Zawsze fajnie jest być duszą imprezy lub bawić się do białego rana. Jednak nieprzyjemną konsekwencją takiego zachowania następnego dnia jest kac. Ten okropny stan może zepsuć cały następny dzień. Co zjeść na kaca, żeby nie rzygać? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Pokarmy, które pomagają przy kacu
Nie trzeba chyba nikomu powtarzać, jak ważne jest kontrolowanie spożycia alkoholu. Nadmierne picie może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Ale jeśli poprzedniego wieczoru posunąłeś się za daleko, możesz wybrać kilka bezpiecznych produktów spożywczych. Co zjeść na kaca, żeby nie rzygać?
Zanim sięgniesz po tłustego burgera, kawę lub co gorsza więcej alkoholu następnego dnia, lepiej to przemyśl. Chociaż nie ma magicznej pigułki na kaca, te opcje mogą pomóc ci wrócić do normalności.
- Napój o podwyższonej zawartości elektrolitów. Wyleczenie się z ciężkiego kaca zaczyna się od dobrego nawodnienia. Alkohol ma działanie moczopędne. Tym samym powoduje on częstsze oddawanie moczu i w konsekwencji prowadzi do odwodnienia. Dzięki napojowi o podwyższonej zawartości elektrolitów, uzupełnisz te niedobory. Dlatego warto wypić napój sportowy, wodę kokosową lub napój elektrolitowy przed pójściem spać lub zaraz po wstaniu. Można także po prostu skupić się na piciu wody – pomoże ona twojemu organizmowi w powrocie do zdrowia po kacu. Jednym ze starych sposobów na pokonanie kaca jest wypicie szklanki wody pomiędzy każdym kieliszkiem wódki. Może nie zapobiegnie ona upiciu się, ale pomoże nieco zniwelować kaca.
- Imbir ma potwierdzone właściwości zmniejszające nudności. Jedzą go na przykład kobiety w ciąży. Jest jednym z produktów, które powinno się wybrać jako odpowiedź na pytanie: co jeść na kaca po wymiotach? Już po wymiotowaniu imbir może realnie poprawić twoje samopoczucie.
- Łosoś. Mówi się, że niski poziom witamin B6 i B12 nasila kaca. Ta ryba jest bardzo bogata w te witaminy z grupy B. Łosoś może więc wzmocnić organizm i pomóc w łatwiejszym powrocie do dobrego stanu.
- Mango i inne owoce. Istnieją dowody na to, że naturalne cukry znajdujące się w miodzie i naturalnych owocach mogą w rzeczywistości pomóc szybciej usunąć alkohol z organizmu. Warto zjeść na kaca mango, winogrona, pomarańcze, a także gruszki i banany. Owoce w większości są także bogate w wodę, a nawodnienie zawsze pomaga na syndrom dnia następnego.
- Mdłe potrawy. Wydaje się to bardzo dziwne, ale potrawy o niezbyt wyrazistym smaku, takie jak ryż i mus jabłkowy są świetne na kaca. Kluczem do sukcesu jest ich lekkostrawność. Nie obciążają dodatkowo żołądka, więc nie wywołają wymiotów. Tego rodzaju potrawy to także odpowiedź na pytanie co jeść na kaca po wymiotach.
Co zjeść przed piciem alkoholu, żeby nie rzygać?
Kac jest bardzo męczącą kwestią i wcale nie jest tak prosto się go pozbyć. Może więc zamiast leczyć jego skutki, warto mu zapobiegać? Co zjeść przed piciem alkoholu, żeby nie rzygać? Możliwości jest wiele. Spore grono osób poleca stary sposób zjedzenia tłustej potrawy. Króluje mięso. Zdecydowanie nie warto pić na pusty żołądek, bo zazwyczaj kończy się to nieciekawie. Jednak nie jest to jeszcze koniec możliwości. Nie jest polecane jedzenie ciasta i pieczywa. Tego rodzaju produkty jak gąbka wchłaniają wypite procenty i nie pozwalają ich przetrawić. Z tego powodu nadmiar alkoholu będzie dokuczał znacznie dłużej. Jeżeli jednak nie czujesz głodu przed imprezą, spróbuj się przynajmniej czegoś napić. Sprawdzi się porządna szklanka tłustego mleka albo sok spod ogórków kiszonych. Poprawiają one metabolizm i sprawiają, że alkohol zostanie szybciej wydalony z organizmu.
Co zjeść przed piciem alkoholu, żeby nie rzygać? Nie jest to wcale proste. Najlepiej jest obserwować swój organizm i na bieżąco reagować. Zawsze dobrym pomysłem jest picie sporej ilości płynów przed, w trakcie i po spożywaniu alkoholu. To ułatwi pozbycie się nadmiarowych procentów.