Strona głównaPoradyPierwsza strona zeszytu do historii – jak ją zrobić?

Pierwsza strona zeszytu do historii – jak ją zrobić?

Historia nie należy do łatwych przedmiotów. Nasz mózg musi pomieścić bardzo dużo informacji: daty, postacie, wydarzenia, nazwy, konteksty… od razu odechciewa się uczyć. Jednak powinieneś wiedzieć, że historia jest jednym z najważniejszych przedmiotów. Ten, kto rozumie, co się stało w przeszłości, lepiej zrozumie przyszłość. 

Co można zrobić, aby umilić sobie naukę tego przedmiotu? Sięgnąć po kolorowe długopisy i kredki! W tym artykule podpowiem ci, jak ozdobić tytułową pierwszą stronę zeszytu do historii. Moje rady możesz dowolnie przekształcać. Ważne, aby sprawiło ci to frajdę.

Zobacz: Jak zrobić masło? Z mleka, z awokado, z orzechów włoskich, masło czosnkowe?

Tytułowa pierwsza strona zeszytu do historii – pomysły 

Najprostszym wariantem ozdobienia tytułowej pierwszej strony zeszytu do historii, jest stworzenie napisu historia nietypową, kolorową czcionką. Po wejściu w stronę z obrazkami, np. Pinterest, wpisz w wyszukiwarkę hasło fonts lub kaligrafia. Znajdziesz tam wiele ciekawych czcionek, którymi możesz podpisać pierwszą stronę zeszytu do historii. 

Oprócz podpisania strony tytułowej unikalną czcionką i rysunku możesz pomyśleć o stworzeniu legendy oznaczeń, które ułatwią ci przeglądanie notatek. Przykładowo zegar oznacza datę, korona – władcę lub ważną osobę, a książka – ważne dokumenty, zapisy czy traktaty. W każdym miejscu, w którym pojawi się informacja o jednej z tych rzeczy, narysuj na marginesie odpowiedni symbol. Takie graficzne notatki są bardzo pomocne podczas nauki historii. 

Z racji, że ten przedmiot dzieli się na określone okresy, możesz każdy z nich oddzielać osobną kartką. Wtedy odpowiednio przemyślany rysunek na pierwszą stronę nowego rozdziału może pomóc ci utrwalić informacje. W jaki sposób to zrobić? Na środku zapisz nazwę epoki, np. starożytność. Od tego słowa narysuj strzałki naokoło jak w słońcu. Na końcu każdej z nich umieść rysunek, który przywołuje najważniejsze punkty z tego tematu, np. piramidy i obok nazwy faraonów, papirus i obok trzy najważniejsze daty, książka i najważniejsze informacje o kodeksie Hammurabiego. Wszystko jest uzależnione wyłącznie od twojej kreatywności.

Pierwsza strona zeszytu do historii – jaki rysunek?

Tak naprawdę twój rysunek na pierwszą stronę zeszytu do historii wcale nie musi kojarzyć się z wydarzeniami historycznymi. Jeżeli masz ulubioną postać z kreskówki lub filmu, nie krępuj się! Wszystko, co sprawi, że chętniej sięgniesz po swój zeszyt do historii, jest dobrym pomysłem. Uwielbiasz słuchać Harry’ego Stylesa, grać w Zeldę, a może serial Wednesday na Netflixie jest twoim ulubionym? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydrukować grafikę z internetu i wkleić na tytułową pierwszą stronę zeszytu do historii. Inspirujące obrazki w dobrej jakości znajdziesz np. na stronie Pinterest

Inną opcją na rysunek na pierwszą stronę zeszytu do historii jest wybranie charakterystycznych przedmiotów i symboli, które kojarzą ci się z tym przedmiotem. Potem wystarczy narysować to na całej tytułowej pierwszej stronie lub uczynić z tego wzór i zarysować tym motywem całą kartkę. Co to może być?

  • rysunek związany z czasem: zegar, klepsydra, ewolucja według Darwina (droga od małpy do człowieka), to mogą być też ważne daty narysowane fajnym pismem
  • rysunek związany z okresami historycznymi: Sfinks, piramidy, żołnierz, koloseum w Rzymie, dinozaury
  • rysunek związany z charakterystycznymi przedmiotami: papirus, lupa, książka, pióro wieczne, hieroglify, mapa, statek, pióropusz

Te propozycje to zaledwie część opcji, które możesz wykorzystać do ozdobienia zeszytu do historii. Im bardziej będzie to twoje, tym chętniej będziesz z niego korzystać. Rysunki przydadzą się nie tylko na stronie tytułowej, ale również podczas notatek. Nasze oko lubi zawieszać się na takich wyróżnikach, co warto wykorzystać podczas nauki.

Zobacz: Pomysły na laurkę dla nauczyciela – nasze TOP

Sprawdź jeszcze

Popularne