Strona głównaWłasna firmaJaka powinna być prawidłowa prędkość internetu?

Jaka powinna być prawidłowa prędkość internetu?

Wraz z pojawieniem się w Polsce Internetu wiele się zmieniło. Większość spraw można załatwić przez internet, istnieje możliwość zdalnej pracy. Internet pozwala także na prężne promowanie swojej działalności. Daje ogromne pole do działania w szeroko rozumiany sposób. Dostawcy internetu ścigają się między sobą oferując co rusz to większe prędkości internetu, próbując przyciągnąć w ten sposób klientów. Jednak, czy tak naprawdę są nam one potrzebne? Jaka prędkość internetu jest dobra do domu? Jak powinna być prędkość internetu? Czy internet 100 Mb/s jest szybki? Jaką prędkość internetu wybrać do oglądania filmów 4K? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższej treści artykułu.

Jaka jest wystarczająca prędkość internetu?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaka powinna być prędkość internetu? „Global Broadband Experience Scorecards” raportuje, że minimalna prędkość łącza, która powinna działać zadowalająco to 10 Mb/s. Jest ona wystarczająca do komunikacji, sprawdzania poczty, przeglądania stron www. Jeśli jednak mamy zamiar używać internetu do bardziej wymagających celów, to jaka jest wystarczająca prędkość internetu? W takim przypadku będzie lepiej korzystać z łącza o prędkości minimum 50 Mb/ s, a najlepiej 100 Mb/ s. Na wybór prędkości mają wpływ także inne czynniki. Jednym z nich jest np. ilość domowników, ale o tym, jaka prędkość internetu jest dobra do domu dowiesz się w dalszej części artykułu.

Prędkość internetu w domu

Jak prędkość internetu jest dobra do domu? To często pojawiające się pytanie na wielu forach internetowych. Jeśli nie mieszkasz sam, a z kilkoma osobami, które dodatkowo lubią oglądać Netflixa w wysokiej jakości to może okazać się, że proponowana w poprzednim akapicie prędkość może nie wystarczyć. Używanie internetu w tym samym czasie przez kilka osób może dać się we znaki. Okres załadowania filmu, pobierania czy przesyłania danych może znacznie się wydłużyć. Szybki internet w wieloosobowej rodzinie, czy mieszkaniu studenckim może okazać się wybawieniem. 

Internet 100 Mb/ s 

Czy internet satelitarny o prędkości 100 Mb/ s jest szybki? Praktyka pokazuje, że jest to najczęściej wybierana prędkość łącza internetowa, a co za tym idzie można wysunąć wniosek, że jest ona wystarczająca do zaspokojenia podstawowych potrzeb internautów i działania w komforcie. Internet o prędkości 100 Mb / s dobrze sprawdza się w kilkuosobowej rodzinie, która używa regularnie internetu do podstawowych celów. Czy internet o prędkości 100 Mb/s jest szybki? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to od ilości osób korzystających z łącza w tym samym czasie, a także czynności, do jakich jest wykorzystywany Internet. Jest on jednak uważany za najbardziej optymalny.

Filmy 4K – jaka prędkość internetu zapewni wysoki komfort oglądania?

Filmy 4K to filmy z wysoką rozdzielczością. Jest to kolejny krok w rozwoju telewizji zaraz po HD. Jakość 4K charakteryzuje się świetną ostrością, a także realizmem i zwróceniem uwagi na detale. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na oglądanie filmów w jakości 4K, ponieważ niezbędny jest do tego dostęp do szybkiego łącza internetowego. Jaką prędkość internetu wybrać do oglądania filmów 4k? Wybierając dostawcę internetu musisz zwrócić uwagę na trzy parametry: prędkość pobierania, prędkość wysyłania i PING. W przypadku filmów 4K najważniejszy jest pierwszy parametr. Oznacza on maksymalną ilość danych, które można pobrać w czasie jednej sekundy. Oglądanie filmów 4K niestety wymaga dużej ilości danych, dlatego też prędkość pobierania powinna być możliwie wysoka. W innym przypadku obraz nie będzie tak ostry, może się zacinać i długo ładować. Jaką prędkość internetu wybrać do filmów 4K? Najlepiej jeśli wybierzesz internet światłowodowy, który oferuje prędkość pobierania danych aż do 1Gb / s. Internet ten wyróżnia się także niezawodnym działaniem bez względu na warunki atmosferyczne, czy ukształtowanie terenu. Jeśli jednak nie masz możliwości korzystania z internetu światłowodowego, inną możliwie najlepszą opcją, będzie używanie internetu mobilnego LTE z prędkością ok. 300 Mb /s.

 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne