Strona głównaPoradyBajki edukacyjne dla dzieci do oglądania

Bajki edukacyjne dla dzieci do oglądania

Bajki edukacyjne to dobry sposób na odpoczynek, przede wszystkim bawią i uczą, dodatkowo dzieci przyswajają wiedzę, z różnych dziedzin życia. W związku z tym, warto wyposażyć swoją biblioteczkę filmową w różne, mądre bajki dla dzieci, jednak często pada pytanie o to, jakie bajki są godne uwagi? W poniższym wpisie przygotowaliśmy specjalną listę, składającą się z mądrych bajek edukacyjnych, które każde dziecko i przedszkolak powinien obejrzeć.

Mądre bajki dla dzieci do oglądania

Wbrew pozorom, ale nie wiele rodziców zdaje sobie z tego sprawę, że do drugiego roku życia dziecko w ogóle nie powinno oglądać bajek. Według opinii wielu psychologów dziecięcych maluch po ukończeniu dwóch lat powinien oglądać bajki maksymalnie 15 minut dziennie. W związku z tym pada pytanie, dlaczego tak jest? Chodzi o to, że oglądanie telewizji w takim wieku, może przyczynić się do spowolnienia rozwoju. Dodatkowo dziecko, które nie ukończyło dwóch lat, a spędza bardzo dużo czasu przed telewizorem, może mieć problemy ze skupieniem. Oczywiście powyższa kwestia odnosi się do dzieci, które nie ukończyły dwóch lat.

Obecnie na każdym kroku świat jest przepełniony elektroniką, dlatego w tym przypadku nic dziwnego, że dzieci już od małego spędzają olbrzymią ilość czasu przed telewizorami, niekoniecznie spędzając czas na oglądaniu odpowiednich treści. W związku z tym pada pytanie o to, jakie mądre bajki dla dzieci do oglądania wybrać?

Z pewnością każda dorosła osoba kojarzy Krecika. Jest to bajka, która od dawien dawna stanowi dobrą treść dla dzieci. Krecik to propozycja, która cieszy się dość dużą popularnością i jest to mądra bajka dla dzieci, z tego względu, że propaguje odpowiednie zachowania. Dodatkowo każdy odcinek tej bajki trwa zaledwie dziesięć minut, w związku jest to odpowiedni czas emisji dla dwulatka.

Kolejną mądrą bajką dla dzieci jest belgijski serial – Uki. Ta bajka charakteryzuje się tym, że nie ma tam żadnych dialogów, w związku z tym każde dziecko powinno zrozumieć tę bajkę. Kim jest Uki? Bohaterem tej bajki jest ujmujący stworek, który jest otoczony bliskimi przyjaciółmi. Uki to tak naprawdę dziecko, które stale się rozwija i uczy. Dodatkowo nad bohaterem czuwa słońce i chmura, jest to poniekąd uosobienie rodziców.

Bohaterem kolejnej bajki jest dobroduszna Mysia, jest to niezwykle prosta animacja. Bohaterowie bajki posługują się swoim własnym językiem, jednak w tym przypadku dodano narratora, który jest pośrednikiem między bajką a dzieckiem. Zaletą tej bajki jest to, że cała fabuła jest bardzo prosta i odcinki nie przekraczają dziesięciu minut, w związku z tym każde dziecko powinno obejrzeć tę mądrą bajkę z zainteresowaniem.

Jeżeli mowa o mądrych bajkach dla dzieci, to w tej liście nie może zabraknąć świnki Peppy. Jest to tytuł kultowej, cieszącą się olbrzymią popularnością, kreskówki. Ta mądra bajka przedstawia historię beztroskiej rodziny świnek, w której głównym bohaterem jest właśnie świnka Peppa. Kreskówka przedstawia różne, ciekawe przygody, które bez względu na wszystko zawsze kończą się w pozytywny i radosny sposób. Nie ma w tej bajce negatywnych i złych postaci, dlatego jest to idealna kreskówka dla maluchów.

Warto również dodać do swojej biblioteczki mądrą bajkę dla dzieci o nazwie „Klub przyjaciół Myszki Miki”. Ta kreskówka zawiera olbrzymią ilość elementów, które edukują np.: nauka liczenia. Jest to również idealna bajka edukacyjna dla przedszkolaków, ponieważ w każdym odcinku główni bohaterzy rozwiązują różne zagadki, tym samym angażują dzieci w to, aby je wspólnie rozwiązywać.

Bajki edukacyjne dla przedszkolaków

Głównym celem bajek edukacyjnych dla przedszkolaków jest to, aby przekazać dziecku morał i dostarczyć wartość edukacyjną. Aktualnie bajki edukacyjne są dostępne wszędzie, w telewizji i w Internecie. W związku z tym łatwo można ulec takiej pokusie, aby włączyć dziecku bajkę, byle zyskać chwilę spokoju. W tej sytuacje włącza się dziecku bajkę, która tak naprawdę nie przynosi dziecku żadnej wartości, a wręcz przeciwnie przynosi odwrotny efekt. Wybór odpowiedniej bajki bywa czasami niezwykle trudny, dlatego powyższa lista została stworzona z myślą o najmłodszych, by mogły jednocześnie mieć radość z oglądanej bajki i czerpać korzyści w postaci wiedzy.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne