Strona głównaWłasna firmaSkąd zdobyć pieniądze na otwarcie działalności gospodarczej?

Skąd zdobyć pieniądze na otwarcie działalności gospodarczej?

Nawet jeśli masz świetny pomysł na biznes, znalezienie kapitału na rozpoczęcie działalności jest trudne, ponieważ pożyczkodawcy i inwestorzy niechętnie wspierają początkujących przedsiębiorców – zwłaszcza tych bez wcześniejszego doświadczenia biznesowego lub osób, które miały kiedyś problem ze spłatą (dla takich osób jest pożyczka dla zadłużonych). W zależności od tego, gdzie udajesz się pozyskać kapitał, możesz ryzykować regulacje rządowe, własne finanse, a nawet relacje osobiste.

Wspólne źródła

  • Pożyczki dla firm komercyjnych, zwłaszcza te z banków wspieranych przez lokalne urzędy.
  • Firmy zajmujące się pozyskiwaniem kapitału z Unii Europejskiej.
  • Wykorzystanie własnych pieniędzy do założenia firmy – są powszechnymi źródłami finansowania. Możesz nawet zaoferować inwestorom kapitał w swojej firmie w postaci akcji.

Według najnowszych badań to „krwawe pieniądze” od przyjaciół i rodziny były historycznie źródłem finansowania większości firm znanych i potężnych dziś firm.

Rozważania

Jeśli sprzedajesz akcje, aby zebrać pieniądze, musisz zarejestrować się w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd i prawdopodobnie w podobnej organizacji państwowej. Rząd zwalnia niektóre firmy spod nadzoru, ale to zależy od tego, ile pieniędzy zamierzasz zarabiać, jak dużą firmę prowadzisz i jak wiele miejsc pracy możesz zapewnić. Musisz także wziąć pod uwagę, w jaki sposób sprzedaż papierów wartościowych zmieni strukturę własności Twojej firmy — możesz stracić władzę decyzyjną, jeśli sprzedasz więcej niż połowę swojego majątku.

Osobiste finanse

Liczba wniosków o upadłość małych firm wzrosła o 44 procent w latach 2019-2021, co oznacza, że ​​prawdopodobnie będziesz musiał sfinansować większość własnego przedsięwzięcia, ponieważ pożyczkodawcy i inwestorzy nieśmiało inwestują swoje pieniądze w start-upy, które nie mają wkładu, a ich wizja przyszłości nie jest zbyt jasna. Możesz także wykorzystać swoje oszczędności na finansowanie swojej firmy, ale prawdopodobnie będziesz potrzebował do tego księgowego, który będzie przestrzegał ścisłych zasad, abyś przypadkiem nie płacił kar.

Liczba pożyczkodawców

Wielu tzw. trenerów biznesu sugerują, że obojętnie skąd otrzymujesz pieniądze, staraj się ograniczać ilość źródeł, z których pożyczasz, zwłaszcza jeśli prosisz o nie swoich znajomych i rodzinę. Wielu pożyczkodawców może wymagać zbyt wiele czasu i odciągnąć Cię od obowiązków biznesowych. Może to też wywołać kłótnie o kierunek, w jakim powinna być rozwijana firma i sposób podziału zysków.

Wskazówka

Nawet jeśli inwestor odrzuci twoją prośbę o finansowanie, nadal powinieneś utrzymywać z nim otwartą relację i ulepszać swój biznes. Pozyskanie znaczących potencjalnych klientów lub prototypu swojego projektu może przekonać inwestora, że ​​masz rentowną firmę. Napewno będziesz chcieć współpracować z kimś, kto cały swój czas poświęca na finansowanie, abyś Ty mógł poświęcić swoją energię na rozwój firmy.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne