Strona głównaTechnologiaTaryfa G12 - czas letni zimowy, taryfa nocna, od kiedy?

Taryfa G12 – czas letni zimowy, taryfa nocna, od kiedy?

Z ciągle rosnącymi cenami wszystkiego dookoła, nic dziwnego, że ludzie szukają nowych wyjść z trudnej sytuacji i oszczędzaniu najbardziej, jak to jest tylko możliwe na wszelkich opłatach. Jeśli Ty też należysz do poszukujących rozwiązań, być może natknąłeś się już na tajemniczą jeszcze taryfę G12, czasami zwaną przez PGE „taryfą nocną”. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, musimy wyjaśnić sobie kilka rzeczy. O co chodzi z tą całą taryfą G12w PGE i jaki ma z tym związek czas letni/zimowy? Jak będą wyglądać w tej taryfie godziny w 2022 roku? 

Przede wszystkim taryfa G12 lub G12w ułatwia optymalizację wydatków  związanych z użyciem energii i pomaga oszczędzać na rachunkach, jeśli umiesz wprowadzić w swoim domu odpowiednią dyscyplinę. Jest ona szczególnie atrakcyjna dla tych osób, które zużywają w ciągu dnia bardzo mało energii elektrycznej, a najwięcej w godzinach pozaszczytowych. Taryfy G12 i  G12w charakteryzują się tym, że mają bardzo niskie stawki za zużyte kilowatogodziny w strefie pozaszczytowej. Czym jest strefa pozaszczytowa? Są to niektóre godziny popołudniowe, a także i nocne. W przypadku taryfy G12w są w to również zaliczane weekendy i święta. Dzięki atrakcyjnej cenie prądu w godzinach poza szczytowych możesz liczyć na znacznie niższe comiesięczne rachunki.

Wiedząc już, o czym mowa, zastanawiasz się pewnie teraz, jak będzie wyglądała taryfa G12w PGE w czasie letnim/zimowym. Godziny w 2022 roku, dla każdego z tych okresów będą inne, co z resztą zaraz wyjaśnię. Odpowiem też na taką zagwozdkę, jak to, od kiedy wejdzie czas zimowy z taryfą G12 w PGE i jaki to będzie miało wpływ na cennik. 

Sprawdź: Jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek? Kilkaset zł oszczędności

Taryfa G12w PGE czas letni zimowy

Choć nie ma szczególnego wpływu na cenniki, taryfa G12w PGE czas letni i zimowy już niedługo się zamienią. Warto wiedzieć czego możemy się spodziewać i jakie dokładnie będzie to miało konsekwencje dla Twojego trybu życia. To, co sprawdzało się latem, może już nie być równie efektywne, co z kolei wpłynie na zmiany, do których będziesz musiał się przystosować. Taryfa nocna w PGE nazywa się tak tylko potocznie, bo przecież godziny o niższej stawce obowiązują również za dnia. Są to jednak tylko dwie godziny, które można wykorzystać. To właśnie one zmienią się wraz z przejściem na czas zimowy. Skutkuje to tym, że mogą one już nie wpasowywać się w Twój grafik tak dobrze. Istnieje jednak szansa, że to właśnie ta zmiana, będzie odpowiadać Ci bardziej niż w czasie letnim. 

PGE taryfa nocna, znana również jako taryfa G12, oferuje niższe stawki o konkretnych godzinach, kiedy to warto jest prać, zmywać naczynia w zmywarce, piec i gotować. Czas letni  został wprowadzony w 2022 roku od 1 kwietnia. Taryfa nocna obowiązuje wtedy w godzinach 15.00-17.00 i 22.00-06.00. Wtedy też opłaty za prąd są znacznie niższe. W tym układzie cennik wygląda w następujący sposób:

  • Cena w strefie dziennej 0,4901 zł/kWh
  • Cena w strefie nocnej 0,3082 zł/kWh

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku taryfy G12w. PGE czas letni obowiązuje, jak wyżej od pierwszego kwietnia i oprócz tych godzin, co podałam wyżej, do taryfy nocnej zaliczają się również całe weekendy. Cennik wygląda wtedy nieco inaczej:

  • Cena w strefie dziennej 0,5068 zł/kWh
  • Cena w strefie nocnej 0,3548 zł/kWh

Od kiedy nastąpi zmiana czasu na zimowy, tańsze godziny popołudniowe ulegną zmianie z 15.00-17.00 na 13.00-15.00. 

Mając to na uwadze, odpowiem teraz na pytanie, od kiedy zaczyna się czas zimowy w taryfie G12 PGE. 

Sprawdź: Najtańszy ekogroszek workowany, który można kupić TERAZ

PGE taryfa nocna – kiedy?

Jak wiadomo, zmiana czasu jest bardzo istotna w tym aspekcie, gdyż PGE na czas letni i zimowy zmienia godziny trwania taryfy nocnej. Zmienia się jednak tylko jeden punkt, ponieważ nadal pozostają granice 22.00-06.00. Zmiana godzin tańszych w trakcie dnia, nie jest szczególnie dotkliwa, jeśli masz dobrze rozplanowane czynności na wieczór, noc lub, w przypadku taryfy G12w, weekendy. Warto jednak być świadomym tej zmiany i wiedzieć, od kiedy taryfa G12 PGE przejdzie na czas zimowy.

Wiesz już teraz, jaki taryfa G12w PGE ma już określony czas letni i zimowy. Od kiedy wchodzi taryfa G12w PGE na czas zimowy? W którym miesiącu i w którym dniu czeka Cię ta zmiana? Przygotuj się, bo to już niedługo. Pozostał Ci niecały miesiąc korzystania z taryfy G12 PGE w czasie letnim. Godziny w 2022 roku omówiliśmy w poprzednim punkcie. Teraz odpowiedzmy sobie na pytanie, od kiedy taryfa G12 PGE przejdzie w czas zimowy. Zmiana ta nastąpi już 1 października. Cennik z kolei pozostanie bez zmian.

Jeśli wraz ze swoją rodziną masz wyznaczony pewien rytm dnia zmiana godzin może Wam nieco zaburzyć tę równowagę. Mimo to jestem pewna, że po pewnym czasie wszystko na nowo się ułoży i znów będzie pasować jak ulał. Może kosztować Was to trochę czasu, by oswoić się ze zmianami i stworzyć nowy grafik, jednak lepiej jest poświęcić czas, aniżeli pieniądze.

Zmiana godzin nie jest zupełnie po Twojej myśli? Pomyśl, czy nie lepiej byłoby przestawić się na taryfę G12w i załatwiać wszystko w weekendy. Może ta opcja jest droższa, ale jeżeli uda się Wam przełożyć jak najwięcej rzeczy na weekendy, to nadal może być sposób na zaoszczędzenie. Ludzie w komentarzach wielokrotnie powtarzają, że taryfa G12w bardzo im pomogła poobcinać koszty. Nawet pięcioosobowe rodziny potrafiły zmieścić się w kwocie nieco ponad 100 zł za miesiąc (nie wliczając ogrzewania). Z pewnością jest to alternatywa warta przemyślenia.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne