Strona głównaPoradyCuda eucharystyczne

Cuda eucharystyczne

Cuda eucharystyczne to wyróżniający się ponad inne rodzaj cudy, szczególne dla chrześcijan. Mają one ogromny związek z Eucharystią, a dokładniej z przemienieniem Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa w chleb i wino. Cud ten ma bardzo duże znaczenie w religii, ponieważ uświadamia, że cuda istnieją i są jak najbardziej realne. Dokonały się one bowiem podczas konsekracji na ołtarzu w pierwszej połowie VIII wieku w Lanciano we Włoszech w klasztorze pod wezwaniem świętego Longina. Mszę w klasztorze odprawia kapłan z zakonu św. Bazylego i był akurat w okresie zwątpienia. W czasie gdy wypowiadał słowa konsekracji, w jego rękach nastąpił cud i przemiana chleba i wina w ciało i krew.

Mimo tego, że wydarzenie było już tak dawno to cuda mają dalej odzwierciedlenie w rzeczywistości i umacniają wiarę w Boga.

Cuda eucharystyczne w Polsce

Pierwszy cud eucharystyczny w Polsce miał miejsce w Głotowie. Jest to wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Dobre Miasto. Proboszcz parafii ukrył konsekrowane hostie w pozłacanej kasetce, zakopując w ziemi. Zrobił to dlatego, żeby chronić hostię przed Litwinami i prusami, którzy zorganizowali najazd na Polskę i z pewnością ukradliby te cenne przedmioty. Po pewnym dłuższym czasie chłop, który orał pole dwoma wołami odnalazł ukryte skarby chrześcijan. Para wołów nieoczekiwanie zatrzymała się i nie chciała iść dalej. Z hałdy rozbrzmiał blask, który oświetlił całe pole. Mężczyzna przeniósł znalezione przedmioty do Kościoła, które po pewnym czasie ponownie zniknęły. Cudem jednak okazało się, kiedy je znalezione. Uznano to za znak z góry, który wzywał do wzniesienia świątyni w miejscu cudu. Był to pierwszy udokumentowany cud eucharystyczny w Polsce.

W Krakowie w 1345 roku dokonano rabunku i skradziono z tabernakulum naczynie z konsekrowanymi hostiami z kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Kiedy doszli do wniosku, że materiał, z którego wykonane jest naczynie, nie jest nawet pozłacane, porzucili je za miastem. Przechodnie widzieli przez trzy noce dziwną łunę światła pod osłoną nocy, jednak nikt nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć tego zjawiska. Mieszkańcy miasta przypuszczali, że skoro taki znak pojawia się za miastem to może być to znak z nieba, że nadciąga niebezpieczeństwo i plaga nieszczęść. Zapobiegając takim wydarzeniom, tamtejszy biskup postanowił nakazać wszystkim post, by uchronić się przed ewentualną zagładą. Pewnego dnia ktoś natknął się na pojemnik z hostiami, które natychmiast postanowił przynieść do kościoła. W ramach wynagrodzenia świętokradzkiego czynu odprawiono w miejscu znaleziska mszę, przepraszając za uczynione zło. Uznano to za cud eucharystyczny i za czasów panowania Kazimierza Wielkiego wzniesiono tam świątynię, którą nazywano kościołem Bożego Ciała.

Cud eucharystyczny w Poznaniu

Kolejnym z udokumentowanych cudów eucharystycznych jest cud w Poznaniu, który miał miejsce w 1399 roku. Legenda głosi, że pewna kobieta została przekupiona przez poznańskich Żydów i zmuszona do skradzenia Najświętszego Sakramentu. Kobieta dokonała tego świętokradzkiego czynu i ukradła trzy hostie, które w momencie bezczeszczenia Najświętszego Sakramentu wytrysnęły krew. W tej chwili przebywająca w piwnicy żydowska kobieta modliła się o uzdrowienie i przywrócenie jej wzroku. Nastał cud i kobieta przestała być ślepa. Żydzi, którzy dopuścili się zła, przelękli się tego, co nastąpiło i chcieli wrzucić hostie do studni. Te jednak wznosiły się w powietrze. Postanowili więc porzucić je na bagnach. Ktoś jednak znalazł je po jakimś czasie i poinformował biskupa, który z powrotem umieścił je w poznańskim kościele. Cud eucharystyczny w Poznaniu jest uznawany za bardzo budujący i urealniający wiarę w Jezusa Chrystusa.

Cud w Sokółce zniknął

Informacja na temat zniknięcia cudu w Sokółce pojawiła się w Internecie. Rekolekcjonista opowiadał w filmie, że szczególny znak na hostii nie jest już widoczny. Jednak rzecznik kurii w Białymstoku zapewnia, że nie jest to prawdą. Pogłoski zostały podobno zweryfikowane. Cud eucharystyczny w Sokółce nie zniknął i jest wystawiony dla kultu wiernych. Hostia jest odpowiednio zabezpieczona.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne