Strona głównaSportStepper- jakich efektów można się spodziewać?

Stepper- jakich efektów można się spodziewać?

Stepper to urządzenie, które działa na zasadzie aerobowej, czyli związanej z wydolnością organizmu. Posiada on wiele zalet i przynosi świetne efekty, nie tylko wizualne, ale też zdrowotne. Największą zaletą ćwiczeń na stepperze jest angażowanie wiele partii mięśni, które z czasem stają się wzmocnione i wymodelowane. Mini stepper to niewielkie urządzenie, które można stosować w domu, biurze lub na wyjeździe. Zajmuje mało miejsca, więc można go zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. 

Czy ćwiczenia na stepperze dają efekty?

Oczywiście. Ważne jest jednak, by stosować go systematycznie i z odpowiednim planem treningowym. Nawet przy tak prostym w obsłudze urządzeniu ważna jest bowiem strategia. W sieci można znaleźć wiele programów treningowych. Ich celem są różna obszary ciała oraz korzyści, które przynoszą. 

Treningi krokowe są doskonałe do poprawy szeregu funkcji w naszym ciele, takich jak:

  • zwiększona wytrzymałość sercowo-naczyniowa;  
  • zwiększona stabilność i równowaga;
  • zwiększona masa i gęstość kości;
  • odchudzanie;
  • zwiększona siła nóg.  

Stepper to urządzenie, które może pomóc pięknie rozwinąć nie tylko mięśnie ud i pośladków, ale także brzucha i dolnej części pleców. Efekty ćwiczeń na stepperze są bardzo rozległe, szczególnie gdy stosuje się pełny trening aerobowy. 

Kiedy zamierzamy podjąć trening na stepperze ważna jest strategia. Gdy źle podejdzie się do ćwiczenia na tym urządzeniu można bardzo zmęczyć nogi. Trudność ćwiczenia na stepperze można porównać do wchodzenia po schodach. 

Stepper a mięśnie brzucha

Podstawowymi mięśniami używanymi podczas wchodzenia po schodach są mięśnie czworogłowe, ścięgna podkolanowe, łydki, zginacze bioder i mięśnie pośladkowe. Aktywacja mięśni brzucha podczas wchodzenia po schodach jest minimalna. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by od czasu do czasu nieco je aktywować.

To nie oznacza, że to urządzenie jest całkowicie nieskuteczne podczas wzmacniania ABSu. Stepper może łączyć jednak ćwiczenia na brzuch. Jeśli będziesz napinać mięśnie w rytm kroków, z czasem pięknie wysmuklisz talię i wzmocnisz korpus.

W rzeźbieniu mięśni brzucha na stepperze przyda się model skrętny. Urządzenie, które oprócz modelowania nóg, pomaga w uzyskaniu wymarzonej talii osy, pokocha każda kobieta! To także wspaniała alternatywa dla ćwiczeń na urządzeniach typowo nastawionych na skręty tułowia. 

Zaawansowany trening na stepperze

Przede wszystkim, należy pamiętać o wyprostowanej sylwetce. To klucz do wykonywania poprawnie ćwiczeń na stepperze. Poza tym, w zależności od tego, którą partię mięśni zamierzasz ćwiczyć, dobrze ustawić całe stopy na pedałach i utrzymywać nogi lekko ugięte. Wtedy co prawda zużywasz więcej energii, ale jednocześnie wzmacniasz mięśnie ud i wpływasz na rozciąganie tylnej części łydek.

Ręce podczas ćwiczeń na stepperze również powinny pracować. Jeśli Twój przyrząd nie ma linek, zaopatrz się w uchwyty i ćwicz przy ścianie. Możesz też rytmicznie uginać ręce, w których będziesz trzymać hantle. Pamiętaj jednak, by na samym początku nie wybierać zbyt dużych obciążeń. Pół kilograma na stronę w pierwszych tygodniach w zupełności wystarczy.

Jaki typ steppera wybrać?

Jeśli zależy Ci na wymodelowaniu nóg na stepperze, z pewnością wystarczy ci do tego celu najzwyklejszy model, który w dobrych sklepach sportowych nabędziesz już za ok. 100 złotych. Jeśli jednak przewidujesz długie godziny spędzone na urządzeniu, lepiej będzie zdecydować się na bardziej stabilny sprzęt, z rączkami i licznikiem kroków.

Jeśli obawiasz się o koszty steppera, możemy Cię uspokoić. Dobrej jakości sprzęt, cieszący się pozytywnymi opiniami na największych portalach zakupowych, wcale nie musi kosztować zbyt wiele. Warto skorzystać ze świątecznych promocji — wtedy tego typu sprzęt kupisz wyjątkowo tanio. 

Jeśli już zdecydujesz się na konkretny model, weź pod uwagę ilość miejsca, jakim dysponujesz w swojej przestrzeni. Przy małych mieszkaniach lepiej sprawdzi się mały stepper, który możesz trzymać w szafie, natomiast przy większych, śmiało możesz sobie pozwolić na urządzenie, które przy okazji pozwala na ćwiczenie mięśni rąk, dzięki wygodnym uchwytom.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne