Strona głównaZdrowieRozjaśnianie włosów w domu — czy warto? Jak rozjaśnić włosy w domu?

Rozjaśnianie włosów w domu — czy warto? Jak rozjaśnić włosy w domu?

Każda z Pań, chcących diametralnie zmienić swój wygląd, w pewnym momencie zechce zostać blondynką. Czasem wizyta u fryzjera nie jest możliwa, więc przychodzi ochota na rozjaśnianie włosów w domu. Czy jest to w pełni bezpieczne, czy lepiej poczekać na wizytę u profesjonalisty?

Zdaniem wielu specjalistów rozjaśnianie włosów w domu to zły pomysł choćby ze względu na to, że każdy włos inaczej reaguje na substancje wnikające w pigment włosa. Jednak jeśli chodzi o osoby, które mają ochotę nadać włosom złocisty odcień zamiast „żółtka”, mogą one bez problemu spróbować wykonać zabieg rozjaśniający w domowym zaciszu.

Jak rozjaśnić włosy w domu? Czy są naturalne sposoby?

Co do sposobu rozjaśniania włosów w domu, można wymienić dwa zasadnicze — jednym z nich jest korzystanie z farb drogeryjnych, a drugim — korzystanie z bardziej naturalnych metod — ziół, miodów, mieszanek itp.

Wiele osób twierdzi, że farbowanie włosów bez pomocy specjalisty jest złym pomysłem- źle przeprowadzona próba uczuleniowa może się skończyć tragedią na głowie, ale z drugiej strony — nie popadajmy w przesadę. Czas lockdownu pokazał, że potrafimy stosunkowo dobrze poradzić sobie z fryzurami, zatem tak naturalne sposoby rozjaśniania włosów, jak i te z użyciem różnego rodzaju substancji chemicznych, nie sprawiają trudności temu, kto zapragnie wizerunkowych zmian.

Rozjaśnianie włosów domowymi sposobami

Jednym ze sposobów rozjaśniania włosów domowymi sposobami jest używanie do tego celu rozcieńczonego soku z cytryny. Należy go wycisnąć z połówki owocu, rozcieńczyć wodą i przelać do atomizera, po czym spryskać włosy na całej długości. Potem umyć włosy zwykłym szamponem. Zabieg powtarzać dwa razy w tygodniu, by nadać włosom połysk i dodać im delikatnych refleksów. 

Jeśli wybierzesz ten sposób rozjaśniania włosów domowymi sposobami, przy okazji dodasz im blasku. Nie oczekuj jednak spektakularnych efektów — to bardzo stopniowy sposób rozjaśniania włosów, ale dzięki temu masz pewność, że nie ucierpi struktura włosa. Podczas rozjaśniania włosów środkami chemicznymi, zostaje ona naruszona — zwłaszcza jeśli pierwotnie Twoje włosy miały bardzo ciemny, intensywny odcień.

Jak rozjaśnić czarne włosy domowymi sposobami?

Im ciemniejsze włosy, tym trudniej wniknąć w ich strukturę i zmienić ich naturalny pigment. Domowe sposoby na rozjaśnienie włosów mogą w wielu przypadkach nie wystarczyć. Niezbyt zdrowym dla nich zabiegiem było niegdyś stosowane moczenie ich w wodzie utlenionej. Ten sposób był o tyle niebezpieczny, że kruszył włosy, przez co stawały się one podatne na łamliwość — po takim rozjaśnianiu często trzeba było je ścinać na bardzo krótko.

Jednym z nieco bardziej bezpiecznych sposobów na naturalne rozjaśnianie ciemnych włosów jest moczenie ich w naparze z rumianku. To także idealny sposób na wzmocnienie ich po rozjaśnianiu i nadaniu im świetlistych refleksów. Oczywiście w przypadku ciemnych włosów zabieg należy powtarzać systematycznie, ale nie będzie on tak skuteczny jak zastosowanie rozjaśniacza.

O czym należy pamiętać rozjaśniając włosy w domu?

Nawet jeśli zdecydujesz się na rozjaśnianie włosów w domu za pomocą drogeryjnych kosmetyków, musisz pamiętać o kilku zasadach — przede wszystkim o tym, że należy stosować się ściśle do zaleceń producenta. Na większości farb znajdziesz informacje odnośnie do tego, jak długo trzymać je na włosach, co robić, jeśli odczuwasz pieczenie lub niechcący podrażnisz skórę głowy. 

Jeśli efekt rozjaśniania włosów w domu nie sprostał Twoim oczekiwaniom, zawsze możesz udać się po poradę do fryzjera lub wykonać na nich zabieg tonowania. W ten sposób można zniwelować „żółtko”, które jest zmorą osób, których włosy okazują się być mniej podatne na rozjaśnianie. 

Nie obawiaj się próbować domowych sposobów na rozjaśnienie włosów, jednak nie spodziewaj się od razu spektakularnych efektów, zwłaszcza jeśli masz naturalnie bardzo ciemne włosy. Jednak jeśli zależy Ci na uzyskaniu jasnych refleksów, możesz śmiało próbować. Skoro nasze babcie przez lata radziły sobie w ten sposób, czemu nam miałoby się nie udać?

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne