wraca powoli do normy. Jeśli chodzi o Turcję, loty wznowiono już od 02.03.2020r. Od tamtego czasu sporo się jednak zmieniło. Liczbę obostrzeń w Turcji przeciw Covid – 19 znacząco zminimalizowano. Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni otwartej został zlikwidowany, a funkcjonowanie hoteli wraca do normy. Oczywiście muszą one nadal spełniać najwyższej jakości normy sanitarne i zapewnić środki bezpieczeństwa. Jednak w wielu hotelach powróciła możliwość samoobsługi, co oznacza, że turyści mogą sami nakładać sobie jedzenie ze szwedzkich stołów podczas posiłków.

Hotele odchodzą również od limitów w SPA czy na siłowni. Czy do Turcji potrzeba paszportu covidowego? Jeśli nie chcemy robić tekstów na 72 h przed wjazdem – tak. Kolejnym rozwiązaniem w przypadku nieposiadania certyfikatu szczepienia, jest okazanie dokumentu potwierdzającego bycie ozdrowieńcem. W takim przypadku należy być min. 28 dni po zakończeniu kwarantanny. Bycie ozdrowieńcem jest ważne do 6 miesięcy od odbytej choroby, Podsumowując temat Turcji i Covid – aby wjechać na terytorium Turcji, należy mieć: ważny certyfikat szczepienia lub ważny test, potwierdzający brak zakażenia lub być ozdrowieńcem. Dlatego odpowiedź na pytanie, „czy to Turcji trzeba mieć paszport covidowy” jest po części twierdząca, gdyż bez niego i innych dowodów na bycie zdrowym, nie przekroczymy tureckiej granicy. Jak sprawa wygląda w przypadku powrotu do Polski? Od 25.03.2022 r. zniesiono obowiązek posiadanie ważnych szczepień i testów, aby uniknąć kwarantanny po powrocie z zagranicy. Ma to związek ze zmniejszającą się liczbą zakażeń, która w ostatnim czasie bardzo spada. W przypadku nieposiadania szczepienia, robienie testów wiąże się z dużymi kosztami, dlatego wracając do Polski z Turcji, nie musimy się nimi już przejmować.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne