Pływanie kajakiem to przyjemny sport rekreacyjny dla osób praktycznie w każdym wieku. Nie potrzeba specjalnego przygotowania fizycznego, łatwo też opanować podstawową technikę pływania. Zastanawiasz się, jaki kajak wybrać i co jest ważne? Sprawdź nasz poradnik
Najpopularniejsze rodzaje kajaków
Kajaki można podzielić w zależności od wielkości, ilości osób, materiału czy typu przeznaczenia. Najbardziej podstawowy podział to taki między kajakami tradycyjnymi, czyli sztywnymi oraz pneumatycznymi (dmuchanymi). Dawniej królowały przede wszystkim kajaki sztywne zrobione najczęściej z laminatu czy polietylenu.
Dzisiaj jednak zdecydowanie częściej można spotkać kajaki dmuchane, które są o wiele lżejsze i bardziej praktyczne, bo można je łatwiej przechowywać. Kajak dmuchany możesz napompować bezpośrednio przed zwodowaniem go, a po skończonym spływie zmieści się w bagażniku samochodu osobowego. W przypadku kajaków tradycyjnych potrzebna jest specjalna przyczepa do ciągnięcia samochodem.
Kajak dmuchany czy tradycyjny?
Dzisiaj na jeziorach czy rzekach coraz częściej można spotkać kajaki dmuchane, bo wiele osób zaczęło traktować ten sport jako ciekawą rekreację dla całej rodziny podczas weekendów, majówki czy na wakacyjny wypad z przyjaciółmi. Taki sprzęt jest bardzo praktyczny, a koszty nie są wbrew pozorom wysokie. Najtańsze kajaki dmuchane można kupić już nawet za kilkaset złotych, a za kilka tysięcy można mieć już profesjonalny sprzęt dla zawodowców. Koszt zakupu kajaka jest więc zbliżony do ceny roweru.
Kajak najlepiej jest kupić w profesjonalnym sklepie sportowym. W tym wypadku polecamy zwłaszcza zakupu przez Internet, bo w ten sposób można łatwo porównać wiele produktów, wygodnie filtrując je pod względem takich parametrów jak choćby budżet, wielkość kajaka czy marka. Sprawdź duży wybór kajaków w sklepie Sportano.pl, gdzie w ofercie jest wyposażenie od najlepszych światowych producentów jak Spinera, Aquastic, Aqua Marina,Pure4Fun, Viamore i wiele innych.
Wybierz kajak dopasowany do typu wyprawy
Oprócz podziału na kajaki sztywne i pneumatyczne można także mówić o podziale ze względu na przeznaczenie sprzętu. Najpopularniejsze są kajaki sportowe i turystyczne, oprócz tego są też kajaki wędkarskie, górskie, sportowe czy morskie:
Kajaki turystyczne
Kajak turystyczny to dobry wybór na spływ na mało rwącej rzece czy na jeziorze. Kajaki tego typu są dość uniwersalne i wszechstronne, wyróżniają się dobrą stabilnością, średnią zwrotnością i przeciętną prędkością. Takie kajaki są dość poręczne, więc dobrze sprawdzają się przy wodowaniu i zwykle nie sprawiają problemów nawet dla początkujących kajakarzy.
Kajak sportowy
To przeciwieństwo kajaka turystycznego, które są dość uniwersalne i wszechstronne a przy tym nie wymagają specjalnych umiejętności, aby cieszyć się pływaniem. Kajak sportowy można rozpoznać po tym, że zwykle ma specyficzny i wyróżniający się kształt. Są zwykle mniejsze i mniej stabilne w wodzie niż kajaki turystyczne, wymagają dobrego opanowania techniki i umiejętności balansowania na wodzie, bo z takiego kajaku stosunkowo łatwo jest wypaść w porównaniu do kajaka turystycznego. Jednak to właśnie kajaki sportowe pozwalają rozwijać najlepsze prędkości, co jest celem rywalizacji pomiędzy profesjonalnymi zawodnikami.
Kajak górski
Ten rodzaj także ma specyficzny kształt i budowę, bo kajak musi sobie radzić z ostrym prądem. Kajaki górskie są mniejsze niż turystyczne i mają zwykle kształt typowej łódki, co pozwala na dobre balansowanie podczas spływu górskim potokiem i dynamiczne manewry, co pozwala uniknąć zderzenia z kamieniami czy gałęziami w wodzie.
Kanu, czyli kanadyjka
popularny wybór wśród rodzin, gdzie rodzice chcą pływać z małymi dziećmi. Kanadyjki są bardzo stabilne i ciężki taki kajak wywrócić. Mają zwykle też sporo przestrzeni do przechowywania, więc zmieści się nie tylko podstawowy prowiant czy woda, ale także w razie potrzeby zrulowany śpiwór, namiot czy wyposażenie biwakowe lub jedzenie dla dzieci.
Kajaki jednoosobowe, dwuosobowe i trzyosobowe
To, ile osób będzie pływać jednym kajakiem, ma duży wpływ na technikę pływania, szybkość, stabilność czy ogólny komfort. Najpopularniejsze są kajaki jednoosobowe oraz dwuosobowe, chociaż niekiedy można też spotkać się z dużymi kajakami na aż trzy osoby.
Co warto wiedzieć i jak dopasować wielkość kajaku do swoich potrzeb? Zacznijmy od kajaków jednoosobowych, które pozwalają na indywidualną zabawę i dają dużą niezależność, bo to od ciebie wówczas zależy tylko, jak szybko płyniesz, jaką techniką wiosłujesz. Takie kajaki są też najlżejsze i najmniejsze, co ma przede wszystkim znaczenie podczas transportu, zwłaszcza jeśli szukasz kajaka tradycyjnego, zrobionego ze sztywnych surowców. Kajaki jednoosobowe są najbardziej zwrotne i pozwalają na dynamiczny spływ.
Wśród użytkowników okazjonalnych i amatorów, którzy traktują wyprawę kajakiem raczej jako weekendową aktywność, najpopularniejsze są kajaki dwuosobowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o komfort i przyjemność pływania w parze. Takie kajaki są większe i przez to stabilniejsze niż jednoosobowe, ale równocześnie mniej zwrotne. W dwuosobowym kajaku można rozwinąć naprawdę niezłą prędkość, bo wiosłują dwie osoby, więc siła jest znacznie większa.
Jednak największym problemem w tym przypadku jest konieczność zgrania się z drugą osobą i opanowania techniki wiosłowania na podobnym poziomie. Tutaj bardzo ważny jest odpowiedni rytm i dobrze, aby obydwie osoby wiosłowały z podobną siłą i szybkością, bo inaczej kajak będzie poruszał się powoli i niestabilnie, co będzie powodować frustrację oraz zmęczenie zamiast przyjemności ze spływu.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Podczas wyboru kajaku najlepiej określić, do czego chcesz go używać. Na weekendowe rodzinne wyjazdy czy wielodniowe spływy dobre są duże i stabilne kajaki, które oferują wygodne siedziska i mają sporo miejsca do przechowywania. Zabudowany kajak to mniej miejsca na bagaż, ale większe bezpieczeństwo w razie przewrócenia się kajaku czy deszczu.
Obowiązkowe wyposażenie na kajaki to kamizelka asekuracyjna lub ratunkowa. Ta pierwsza sprawdzi się dla osób umiejących pływać, druga jest bardziej zabudowana i przez to przeznaczona dla osób nieumiejących lub słabo pływających. Warto zaopatrzyć się w nieprzemakalne torby na ubrania czy prowiant, przydadzą się też skarpetki czy buty neoprenowe do wody, bo podczas pływania prędzej czy później w kajaku będzie znajdować się woda, długotrwałe moczenie stóp jest nieprzyjemne i może prowadzić do przeziębienia.
Podsumujmy. Najpopularniejsze są kajaki turystyczne, obecnie najchętniej kupowane wyposażenie to kajak pneumatyczny, czyli dmuchany. Jest równie stabilny i wytrzymały co tradycyjny kajak sztywny, ale lżejszy i łatwiejszy w transporcie. Pływanie w kajaku dwuosobowym może dawać większą przyjemność, ale wymaga lepszej techniki i zgrania niż w przypadku kajaku jednoosobowego, który pozwala na niezależność i samotne wyprawy.