Strona głównaNajciekawszeJak znaleźć gwiazdozbiór Perseusza?

Jak znaleźć gwiazdozbiór Perseusza?

Miłośnicy obserwacji nieba przez cały rok mogą podziwiać gwiazdozbiór Perseusza, który znajduje się na podium największych konstelacji na północnym niebie. Wiele osób może się zastanawiać jak znaleźć gwiazdozbiór Perseusza, najlepsze ku temu warunki są w sierpniu. Co ciekawe, jest doskonale widoczny również z Polski, na 88 konstelacji, zajmuje pozycję numer 24, jest uznany przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Przechodząc zatem do konkretów, jak znaleźć gwiazdozbiór Perseusza? W połowie przecina on naszą galaktykę, w zależności od panujących warunków atmosferycznych i miejsca samej obserwacji można zobaczyć aż 90 gwiazd wchodzących w jego skład. Gwiazdozbioru Perseusza należy szukać w pobliżu Andromedy, Kasjopei i Woźnicy.

Czy można określić, jak znaleźć gwiazdozbiór Perseusza?

Jesienią panują najlepsze warunki do obserwacji gwiazdozbioru Perseusza, przypada to na okres od października do grudnia. Jednak najwięcej można usłyszeć o nim w lecie, kiedy mamy do czynienia z rojem Perseidów, powszechnie znanym pod pojęciem deszczu meteorów. Samo znalezienie gwiazdozbioru Perseusza to jedno, a drugie to dostrzeżenie wszystkich jego najciekawszych gwiazd i podwójnych układów. Za centralny punkt konstelacji uznaje się Mirfak, gwiazdę oddaloną o około 506 lat świetlnych od Ziemi. Naukowcy są zgodnie co do faktu, że stanowi najjaśniejszą gwiazdę, przewyższa w tym kontekście nawet Słońce. 

Żona Perseusza przemieniona w gwiazdozbiór

Zapoznając się z mitologią grecką, można przeczytać o żonie Perseusza przemienioną w gwiazdozbiór. Kobieta była etiopską królewną, córką Cefeusza i Kasjopei. Zgodnie z wieloma podaniami jej matka uznawała ją za najpiękniejszą istotę na całej Ziemi, dlatego zazdrosne nimfy zażądały od Posejdona ukarania przechwalającej się królowej. Tak też się stało, na szczęście Andromedę uratował Perseusz, a następnie została ona jego żoną. Nie obyło się również bez spisków, w efekcie jednak małżeństwo osiadło finalnie w Tyrunsie. Zgodnie z mitem żona Perseusza przemieniona w gwiazdozbiór do dzisiaj jest obiektem podziwiania ludzi na całym świecie.

Gwiazdozbiór Perseusza – jak znaleźć?

Jednym z najpiękniejszych jest zdecydowanie gwiazdozbiór Perseusza. Jak znaleźć i kiedy najlepiej prowadzić poszukiwania? W sierpniu lub jesienią – w okresie od października do grudnia. W gwiazdozbiorze Perseusza znajduje się również między innymi Gamma Persei, na którą składają się dwa obiekty – obiegające i zakrywające się. Jest to bardzo ciekawe zjawisko, ponieważ gołym okiem można dostrzec około 30 procentowe zaćmienie gwiazdy. Po raz pierwszy zjawisko odkryto dopiero w 1990 roku, warto o nim mówić, ponieważ powtarza się zaledwie raz na 15 lat. Dlaczego jeszcze warto zobaczyć gwiazdozbiór Perseusza? Jak znaleźć ten obiekt? Z całą pewnością potrzebne są do tego możliwie najbardziej sprzyjające warunki atmosferyczne.

Gwiazdozbiór Perseusza a Wielki Wóz

Czynni obserwatorzy nieba czynią niejednokrotnie porównania, jednym z nich jest gwiazdozbiór Perseusza, a Wielki Wóz. Ten drugi jest z pewnością bardziej popularny, znają go nawet dzieci w szkole. Od tego obiektu często rozpoczyna się pasja oglądania ciał niebieskich, jest on widoczny gołym okiem, również w Polsce. Gwiazdozbiór Perseusza a Wielki Wóz? Niezależnie od głównego celu niezbędne jest sprawdzenie, jaką pogodę się prognozuje w terminie planowanej obserwacji. Sprzyjające warunki mogą zachęcać do kolejnych, a to oznacza, że pasja będzie prawdopodobnie rozwijana, być może zarazi się nią innych.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne