Strona głównaFinanseCzy zakłady bukmacherskie online są legalne w Polsce? Obawy, fakty i mity.

Czy zakłady bukmacherskie online są legalne w Polsce? Obawy, fakty i mity.

Według 29. artykułu ustawy hazardowej, czyli ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych, zabronione jest urządzanie gier hazardowych przez Internet oraz uczestnictwo w grach hazardowych urządzanych przez Internet. Z wyjątkiem zakładów wzajemnych prowadzonych przez Internet, na podstawie zezwolenia od Ministerstwa Finansów, udzielanego legalnym zakładom bukmacherskim online. Zatem licencjonowani bukmacherzy internetowi działają w Polsce legalnie, a branie udziału w zakładach za ich pośrednictwem jest zgodne z polskim prawem. W takiej sytuacji to całkowicie legalna forma rozrywki.

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/718324209325621628/

Nowelizacja pomogła

         W grudniu 2016 roku wprowadzono poprawki do ustawy hazardowej, które to weszły w życie 1 kwietnia 2017 roku. Mimo primaaprilisowej daty, wielu zagranicznym bukmacherom, działającym wtedy w Polsce nie do końca legalnie, przestało być do śmiechu. Od tego momentu do legalnej działalności bukmacherskiej w naszym kraju jest wymagane zezwolenie Ministra Finansów oraz posiadanie siedziby w Polsce. Nie odstraszyło to nowych zagranicznych firm, oferujących legalne zakłady bukmacherskie online, których oferta, często bogata w ciekawe bonusy bukmacherskie na powitanie, przyciąga coraz więcej rodzimych graczy. Konkurencja służy rozwojowi tej formy rozrywki i gracze tylko na tym zyskują. Nad ich bezpieczeństwem natomiast czuwa Rejestr Domen Zakazanych, dostępny na stronach internetowych Ministerstwa Finansów, który jest spisem stron internetowych bukmacherów działających nielegalnie. Dodatkowo dostawcy Internetu oraz operatorzy płatności są zobowiązani takie strony blokować. Dzięki temu ewentualne obawy użytkowników o to, czy zakłady bukmacherskie są legalne, mogą zostać rozwiane.

Legalność i kary

         Zdarza się, że nowi gracze zadają sobie pytanie – czy zakłady bukmacherskie przez Internet są legalne? Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce to podmioty, które posiadają wymaganą koncesję z Ministerstwa Finansów, przyznawaną na okres 6ciu lat, z możliwością jednorazowego odnowienia na kolejne 6 lat. Licencja na urządzanie zakładów wzajemnych udzielana jest osobno dla punktów stacjonarnych i bukmacherów internetowych, można się też starać o oba jej rodzaje. Zdarzają się jeszcze w Polsce nielegalni bukmacherzy, choć kary za działalność hazardową niezgodną z prawem, przewidziane w ustawie, są bardzo wysokie, rzędu kilkuset tysięcy złotych. Jest to też przestępstwo skarbowe, a grzywny wynikające ze skarbowego kodeksu karnego potrafią być jeszcze wyższe, nie mówiąc już o karze pozbawienia wolności do 3 lat. To powinno skutecznie zminimalizować szarą strefę.

Jak rozpoznać?

Oferta legalnych zakładów bukmacherskich online jest w naszym kraju coraz bogatsza i coraz bardziej konkurencyjna, na czym zyskują oczywiście gracze. Jak mieć pewność, że bukmacher, z którego oferty chcemy skorzystać, jest podmiotem działającym legalnie? Najpewniejsze są oczywiście te najbardziej rozpoznawalne marki, które znamy z reklam, ze sponsoringu lub patronatu drużyn sportowych, czy po prostu z publikowanych rankingów. Strona musi być w wersji polskiej, a przy wpłatach i wypłatach ma być dostępna polska waluta. Domena powinna też zawierać informację o koncesji z Ministerstwa Finansów. Na stronach rządowych podatki.gov.pl można znaleźć listę legalnych zakładów bukmacherskich w Polsce, zarówno tych działających stacjonarnie, jak i internetowo. Należy korzystać wyłącznie z usług legalnych podmiotów, jako że wysokie kary grzywny grożą nie tylko firmom, ale i graczom. Poza tym grając nielegalnie, zawsze możemy zostać oszukani, więc ryzyko strat finansowych jest tu podwójne. Jak mówi łacińska maksyma Ignorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi.

Zalety legalności

         Badania wskazują, że ponad 67% Polaków korzysta z oferty gier hazardowych.
A więc ponad połowa obywateli naszego kraju grała lub gra aktywnie. Większość z nich to osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Dlatego ustawodawca ustawy hazardowej słusznie założył, że legalny rynek hazardowych gier losowych powinien podlegać wzmożonej kontroli. Bo to właśnie młodzi ludzie są najbardziej narażeni na nieuczciwe działania firm. Kuszeni pozornie łatwym zyskiem mogą łatwo stracić czujność i zostać oszukani. Jakie są zatem największe zalety legalnych zakładów bukmacherskich online? Po pierwsze nieograniczona dostępność usług o każdej porze dnia i nocy i w każdym miejscu na świecie. Po drugie komfort gry, wynikający z uczciwości bukmachera i pewności otrzymania ewentualnej wygranej. Prawo jest bowiem tutaj po stronie gracza, a zasady gry są określone jasno i przejrzyście. Po trzecie obszerność oferty, promocji, bonusów, powitalnych i nie tylko, a także rozbudowane wyszukiwarki i inne ciekawe funkcjonalności serwisów online plus dostęp do transmisji na żywo. Podsumowując, nie warto ryzykować u nielegalnych firm.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne