Strona głównaDomPłyta indukcyjna - ile zużywa prądu? Zużycie roczne

Płyta indukcyjna – ile zużywa prądu? Zużycie roczne

Choć powszechnie uważa się, że przygotowywanie posiłków w domu jest znacznie tańsze od stołowania się w restauracjach, pod względem zużycia prądu gotowanie wcale nie jest tanie. Dziś sprawdzamy, czy płyta indukcyjna zużywa dużo prądu – przede wszystkim w ujęciu, ile kwh rocznie zużywa płyta indukcyjna. 

Poniżej przeczytasz więcej w temacie: roczne zużycie prądu płyta indukcyjna. Dowiedz się, jak płyta wypada na tle innego sprzętu elektrycznego używanego w kuchni. Sprawdź również, czy jest szansa, by nieco obniżyć rachunki, które generuje twoja kuchenka indukcyjna. 

Płyta indukcyjna ile zużywa prądu zależeć będzie także od ciebie. Na samym końcu pokażemy Ci parę tipów na to, jak zmniejszyć roczne zużycie prądu płyta indukcyjna. 

Zobacz: Jak zmniejszyć rachunki za prąd i ogrzewanie? 22 punkty do wdrożenia

Płyta indukcyjna – czy zużywa dużo prądu?

Płyta indukcyjna ile zużywa prądu? Czy płyta indukcyjna zużywa dużo prądu? Zadajesz sobie te pytania, bo szukasz oszczędności i zastanawiasz się, czy przy galopujących cenach energii warto postawić na kuchenkę indukcyjną? Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce! Czy płyta indukcyjna zużywa dużo prądu? Na to, ile kWh rocznie zużywa płyta indukcyjna wpływ ma kilka czynników:

  • moc płyty
  • czas gotowania (średnio na dobę)
  • ilość włączonych palników 
  • dobór odpowiednich naczyń (dostosowanie powierzchni garnka do pola grzewczego też ma wpływ na efektywność grzania, a co za tym idzie zużycie energii).

Aby obliczyć roczne zużycie płyta indukcyjna, przyjmujemy następujące założenia:

  • moc płyty 7kW (tak jest przy standardowej płycie czteropalnikowej)
  • czas gotowania 2 godziny przy użyciu dwóch palników jednocześnie (to daje nam moc 3,5 kW)

Na tej podstawie możemy obliczyć, że w ujęciu dobowym płyta zużyje 7kWh (2h x 3,5 kW). Co daje nam zużycie na poziomie 2555 kWh rocznie. Oczywiście będą dni, w których zużycie będzie większe, ale zrekompensują to dni, w których jesteś na wakacjach albo nie gotujesz w domu. Chcemy ci pokazać, jak to wygląda mniej więcej – płyta indukcyjna ile zużywa prądu w praktyce zmierzy watomierz. 

Zobacz: Sprzęt Kernau – opinie o urządzeniach tej marki

Roczne zużycie prądu płyty indukcyjnej

Czy płyta indukcyjna zużywa dużo prądu? Biorąc pod uwagę inny sprzęt dostępny w kuchni, zdecydowanie tak. Producenci lodówek deklarują, że wolnostojące chłodziarko-zamrażarki zużywają rocznie około 250 kWh. Lodówka włączona jest całą dobę a zużywa 10 razy mniej prądu niż płyta! Zużycie generowane przez piekarnik, czy kuchenkę mikrofalową również będzie niższe, ale mimo tego płyta indukcyjna wydaje się być najtańszym rozwiązaniem spośród wszystkich kuchenek. 

Gdyby porównać: roczne zużycie prądu płyta indukcyjna a ceramiczna, ta pierwsza wypada znacznie lepiej. Jeśli chodzi o kuchenki gazowe, też nie do końca możemy być pewni cen gazu. Płyta indukcyjna ile zużywa prądu – na pewno nie mało, ale naprawdę trudniej o lepsze rozwiązanie w kuchni. 

Kuchenka indukcyjna jest prosta w obsłudze i łatwo utrzymać ją w czystości. To najwygodniejsze rozwiązanie, które obecnie wybiera większość konsumentów. 

Już wiesz, ile kWh zużywa rocznie płyta indukcyjna. Pora zastanowić się, czy można w jakiś sposób obniżyć swoje rachunki. Klucz tkwi w garnkach, których używasz do gotowania. Postaw na takie, które długo utrzymują ciepło. Dzięki temu nie będziesz musiał podgrzewać dania, bo nie utraci tak szybko temperatury. Kup droższe naczynia – zainwestuj raz, by ptem płacić mniej. Zwracaj uwagę na to, by stawiać garnek na polu grzewczym, które odpowiada mu wielkością – wtedy gotowanie będzie najbardziej efektywne. 

Co poza tym? Jest kilka sposobów na obniżenie rachunków:

  • gotuj w czajniku tyle wody, ile potrzebujesz (nalewanie litra, by zrobić sobie filiżankę herbaty mija się z celem),
  • rozmrażaj dania przed podgrzewaniem, wtedy krócej będą się gotować, 
  • używaj pokrywek – wtedy woda, czy zupa zagotują się szybciej. 

Wiesz, ile kWh rocznie zużywa płyta indukcyjna. Wiesz, jak możesz obniżyć swój rachunek za korzystanie z kuchenki indukcyjnej. Czy jeszcze jakieś informacje są ci potrzebne? Pytaj w komentarzu! 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne