Strona głównaMotoryzacjaZgubiłem korek wlewu paliwa - co robić?

Zgubiłem korek wlewu paliwa – co robić?

Czy utrata lub zgubienie korka wlewu paliwa to poważny problem? Niestety jest poważniejszy, niż na ogół się wydaje! Wbrew pozorom jednak wcale nie zdarza się bardzo rzadko. Co zatem można wtedy zrobić? Jakich konsekwencji się spodziewać, jeśli zgubiłem korek wlewu paliwa? Czym można go zastąpić? W tym artykule dowiesz się wszystkiego.

Zgubiłem korek od wlewu paliwa – czy to poważny problem?

Może się wydawać, że to niewielki i mało istotny w budowie naszego pojazdu element. Niestety odgrywa on jednak bardzo ważną rolę i jeśli dojdzie do zgubienia korka, trzeba jak najszybciej spróbować go czymś zastąpić, a najlepiej zdobyć oryginalną część. Brak korka najczęściej powoduje zanieczyszczenie paliwa, co z kolei stanowi prostą drogę do uszkodzenia silnika. Nikogo nie trzeba przekonywać, że będzie to naprawa dużo droższa niż zakup nowego korka. Co więc zrobić jeśli zgubiłem korek wlewu paliwa? Na pewno nie należy ignorować problemu i jeździć bez zabezpieczonego wlewu. Wielu kierowców powie, że przez kilka dni z powodzeniem można się poruszać bez korka. Jeśli dni są pogodne, być może faktycznie obejdzie się bez poważniejszych problemów. Jeśli jednak przyjdzie ulewa lub śnieżyca, to niestety woda może dostać się do zbiornika i wtedy mamy do czynienia z poważniejszym problemem.

Zgubiłem korek wlewu paliwa – jak go zabezpieczyć?

W pierwszej kolejności trzeba jak najszybciej zamówić nowy korek. Nie jest to szczególnie trudne. Z powodzeniem można znaleźć w internecie samodzielnie odpowiedni korek pasujący do modelu naszego samochodu. Koszt zwykle nie przekracza kilku czy kilkudziesięciu złotych i po paru dniach korek jest w naszym domu. A co zrobić jeśli zgubiłem korek od wlewu paliwa, a nie mam innego samochodu, którym mogę się poruszać na co dzień? Trzeba zrobić wszystko, by zabezpieczyć wlew paliwa w taki sposób, by nie rozlewać go podczas jazdy. Jeśli nigdzie w okolicy nie mamy sklepu, w którym możemy kupić nowy korek, pozostaje zamówić go online, a samemu zabezpieczyć wlew inaczej.

Zagubiony korek od wlewu paliwa – co robić?

Użyj klapki, która raczej nie powinna się zgubić ani odpaść. Zastosuj do jej tymczasowego zabezpieczenia na przykład taśmę maskującą lub inną, która dobrze odizoluje wlew paliwa od wody i zanieczyszczeń, jakie mogą dostać się do paliwa podczas jazdy. Podczas powrotu do domu warto też uważać na sposób, w jaki prowadzimy nasz samochód. Nie wykonujemy gwałtownych ruchów, przyspieszeń czy hamowań. Starajmy się jechać płynnie, utrzymując silnik na niskich obrotach. Następnie ograniczamy poruszanie się samochodem do minimum, aż do momentu założenia nowego korka.

Czy można uniknąć zagubienia korka paliwa?

Co ciekawe, istnieją pewne oznaki, które mogą stanowić dla nas znak, że korek obluzował się i możemy go za jakiś czas zgubić. Można to łatwo wyczuć, choć oczywiście nie zawsze. W wielu modelach samochodów korek wlewu paliwa jest przymocowany do karoserii lub klapki. To wygodne rozwiązanie, które uniemożliwia zgubienie korka. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku starszych pojazdów system ten może być już wyrobiony i zużyty. A w takiej sytuacji korek może nam się zwyczajnie zgubić. Oczywiście podczas każdego tankowania najlepiej zachować czujność. Uważny kierowca zauważy, że korek się obluzował. Najlepiej trzymać go cały czas w dłoni. Nie kłaść na dachu samochodu czy na krawężniku. Wtedy trudniej o nim zapomnieć. Mając go w dłoni najpewniej odruchowo włożymy go z powrotem do wlewu paliwa. Dobra wiadomość dla roztrzepanych jest taka, że nowy korek wlewu paliwa kosztuje niewiele. Na popularnych portalach aukcyjnych i w sklepach motoryzacyjnych można go kupić za kwoty mniejsze niż 10 złotych. Zwykle są to uniwersalne korki, które nieźle się sprawdzają.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne