Strona głównaSportZasady gry w Baseball i Krykiet

Zasady gry w Baseball i Krykiet

Niewiele osób w Polsce zdaje sobie sprawę z popularności taki sportów jak krykiet czy baseball. Ten pierwszy jest w naszym kraju bardzo niszowy, natomiast drugi w różnej formie czasem grywany, głownie w szkołach. Posiadamy własne ligi w obu dyscyplinach, jednak są to sporty przegrywające popularnością z piłką nożną, siatkówką, koszykówką, piłką ręczną, żużlem i kilkoma innymi jeszcze dyscyplinami. Na świecie sprawa ma się już trochę inaczej.

Krykiet oglądalnością ustępuje tylko piłce nożnej! Wynika to w dużej mierze z tego żę jest popularny w dawnych koloniach mocarstwa brytyjskiego jak Indie czy Nowa Zelandia (obecnie połączona unią personalną z Wielką Brytanią). Baseball największe zainteresowania zdobywa głównie w USA i Japonii. W dzisiejszym wpisie postaramy się przedstawić zasady gry obu sportów i może kogoś uda się nam nimi zainteresować?

Jeśli jesteś fanem nowych gier i sportów to sprawdź również grę tj. Crokinole.

Historia i zasady gry w Baseball

W Polsce zwykło mówić się i pisać „Bejzbol” lub „Bejsbol”. Wykształcił się prawdopodobnie z krykieta. Pierwsze zasady i liga powstały w Ameryce Płn. Już podczas wojny secesyjnej żołnierze grywali w Baseball gdy mieli chwilę wolnego. Znacząca popularyzacja omawianego sportu nastąpiła po drugiej wojnie światowej. Od lat 50 popularność największych gwiazd rosła, zaczęto budować wielkie stadiony i sport był najpopularniejszym w Stanach.

Jednak strajki graczy z 1994 dotyczące maksymalnych płac sprawiły że sezon nie został rozegrany, co znacząco wpłynęło na liczbę fanów baseball’a. Gra do dnia dzisiejszego nie odbudowała swojej pozycji, i może być o to ciężko, zwłaszcza za sprawą rosnącej popularności soccer’a czyli gry znanej w pozostałych rejonach jako football. Piłka nożna przez długi czas była uważana za gorszy sport od amerykańskiego footballu i ligi NFL, jednak dziś główna widownię NFL stanowią osoby starsze, młodzież wybiera „haratanie w gałe”.

Baseball był obecny na kilku igrzyskach. Niestety z powodu spadającej oglądalności i kosztów budowy stadionów wykreślono go z listy sportów olimpijskich. Gdy już mamy wyjaśniony aspekt historyczny przejdźmy do zasad gry.

Boisko do Baseballa

Mecz baseball’a odbywa się na boisku będącym wycinkiem koła o kącie rozwarcia 90°. Boisko podzielone jest na dwie części. Jedną znacząco większą trawiastą, oraz drugą utwardzoną, wykonaną najczęściej z piasku w kształcie kwadratu. To właśnie tam, na każdym wierzchołku znajdują się bazy, oddalone od siebie o 30 jardów. Baza to coś w rodzaju utwardzonej poduszki o boku ~30cm. Za bazą domową, wyznaczającą koniec boiska znajduje się stanowisko łapacza. Na środku kwadratu znajduje się miejsce dla miotacza – osoby rzucającej piłkę. Trawiasty obszar ma średnicę około 100m i jest otoczony parkanem.

Zasady

Gra odbywa się z udziałem dwóch zespołów. Drużyny naprzemiennie atakują i bronią. Miotacz rzuca piłkę, a pałkarz stara się ją wybić. Gdy to mu się uda biegnie w kierunku pierwszej bazy, aby ją zaliczyć. Gdy to zrobi próbuje zdobyć kolejne bazy. W tym czasie łapacz drużyny przeciwnej próbuje złapać piłkę i gdy to zrobi odrzuca piłkę do zawodnika broniącego konkretnej bazy. Wtedy zawodnik atakujący musi zatrzymać bieg na najbliższej bazie, tak aby nie być dotkniętym przez strzegącego bazy. Punkt zdobywa się przebiegając przez wszystkie bazy. Gra kończy się po 9 rundzie.

W grze występuje eliminacja zawodników. Ma to miejsce gdy zawodnik broniący bazy otrzyma piłkę od łapacza i dotknie nią atakującego zanim ten dotknie bazy. Gdy pałkarz 3 razy nie odbije piłki, albo zignoruje dobrze lecące piłki. Gdy zawodnik zostanie zbity, to wraca do gry dopiero wedle listy, ustalonej przed meczem.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych zagrań jest wybicie piłki poza parkan i zaliczenie home run. Gdy piłki nie ma w grze, pałkarz nie może zostać zbity co za tym idzie zalicza 4 bazy zdobywając punkt. Jeżeli pozostałe bazy były zajęte przez zawodników jego drużyny oni też biegną w celu zaliczenia punktów. Maksymalnie w ten sposób można zdobyć 4 punkty.

Mecz baseball’a możne teoretycznie trwać bez końca. W przypadku remisu po 9 rundach dodaje się kolejną itd. aż do momentu wyłonienia zwycięzcy. Najdłuższy mecz zanotowany w roku 1920 mecz trwał przez 26 zmian, postanowiono zakończyć go remisem. Jest to do tej pory jedyny remis w historii.

Historia i zasady gry w Krykieta

Początków krykieta upatruje się już w 13 wieku. Istnieje teoria, że gra została zapoczątkowana przez dzieci chłopów żyjących w rejonie The Weald. Pierwsze zapisanie nazwy gry datuje się na 1598r. zostało ono użyte w sprawie sądowej, przez koronera. Duży rozkwity spotkał ten sport w wieku 18, kiedy to zaczęły towarzyszyć mu pieniądze i zakłady sportowe. Z powodu Apartheid gra przechodziła kryzys. Krykiet w swojej historii posiadał kilka rodzajów rozgrywki.

Boisko do krykieta

Boisko na jakim odbywają się mecze jest trawiaste i owalne. Po jego środku znajduje się pas o długości 20m, na jego końca ustawione są bramki.

Zasady

W krykiecie są 42, jednak pozwalają one na pewną zmianę zasad w poszczególnych meczach, o ile te zostaną zaakceptowane przez oba zespoły. Krykiet charakteryzuje się wysoką kulturą gry. Nie ma tutaj skaczących zawodników do sędziego po każdej jego decyzji. Za panowanie nad zespołem odpowiedzialny jest kapitan. Drużyna krykieta składa się z jedenastu graczy.

Mecz jest podzielony na dwa inningsy oraz overów nie mających odgórnie ustalonego limitu. Koniec innigs następuje gdy:

  • dziesięciu z jedenastu batsmanów zostanie wyeliminowanych;
  • drużyna odbijająca ma tylko jednego zawodnika zdolnego do gry (pozostali, choć niewyeliminowani, są kontuzjowani, chorzy lub w inny sposób niezdolni do gry);
  • drużyna odbijająca osiągnie rezultat niezbędny do wygrania meczu (gdy jest to ostatni innings);
  • zostanie rozegrana zaplanowana liczba overów (jedynie w meczu jednodniowym, jest to zazwyczaj 50 overów)
  • kapitan drużyny ogłosi, iż jej innings jest zamknięty (nie dotyczy to meczów jednodniowych z odgórnie ustaloną liczbą overów).

Trwa od trzech do pięciu dni! Jednego dnia gra się do 6 godzin, podczas których jest ogłaszana przerwa. Mecze odbywają się tylko w bezdeszczową pogodę.

Batsman ma za zadanie zaliczyć jak największą liczbę biegów, które w krykiecie są odpowiednikiem punktów. Bieg zostaje zaliczony gdy dwóch batsmanów, ten który odbijał oraz stojący po przeciwnej stronie zmienią się miejscami, albo piłka opuści wyznaczone pole gry. Natomiast celem bowlera i jego ekipy jest wyeliminowanie batsmanów w jak najmniejszej liczbie rzutów.

Jeżeli odbijający zostanie wyeliminowany, w jego miejscep ojawia się następny i tak aż do 10 batsmanów.

Celem batsmana jest zaliczenie możliwie największej liczby biegów (ang. run), które są krykietowym odpowiednikiem punktów. Bieg zaliczany jest, jeśli dwóch batsmanów – ten, który odbijał i stojący po przeciwnej stronie pitchu czyli non-striker – zamieni się miejscami, lub piłka znajdzie się poza granicą pola gry. Celem drużyny bowlera jest wyeliminowanie (ang. out) wszystkich batsmanów rywala w możliwie jak najmniejszej liczbie rzutów, co można uzyskać na wiele sposobów, które opisano niżej.

Mecz wygrywa drużyna która w momencie zakończenia meczu posiada więcej runów.

Tak z grubsza prezentują się zasady tych dwóch ciekawych gier. Obie zostały zapoczątkowane przez Anglików i obie mają długoletnią tradycję. Dla nas są często czymś w rodzaju ciekawostki. Warto się nimi zainteresować i dać szanse, bo mogą przynieść sporo radości zarówno na boisku jak i przed telewizorem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne