Strona głównaDomOdpowiednie oświetlenie klatki schodowej – jakie lampy wybrać?

Odpowiednie oświetlenie klatki schodowej – jakie lampy wybrać?

Dobór opraw oświetleniowych do domu to wielkie wyzwanie, które zmusza nas do tego, by zastanowić się nie tylko nad estetyką każdego produktu, ale też nad jego walorami praktycznymi. Szczególnego znaczenia nabiera to w ciasnych przestrzeniach o mniej reprezentacyjnym charakterze, jak choćby klatki schodowe i korytarze.

Jakie lampy powinny tam trafić? Czym muszą się wyróżniać odpowiednie rozwiązania? Kilka wskazówek na to, jak dobrze oświetlić korytarz, znajdziecie poniżej.

Oświetlenie na klatkach schodowych – najważniejsze funkcje

Domowe wnętrza dzieli się na szereg różnych przestrzeni funkcyjnych. Korytarze i klatki schodowe pełnią rolę naturalnych łączników między nimi, zapewniając swobodę przemieszczania się. Wielką rolę odgrywa w tym również właściwie zaplanowany system oświetleniowy.

To przecież od prawidłowego doboru opraw oraz ich rozmieszczenia w przestrzeni zależy bezpieczeństwo i komfort podczas poruszania się o każdej porze dnia lub nocy. Lampy zapewniają wystarczającą ilość światła, by uniknąć upadku. W końcu, oprawy oświetleniowe na korytarzach stanowią kluczowy element ozdobny w wystroju pomieszczenia, budując jego klimat i nawiązując do całościowej aranżacji mieszkania czy domu. Wystarczy tylko zdecydować się choćby na modne, nowoczesne oświetlenie od AZzardo, by odmienić na lepsze dane miejsce.

Jakie zatem lampy umieścić na korytarzach i klatkach schodowych, by zapewnić pełen komfort wszystkim użytkownikom?

Korytarze wewnętrzne i zewnętrzne klatki schodowe – lokalizacja a dobór lamp

Dobór lamp w dużej mierze zależy od lokalizacji korytarza i klatki schodowej. Inaczej bowiem planuje się oświetlenie w otwartych przestrzeniach, narażonych na działanie warunków atmosferycznych (zewnętrzne wiatrołapy i schody) niż w zabudowanych korytarzach. W pierwszym przypadku należy zdecydować się na modele trwałe, odporne na wilgoć czy zalanie wodą, odznaczające się wysokim współczynnikiem ochrony IP. We wnętrzach natomiast warto stawiać na produkty techniczne, z materiałów odpornych na uszkodzenia, o minimalistycznej formie i niewielkich rozmiarach, by niepotrzebnie nie zajmowały cennej przestrzeni użytkowej.

Najpraktyczniejsze lampy na schody – jakie oprawy wybrać?

Jak już wspomnieliśmy na korytarzach zazwyczaj używa się opraw technicznych o prostej, geometrycznej formie. Pozwala to optymalnie wykorzystać dostępne miejsce w najczęściej dość ciasnych przejściach.

Podstawą oświetlenia korytarza i schodów są przeważnie lampy sufitowe. Mogą to być płaskie plafony, oczka wpustowe, niekiedy zastępowane przez reflektorki. W mocno wydłużonych korytarzach warto zastosować kilka mniejszych opraw zamiast jednej większej, by równomiernie doświetlić całą przestrzeń. Lampy wiszące na klatkach schodowych nie stanowią podstawowego wyboru. Jeśli jednak pozwalają na to warunki, można postawić na jedną większą lampę lub zespół mniejszych – zawsze jednak poza ciągiem komunikacyjnym, na takiej wysokości, by nie utrudniać swobodnego przemieszczania się. Niekiedy lampy sufitowe w małych korytarzach zastępuje się też kinkietami, które zapewniają dobry poziom oświetlenia i przyjemny klimat w danym pomieszczeniu.

Jakich jeszcze lamp można użyć? Szczególnie ciekawą opcją są taśmy LED, pozwalające na liniowe podświetlenie korytarza lub krawędzi stopni. Daje to nie tylko piękny efekt wizualny, ale również zapewnia wygodę przemieszczania się w domu bez konieczności uruchamiania głównej lampy.

Lampy na korytarz – jak obniżyć wysokość rachunków za oświetlenie?

Gdy planuje się oświetlenie na korytarz, warto pomyśleć o kilku praktycznych udogodnieniach. Obecnie powszechnie używa się już energooszczędnych rozwiązań LED, które pomagają obniżyć wysokość domowych rachunków za oświetlenie, przy zachowaniu pełnego komfortu dla wszystkich użytkowników.

Równie dobrym rozwiązaniem może się okazać postawienie na lampy z czujnikami ruchu. Stanowi to szczególnie popularną opcję właśnie na korytarzach i na klatkach schodowych. Dzięki nim bowiem oświetlenie uruchamia się automatycznie, gdy wyczuje obecność człowieka, a po kilku chwilach wyłącza się, pomagając oszczędzać prąd.

Funkcjonalne i estetyczne oświetlenie klatki schodowej

Nowoczesne oświetlenie na korytarz powinno być przede wszystkim energooszczędne, funkcjonalne i dawać bezpieczeństwo podczas przemieszczania się. Równocześnie powinno się stawiać na oprawy wpisujące się w całościową aranżację pomieszczenia i mieszkania czy domu. Tak tworzy się spójną przestrzeń do życia, z której korzystanie jest wygodne i naprawdę przyjemne.

Wpis gościnny.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne