Apteka to szczególny rodzaj działalności gospodarczej. Oprócz tego, że można prowadzić ją stacjonarnie, coraz częściej opłaca się też oferować poszczególne produkty przez Internet. Wybierając oprogramowanie dla aptek, należy zwrócić uwagę m.in. na to, czy dany program pozwoli wygodnie zarządzać apteką, niezależnie od tego, czy sprzedaje się w niej na mieście, czy w sieci.
Jakie cechy powinien mieć program dla aptek?
Kompleksowość
By prowadzić aptekę, która będzie konkurencyjna i atrakcyjna dla odbiorcy, nie wystarczy umieścić wszystkich produktów w bazie danych. Program dla aptek powinien być możliwie jak najbardziej kompleksowy, co ułatwi nie tylko zarządzanie ofertą sprzedaży, ale też pozwoli szybko realizować zamówienie, czy zamawiać np. brakujące w aptece leki.
Funkcjonalność
Inną cechą, jaką powinien odznaczać się taki program, z którego będzie się korzystać w aptece, jest funkcjonalność. Co to oznacza w odniesieniu do oprogramowania dla aptek? Funkcjonalność pod tym względem to szereg rozwiązań, dzięki którym nie trzeba inwestować już w żadne dodatkowe systemy, by móc profesjonalnie prowadzić wszelkie działania wpisujące się w prowadzenie apteki.
Przykładem funkcjonalnego oprogramowania jest system umożliwiający podłączenie kasy fiskalnej, drukarki, czy skorelowanie systemu z NFZ. W ten sposób farmaceuta łatwo zobaczy, czy lek, który ktoś chciałby wykupić jest refundowany, a także, czy życzyłby sobie tylko paragon, czy może jeszcze fakturę.
Dostosowanie do systemu operacyjnego
Nieraz można natknąć się na profesjonalny program przeznaczony dla apteki, a jego największą wadą jest wąski zakres systemów operacyjnych, pod jakimi działa. Jako że wciąż najbardziej popularny jest Windows, nie ma praktycznie najmniejszego problemu ze znalezieniem programu dla apteki, który można by było zainstalować na urządzeniu, jakie korzysta z Windowsa.
A gdyby ten sam program dla apteki chciało się zainstalować na komputerze, w którym dostępny jest system Mac, czy Linux? Znalezienie oprogramowania spełniającego ten wymóg bywa trudne i czasochłonne. Zwłaszcza jeśli poszukuje się idealnego programu wśród tych, które są przeznaczone wyłącznie pod aptekę.
Intuicyjna obsługa
Innym problemem, z jakim można się spotkać, gdy chciałoby się zainwestować w dobre oprogramowanie dla aptek, jest skomplikowana i złożona struktura. Mnogość dostępnych rozwiązań i funkcji nie przekłada się wówczas na łatwy sposób korzystania z danego programu.
Co za tym idzie, realizacja poszczególnych działań zajmuje wiele czasu i, co najgorsze, można nieraz popełnić błąd, a jego usunięcie nie zawsze jest proste, przez co marnuje się kolejne cenne chwile. Można się o tym przekonać, gdy kupuje się w stacjonarnej aptece – nieraz farmaceuta stoi przed swoim stanowiskiem dobre kilka minut, zanim uda mu się zrealizować przyjętą receptę, czy sporządzić fakturę.
Zanim więc wybierze się konkretny program dla apteki, najlepiej zapoznać się z wersją demonstracyjną. Wtedy można ocenić, czy obsługa systemu jest prosta, a także czy program faktycznie ma wszystkie te cechy i funkcje, które byłyby wskazane, przy prowadzeniu apteki.
Czy warto inwestować w program dla aptek?
Taka inwestycja jest dobra, jednak tylko wtedy, jeśli wybrany program dla aptek można na bieżąco aktualizować i rozbudowywać o kolejne funkcjonalności, gdy takie się pojawią. Trzeba liczyć się z tym, że za jakiś czas technologia, z której się korzysta, może być już niewystarczająca. Wtedy najlepiej po prostu zaktualizować oprogramowanie do najnowszej wersji, zamiast szukać zupełnie innego programu. Nie każdy program przeznaczony dla apteki będzie w taki sposób rozwijany, co warto mieć na uwadze.
Oprogramowanie dla apteki, czy tańszy zamiennik?
Nie zawsze inwestowanie w oprogramowanie dla aptek jest najlepszym rozwiązaniem. Nieraz warto zdecydować się na program dla firm, np. na Subiekt GT, z którego można korzystać na różnych urządzeniach, czy systemach operacyjnych.