Okap to nie jest niezbędny element wyposażenia, ale zdecydowanie ułatwia życie w domu. Dzięki niemu powietrze w kuchni nie zachowuje zapachu przygotowywanych potraw. Wyróżniamy okapy działające na zasadzie wyciągu lub pochłaniacza. Niezależnie od sposobu rodzaju urządzenia niezbędny jest filtr do okapu. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie i czyszczeniu?
Okap do zabudowy KERNAU KBH 2260 B
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/okap-do-zabudowy-kbh-2260-b.html)
Rodzaje okapów kuchennych i ich montaż
Na rynku jest wiele rodzajów okapów, które dopasowujemy do kuchni w zależności od naszych gustów i wymagań, a także dostępnej przestrzeni. Montaż okapu kuchennego zależy od jego budowy. Są urządzenia mocowane do ściany, pod sufitem lub pod szafkami. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze rodzaje.
Okapy kominowe – przyścienne
To jedne z najbardziej rozpowszechnionych modeli. Mają różne formy i kolory. Najpopularniejsze są okapy tzw. telewizorowe (z panelem ustawionym pod skosem), spadziste, w kształcie odwróconego T, a także tuby mocowane przy ścianie. Niektóre modele mają dodatkowe dekoracyjne panele lub podświetlenie. Każdy z nich jest funkcjonalną ozdobą wnętrza.
Okapy wyspowe
Te sprzęty AGD są najciekawsze pod względem designu. Znajdują się nad wyspą kuchenną, która przeważnie jest centralnym miejscem w pomieszczeniu. Dlatego mają za zadanie dodatkowo dekorować wnętrze. Wśród nich są geometryczne modele mocowane bezpośrednio do sufitu lub podwieszane na linkach. Jak i pozostałe modele okapów, te również mają oświetlenie. Częstokroć pełnią więc funkcję niebanalnej lampy w kuchni z salonem.
Okapy podszafkowe
Jak sama nazwa wskazuje, te okapy są mocowane pod szafką kuchenną – ale nie tylko. Mogą również być zamontowane samodzielnie. To nieduże, w miarę płaskie urządzenia, które nie zajmują wiele przestrzeni w kuchni. Nadają się do małych pomieszczeń i są odpowiednie do wykorzystania w ciągu gotowych mebli kuchennych.
Okapy wkłady – do zabudowy
Ten rodzaj urządzeń jest przeznaczony do montażu w szafce. Widocznym elementem jest tylko ich panel – i można go zaobserwować jedynie od spodu szafki. To dobry model nie tylko do małych kuchni, ale też do tych, w których inwestorzy planują szafki wiszące nad każdym blatem.
Okapy teleskopowe
To podobne urządzenia jak wkłady, lecz dodatkowo mają wysuwany do przodu dodatkowy panel. Dlatego trzeba je odpowiednio zamontować w szafce. Panel zwiększa powierzchnię okapu, a dzięki temu polepsza wentylację.
Okap teleskopowy KERNAU KTH 10.164 B
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/okap-teleskopowy-kth-10-164-b.html)
Wyciąg czy pochłaniacz? O co chodzi i co wybrać?
Razem z każdym okapem dostaniesz niezbędne akcesoria montażowe, a także filtr do okapu kuchennego. Ale uwaga – niekoniecznie każdy jego rodzaj. W zestawie na pewno będzie filtr przeciwtłuszczowy do okapu. Niekoniecznie natomiast węglowy. O co chodzi z tymi nazwami i kiedy dany produkt jest potrzebny?
Przy zakupie urządzenia spotkasz się z takimi określeniami pracy okapu, jak „w trybie wyciągu” i „w trybie pochłaniacza”. Zanim wybierzesz konkretny model, zastanów się, jak jest zaprojektowana Twoja kuchnia.
Większość okapów jest przystosowana do pracy w trybie wyciągu – oprócz pojedynczych modeli wyspowych stylizowanych na lampy. Polega to na tym, że komin okapu podpina się do wyjścia komina wentylacyjnego w pomieszczeniu. Dzięki temu okap może wyciągać zanieczyszczone powietrze i wyrzucać je poza budynek.
Gdy w kuchni nie masz podpięcia do komina, musisz kupić okap pochłaniacz. To jest najczęściej druga możliwość pracy urządzenia. W tym trybie sprzęt zaciąga powietrze i filtruje je wewnątrz, a następnie wypuszcza oczyszczone z powrotem do pomieszczenia. Pamiętaj, że okap w trybie pochłaniacza ma mniejszy przepływ powietrza, czyli mniejszą wydajność niż w trybie wyciągu. Sprawdź tę informację na karcie produktu.
Okap przyścienny KERNAU KCH 4891 B CLEAN AIR
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/okap-kominowy-kch-4891-b-clean-air.html)
Jaki filtr do okapu w danym trybie pracy?
Przy pracy okapu w trybie wyciągu wystarczy filtr przeciwtłuszczowy. Powietrze zasysane przez mechanizm jest wypuszczane dalej, więc nie potrzebuje oczyszczania.
Jeśli masz urządzenie działające w trybie pochłaniacza, potrzebny Ci jest filtr węglowy do okapu. Zawarty w nim węgiel aktywny skutecznie wyłapuje zanieczyszczenia i przepuszcza czyste powietrze.
Filtr przeciwtłuszczowy do okapu
Ten rodzaj filtra jest w każdym modelu. Może on być wykonany z różnych materiałów:
- papierowy,
- fizelinowy,
- akrylowy,
- stalowy,
- aluminiowy.
Zbiera on cząsteczki tłuszczu i zapobiega przedostaniu się zabrudzeń do dalszej części mechanizmu. Aby filtr tłuszczowy do okapu dobrze spełniał swoje zadanie, musisz go co jakiś czas wymieniać albo czyścić – w zależności od materiału wykonania.
Filtry do okapu papierowe zmienia się raz na miesiąc.
Filtry flizelinowe wymienia się co 2-3 miesiące. Na rynku są modele do samodzielnego przycięcia oraz już pasujące do wybranych produktów.
Filtry metalowe i akrylowe po prostu się myje – większość modeli możesz włożyć do zmywarki.
Filtr węglowy do okapu
Mimo że wiele urządzeń może pracować jako pochłaniacz, ten rodzaj filtra najczęściej jest opcjonalny i należy go dokupić. A właściwie nie tyle jeden, co dwa filtry węglowe do okapu, bo wiele modeli urządzeń wymaga montażu dwóch sztuk naraz. Ich zaletą jest nie tylko oczyszczanie powietrza, lecz także pochłanianie wilgoci.
Wyglądają najczęściej jak czarna gąbeczka umieszczona w plastikowej obudowie – prostokątnej lub okrągłej. Niektóre z nich są uniwersalne, inne przystosowane do konkretnego modelu urządzenia. Przykładowo, patrząc na filtr do okapu Kernau TYP 22 jest nawet wycięty pod konkretny kształt okapów.
Filtry węglowe do okapu należy wymieniać co 3-6 miesięcy – w zależności od urządzenia i rodzaju wkładów.
Filtr węglowy do okapu KERNAU – FILTR WĘGLOWY TYP 11
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/filtr-weglowy-typ-11.html)
Jak założyć uniwersalny filtr węglowy do okapu?
Jeśli masz już dopasowany model filtra do okapu, łatwo go wymienisz w urządzeniu. Musisz ściągnąć obudowę okapu i wyciągnąć zużyty filtr. Następnie dopasuj nowy produkt do otworu i zamontuj ponownie klapę okapu.
Jeśli filtr jest w kształcie koła, zamontowany na nakrętkach, wtedy postępujesz analogicznie. Odkręć elementy mocujące, zamontuj nowe filtry i zakręć ponownie metalowe mocowanie.
Pamiętaj! Gdy wymieniasz filtr do okapu, najważniejsze jest dobranie takiego samego modelu jaki był poprzednio w urządzeniu. Nowy filtr zamontuj w taki sam sposób, jak był umieszczony stary. Zwróć uwagę, aby był dokładnie dopasowany do otworu.
Artykuł sponsorowany.