Strona głównaPoradyPierwsze ładowanie telefonu

Pierwsze ładowanie telefonu

Obecnie, ładowanie telefonu stało się naszą codziennością – to w jaki sposób go zasilasz ma duży wpływ na pracę telefonu, jak i żywotność baterii. Odpowiednie ładowanie baterii w telefonie zapobiega przed częstym wymienianiem jej na nową. Czy w dalszym ciągu całkowicie rozładowujesz nową baterię w telefonie? O czym należałoby pamiętać, aby usprawnić jej żywotność? Oto kilka wskazówek, które sprawią, by Twój smartfon był maksymalnie wytrzymały i funkcjonalny.

Jak ładować nowy telefon?

Reguła, która mówi, że baterię w nowo kupionym telefonie należy całkowicie rozładować, a następnie naładować do pełna, miała zastosowanie tylko w przypadku starszych baterii kadmowych. Taki typ akumulatorów nie jest już montowany w nowych telefonach – smartfonach. Obecnie wykorzystuje się ogniwa litowo-jonowe, które nie wymagają takich czynności. Tego typu baterie źle oddziałują na całkowite rozładowywanie i ładowanie do stu procent. Pierwsze ładowanie smartfona długi proces kalibracji akumulatora. Innowacyjne ogniwa litowo-jonowe oraz litowo-polimerowe nie wymagają jednak tak czasochłonnych zabiegów a ich użytkowanie jest zdecydowanie prostsze i wygodniejsze. 

Czy nowy telefon trzeba rozładować do końca

Warto napomnieć, czy rozładowywanie nowego smartfona do końca jest faktycznie konieczne. Dla nowoczesnych smartfonów najkorzystniejsze jest częste, a zarazem krótkie ładowanie. Nie czekaj więc, aż  Twój telefon wyłączy się, gdy jego stan baterii spadnie do 0%. Najkorzystniej jest podłączyć go do źródła zasilania, w momencie ukazania się pierwszego  komunikatu  o konieczności ładowania ( zazwyczaj wyświetlany jest on, gdy poziom baterii wskazuję 20%). 

Czy w smartfonach trzeba formatować baterie

Powszechnie używanym przez nas określeniem na wspomnianą wyżej czynność jest formatowanie baterii, podczas gdy adekwatna nazwa to formowanie. Konieczność formatowania baterii w smartfonach związana była z tak zwanym efektem pamięci ogniw akumulatorowych, który skutkował utratą rzeczywistej bądź pozornej pojemności. W momencie gdy bateria była wyładowywana do 50%, a kolejno ładowana do końca, po kilkunastu cyklach jej pojemność spadała o połowę. W przypadku instynktownego podłączania telefon do ładowania, gdy jego bateria była jeszcze w 50% naładowana, po pewnym czasie przyjmował on nową, o połowę mniejszą pojemność.

Pierwsze ładowanie baterii litowo jonowej oraz li-ion

Wobec tego, czy we współczesnych smartfonach trzeba formatować baterie? W obecnej chwili producenci wykorzystują nowocześniejsze akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion) oraz litowo-polimerowe (Li-Polymer). Tego typu baterie nie są narażone na efekt pamięci, nie muszą być poddawane procesowi formatowania. Nowe baterie litowo-jonowe znajdziemy w każdym obecnie dostępnym telefonie. W dzisiejszym sprzęcie pierwsze ładowanie baterii litowo jonowych, jak i baterii li-on zdecydowanie nie wymaga formatowania.

Czy trzeba ładować nowy telefon 12 godzin

Przyjmuje się, że szacunkowy czas ładowania większości telefonów komórkowych oscyluje między 1,5 a 3,5h. W dużej mierze uzależniony jest od pojemności baterii oraz głębokości rozładowania baterii. Coraz popularniejsze staje się ładowaniem indukcyjne, którego czas ładowania może się nieco wydłużyć. W sporej części smartfonów dostępnych na rynku istnieją również opcje szybkiego ładowania, które ekspresowo zasilają urządzenie. Ładowanie nowego telefonu 12 godzin w dzisiejszych czasach stało się mitem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne