Strona głównaModlitwyModlitwa przed nauką, lekcją, egzaminem

Modlitwa przed nauką, lekcją, egzaminem

Wiara jest swego rodzaju darem – nie każdy może wierzyć w coś tak bardzo, żeby podporządkować swoje życie zasadom moralnym, które w danej religii obowiązują. Ludzie wierzący są przekonani, że nie jest to tylko jednostronna relacja – dają coś i w zamian czeka ich życie wieczne, osiągnięcie stanu nirwany albo niebo pełnego napojów wysokoprocentowych i ładnych kobiet – tak, wierzą w to pastafarianie z Kościoła Latającego Potwora Spaghetti.

Modlitwa w każdej religii spełnia różne cele. Najczęściej wierni chcą podziękować swojemu bogu za coś, co ich spotkało. Czasem wyrażają w nich smutek, frustrację i złość, a czasem chcą boga o coś poprosić. Czy jest sens modlić się przed lekcją, na której czeka Cię coś trudnego? Jakie znamy modlitwy studentów przed egzaminem? Te kwestie rozpracowujemy w poniższym artykule. 

Modlitwa przed lekcją

Jesteś właśnie przed lekcją, na której czeka Cię trudna kartkówka lub sprawdzian z całego działu? Obawiamy się, że jeśli w ogóle się nie przygotowałeś/przygotowałaś, to nie ważne jak bardzo jesteś wierzący/wierząca, modlitwa przed lekcją raczej Ci nie pomoże. Bóg nie napełni w magiczny sposób Twojej głowy wiedzą, która powinna się nią napełniać przez kilka ostatnich dni – niestety to tak nie działa. Oczywiście jeśli się nauczyłeś/nauczyłaś i jesteś osobą wierzącą, której modlitwa daje spokój, to śmiało, módl się! Jeśli coś działa, to ma sens 🙂 Jeśli więc rozmowa działa na Ciebie odstresowująco, to jest to dobry pomysł. 

Modlitwa przed lekcją religii

Jeśli uczęszczasz na lekcje religii i musisz wymyślić jakąś modlitwę przed lekcją religii, czyli modlitwę, która rozpocznie katechezę, to poniżej przedstawimy kilka propozycji:  

  • Modlitwa o Mądrość – z 9 rozdziału Księgi Mądrości 
  • Modlitwa o Dar Mądrości – św. Tomasz z Akwinu
  • Modlitwa do św. ojca Pio o rozeznanie w woli Bożej

Wymienione modlitwy przed lekcją religii są oryginalne – będą świetną odskocznią od dobrze znanej Zdrowaś Mario czy Ojcze Nasz. Polecamy również modlitwę do Ducha Świętego przed nauką – w kolejnej części artykułu dowiesz się, o jaką konkretnie modlitwę chodzi. 

Modlitwa przed nauką na egzamin

Modlitwy studentów przed egzaminem są całkiem powszechną praktyką. Wielu osobom pomaga to przetrwać sesję, która bywa okrutna – egzaminy, kolokwia, prace zaliczeniowe w tym czasie mogą przytłoczyć nawet największego geniusza. Często odmawianymi modlitwami przed nauką na egzamin są te, które wymieniliśmy wyżej, w akapicie „Modlitwa przed lekcją religii”. Pamiętaj jednak, że to od Ciebie zależy ile z tej nauki wyniesiesz – nawet najbardziej gorliwe prośby do boga nie sprawią, że wiedza sama wejdzie Ci do głowy. Wkład własny w przygotowywanie się do ważnego zaliczenia jest tu kluczowy – traktuj modlitwę jako pomoc w uspokojeniu czy dodanie sobie wiary we własne możliwości. 

Modlitwa do Ducha Świętego przed nauką 

Jakie znamy modlitwy do Ducha Świętego przed nauką? Najbardziej znaną jest Modlitwa o Siedem Darów. Jest ona bardzo uniwersalna, a jej tekst nie jest zanadto długi.

Modlitwa przed egzaminem 

Modlitwa przed nauką czy egzaminem nie musi być utartą formułką. Jest to przecież rozmowa z bogiem – możesz użyć własnych słów, by opisać to, co leży Ci na sercu. Wiele osób podczas różnego rodzaju obrzędów religijnych klepie teksty modlitw, bez jakiegokolwiek zrozumienia. Po co mówić coś, co zna się na pamięć, jeśli w tym czasie myśli o obiedzie, pracy czy problemach związkowych? Jeśli jest się osobą naprawdę wierzącą, to chodzenie na mszę powinno być czasem uważności, wyciszenia i spotkania z bogiem. To samo dotyczy modlitwy – jeśli zdecydujesz się na nią, to włóż w to serce i myśl o formie, a o treści. 

Modlitwa, wiara, przykazania

Wiele osób zapomina, że boga nie powinno się tylko o coś prosić – czyli tzw. jak trwoga to do boga. Oczywiście każdy z nas czasem się gubi i zapomina o zasadach, którymi przeważnie kieruje się w życiu. Bycie osobą wierzącą nie wymaga oczywiście nienagannej postawy w każdej sytuacji, chodzi raczej o proporcje w dawaniu i braniu. Ludzie, którzy są wierzący, powinni również dawać bogu coś od siebie, wyrażać wdzięczność, pokutować za grzechy – jeśli ktoś ma tylko wymagania, to jest to raczej przejaw samolubności, a nie głębokiej wiary.

Jest wielu „katolików – pozorantów”, którzy co niedziele są na mszy, na której przyjmują komunię (bo jak to tak w niedzielę bez komunii), a w tygodniu łamią wiele przykazań. Jest to bardzo intrygujące zjawisko. Możliwe, że jeśli chrześcijaństwo nie byłoby (w większości przypadków) narzucane odgórnie przez rodziców (wczesny chrzest, lekcje religii), to byłoby mniej takich osób. Oczywiście jest to związane z tradycjami, historią, kulturą – wiele osób nie zastanawia się nad tym czy ochrzcić dziecko, czy poczekać, żeby bardziej świadome samo o tym zdecydowało. Katolikami byliby wtedy tylko ludzie, którzy naprawdę chcą postępować zgodnie z przykazaniami tej religii i są głęboko przekonani o ich zasadności. Wiele osób wierzących nie jest za tym, żeby Polska była krajem świeckim, jednak mnóstwo katolików psuje dobre zdanie o całości tego społeczeństwa.

Modlitwa przed lekcją czy nauką może Ci pomóc w nabraniu pewności siebie, w dobrym nastawieniu czy odstresowaniu. Wiara powinna przecież podtrzymywać na duchu w trudnych momentach – jeśli czujesz, że rozmowa z bogiem daje ci powera do nauki, to rób to jak najczęściej! Daj znać w komentarzu, jak Ty modlisz się przed sprawdzianem czy ważnymi zajęciami 🙂

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne