Strona głównaBudownictwoJak wybrać praktyczną lampę na biurko?

Jak wybrać praktyczną lampę na biurko?

W domu potrzebujemy wielu typów oświetlenia, by poprawić bezpieczeństwo, komfort i funkcjonalność każdej przestrzeni – w zależności od potrzeb, okoliczności, a czasem nawet nastroju. Dlatego też wprowadza się rozmaite oprawy, w tym lampy wiszące, podłogowe lub ścienne. Jednym z przydatnych sprzętów jest też lampa na biurko.

Jak wybrać najlepszy model do oświetlenia przestrzeni roboczej? Czym się kierować, by zapewnić sobie wygodę i zadbać o swój wzrok? O tym napiszemy poniżej.

Lampa na biurko – do pokoju dziecięcego i domowego gabinetu

Lampa biurkowa jako oświetlenie zadaniowe ma równomiernie doświetlać całą przestrzeń do pracy, w tym najczęściej blat biurka lub powierzchnię stołu. Konstrukcja oprawy oraz zastosowane w niej źródła światła powinny dawać strumień świetlny o takim natężeniu, by bez nadmiernego wysiłku wzrokowego dało się realizować wszelkie czynności, nawet te o dużym stopniu precyzji.

Lampy na biurko uznaje się za jeden z podstawowych typów oświetlenia zadaniowego w domu. Zazwyczaj używa się ich podczas pracy, czytania lub realizowania swoich pasji jako majsterkowicz lub zwolennik rękodzieła artystycznego. Trafiają zatem do domowych gabinetów, warsztatów lub pokojów dziennych, używanych również do celów roboczych. To także nieodzowny element wyposażenia pokoju dziecka. Maluch na początku może przy niej rysować lub się bawić, a gdy nieco podrośnie odrabiać lekcje.

Jakie lampy stosuje się do oświetlenia biurka?

Oświetlenie biurka musi być praktyczne, dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz wnętrza. Na szczęście łatwo znaleźć wiele zróżnicowanych konstrukcji, jak choćby te od Azzardo.

Najczęściej w tej roli stosuje się modele stojące stołowe. Bywają to lampy proste lub z łukowo wygiętym ramieniem, które często jest o tyle praktyczniejsze, że ułatwia równomierne doświetlenie stołu, zmianę wysokości lub kąta padania światła.

Nie zapominajmy również, że niekiedy w tej roli używa się innych typów opraw oświetleniowych. Sprawdzają się lampy podłogowe, a niekiedy wiszące, zamontowane na odpowiedniej wysokości, by zagwarantować pełną swobodę pracy przy biurku.

Lampy na biurka – czym się kierować podczas poszukiwań idealnej konstrukcji?

Wybór odpowiedniej lampy zależy oczywiście od wielu czynników. Inne rozwiązania trafiają do pokoju dzieci (modele z nietoksycznych materiałów z atestami, odporne na uszkodzenia i nienagrzewające się) niż do gabinetów dorosłych członków rodziny. Trzeba zwracać uwagę zarówno na funkcjonalność, jak i na walory estetyczne. W końcu lampa na biurku powinna wpisywać się w całościową aranżację wnętrza.

Jest jednak kilka kluczowych cech, które powinien posiadać każdy produkt. Na co zwrócić uwagę? Liczy się zwłaszcza osłona źródła światła. Musi ona pozwalać na oświetlenie całego blatu, bez cieni i odblasków. Dobrze by strumień świetlny był dość skoncentrowany i nie rozpraszał się za mocno na boki. Z tego też względu oprawy biurkowe zazwyczaj mają lekko rozszerzający się ku dołowi klosz szklany lub metalową osłonę.

Warto zadbać o właściwe źródło światła, emitujące światło neutralne lub wpadające w nieco chłodniejsze tony, sprzyjające koncentracji przy pracy wzrokowej. Natężenie światła powinno być większe niż w przypadku pozostałych punktów świetlnych i wynosić ok. 500-600 lx (w zależności od rodzaju wykonywanych prac). Można również zdecydować się na wygodne modele LED z regulacją natężenia światła, co jeszcze bardziej zwiększa wygodę korzystania z produktów oświetleniowych.

Praktyczne i stylowe oświetlenie biurka

Dobra lampka na biurko gwarantuje wygodę pracy oraz większe bezpieczeństwo wzroku nawet podczas wykonywania dłuższych czynności, wymagających stałej ostrości widzenia. Produkt trzeba oczywiście dobrać do wielkości biurka oraz indywidualnych potrzeb użytkownika.

Równocześnie, warto zwrócić uwagę na estetykę i design oprawy. Na rynku można spotkać modele w stylu skandynawskim, industrialnym, klasycznym lub glamour. Łatwo też znaleźć niejedną lampę na biurko dla dziecka. Każda z nich może sprawdzić się w nieco innych przestrzeniach, stając się w nich nie tylko praktycznym elementem wyposażenia, ale też efektowną ozdobą, która przykuwa wzrok i dopełnia elegancką aranżację.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne