Strona głównaPracaPraca dla kierowcy, czyli jakie wymagania należy spełniać

Praca dla kierowcy, czyli jakie wymagania należy spełniać

Praca kierowcy jest jednym z najbardziej odpowiedzialnych zawodów. Nie powinno więc nikogo dziwić, że jego wykonywanie wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymogów. Jakie są to wymogi i z czym związana jest praca kierowcy? Oto lista wymagań, które należy spełnić przed rozpoczęciem przygody z zawodem kierowcy.

Wiek i prawo jazdy

Praca dla kierowcy, czyli jakie wymagania należy spełniać. To pytanie zadaje sobie każda osoba, która planuje karierę zawodową związaną z transportem. Praca kierowcy jest wymagająca i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. W celu zadbania o bezpieczeństwo swoje i innych kierowca musi spełnić szereg wymogów. Jakie są to wymogi?

Nie powinien być wielkim zaskoczeniem fakt, że o pracę zawodowego kierowcy może ubiegać się osoba, która skończyła 18 lat. Jest to najbardziej podstawowy z wymogów. Musi ona również posiadać co najmniej prawo jazdy kategorii B. Dwa wymienione powyżej elementy to fundament, który stanowi podstawę do podnoszenia swoich kompetencji. 

Prawo jazdy na samochody ciężarowe

Praca w transporcie może mieć różny charakter. Bardzo często wiąże się ona jednak z wielkogabarytowymi i wielkotonażowymi przewozami. To z kolei wymaga posiadania prawa jazdy określonej kategorii. Aby móc przewozić towary należy posiadać prawo jazdy kategorii C lub C1. Kategoria C zezwala na poruszanie się pojazdem o masie przekraczającej 3,5 tony. Nie obejmuje ona jednak autobusów, ciągników rolniczych oraz pojazdów wolnobieżnych.

W przypadku kategorii C1 możemy poruszać się pojazdem przekraczającym 3,5 tony, ale nie przekraczającym 7,5 tony. W tym przypadku również nie obejmuje to autobusów, ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Warto jednak wiedzieć, że większość firm transportowych wymaga posiadania kategorii C+E, która pozwala dodatkowo na jazdę ciągnikiem rolniczym wraz z przyczepą.

Świadectwo kwalifikacji zawodowej

Posiadanie prawa jazdy konkretnej kategorii to jednak nie wszystko. Aby wykonywać zawód kierowcy, wymagane jest również uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. Istnieją dwa jego rodzaje: kurs kwalifikacji wstępnej lub kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Pierwszy z nich dotyczy kierowców, którzy ukończyli 18 lat i posiadają prawo jazdy kategorii C lub C+E.

Kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej przeznaczony jest dla osób, które ukończyły 21 lat i posiadają prawo jazdy kategorii C lub C+E. Kurs ten trwa o połowę mniej i jest tańszy. Zakończony jest on państwowym egzaminem, którego zdanie jest wymagane, by uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu kierowcy. 

Komplet badań

Ze względu na dużą odpowiedzialność, z jaką wiąże się praca kierowcy wymagane jest posiadanie aktualnych badań. Do ich wykonania zobowiązani są nie tylko młodzi kierowcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją pracę, ale także osoby ze stażem. Do ukończenia 60. roku życia istnieje wymóg powtarzania badań co 5 lat, a po ukończeniu 60. roku życia co 30 miesięcy. Jakie badania są obowiązkowe?

Dzielą się one na psychologiczne oraz fizyczne. Pierwsze badania psychologiczne mają miejsce przed wydaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej. Oprócz nich przejść należy również badania fizyczne: narządu wzroku, narządu słuchu i równowagi, układu nerwowego, cukrzycy, układu ruchu, układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego oraz czynności nerek. 

Karta kierowcy

Zawodowy kierowca musi również posiadać tzw. kartę kierowcy. Jej zadaniem jest pomoc w zidentyfikowaniu kierowcy, który prowadzi konkretny, zarejestrowany pojazd. Jest to wymóg konieczny w przypadku pojazdów ważących powyżej 3,5 tony, które dodatkowo posiadają tachografy.

Jak widać praca kierowcy wymaga spełnienia wielu wymagań, które mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo. Ilość i typ wymagań jest jednak w dużym stopniu uzależniony od typu pojazdu, którym się poruszamy. Jakie wymagania trzeba spełniać np. w przypadku autobusu?

Kierowca autobusu – jakie wymagania powinien spełniać?

Aby zostać kierowcą autobusu, należy mieć minimum 24 lata oraz posiadać prawo jazdy kategorii B. Uprawnia ono do rozpoczęcia kursu na kategorię D, która uprawnia do prowadzenia pojazdów komunikacji publicznej. Żeby rozpocząć kurs potrzeba Profilu Kandydata na Kierowcę, orzeczenia lekarskiego, a także orzeczenia psychologicznego. 

Dopiero wtedy rozpocząć można kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w zakresie kategorii D. Odbycie dwóch kursów oraz zdanie wiążących się z nimi egzaminów państwowych uprawnia do wykonywania zawodu kierowcy autobusu. Nasze świadectwo musi jednak posiadać zapis, że jesteśmy uprawnieni do przewozu osób.

Należy wiedzieć, że prawo jazdy kategorii D nie zezwala jedynie na pracę jako kierowca autobusu miejskiego. Pozwala ono również na międzymiastowy, a także międzynarodowy przewóz osób. Praca kierowcy międzynarodowego jest bez wątpienia bardziej wymagająca, jednak wiąże się również z wyższymi zarobkami. Niemniej jednak prawo jazdy kategorii D otwiera przed nami szereg możliwości rozwoju kariery zawodowej. 

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne