Strona głównaNajciekawszeGdzie powstała pierwsza Biedronka w Polsce?

Gdzie powstała pierwsza Biedronka w Polsce?

Zakupy w sieciach spożywczych w Polsce robimy w zasadzie każdego dnia. Niezależnie od naszych potrzeb, kupujemy tam najróżniejsze artykuły spożywcze pierwszej potrzeby, ale nie tylko. Nie zawsze też jak się okazuje, już pamiętamy, od jakiego czasu funkcjonują takie punkty handlowe. Rośnie zresztą nowe pokolenie, które nie pamięta nawet czasów, gdy wielkopowierzchniowe sklepy nie były w ogóle obecne w naszym kraju. 

Czy więc wszyscy pamiętamy, kiedy powstała pierwsza Biedronka w Polsce? Z pewnością nie. Jest to chyba zdecydowanie najbardziej popularna sieć handlowa, oferująca bardzo bogaty asortyment i w optymalnych cenach. Otóż okazuje się, że w kwietniu minie już 27 lat odkąd mamy niemal codziennie kontakt z tą najbardziej rozpoznawalną marką. Otóż oficjalnie pierwszy sklep tej sieci został otwarty w Poznaniu przy ulicy Newtona. Miało to miejsce 4 kwietnia 1995 roku. Ciekawostką też jest, że nie wszyscy pracownicy nawet wiedzą, kiedy powstała Biedronka i są przekonani, że od początku była to firma portugalska.

Pierwsza Biedronka w Polsce, ale nie ostatnia

Warto też wspomnieć, że w latach 90-tych bardzo trudno było przewidzieć, czy rynek ten ma szansę się bardzo rozwinąć. Pamiętajmy o tym, że było to zaledwie 5 lat od powstania rządu demokratycznie wybranego. Nawet eksperci zastanawiali się nad tym, czy pierwsza Biedronka w Polsce i ewentualnie następne lokalizacje będą miały szansę na przetrwanie. Okazało się, że zapotrzebowanie na tego rodzaju zakupy tak jak zresztą w innych krajach na całym świecie jest bardzo duże. W konsekwencji aktualnie Biedronka ma ponad 3000 sklepów zlokalizowanych na terenie całego kraju. Jest więc bezsprzecznie rynkowym liderem.

Ważne jest to, że jest to nie tylko i wyłącznie najbardziej rozpoznawalna firma, jeżeli chodzi o sieci handlowe, oferujące produkty spożywcze. Znajdziemy w stałej sprzedaży oraz promocjach artykuły gospodarstwa domowego lub zabawki. Nie zapominajmy też, że Biedronka jest obecnie jednym z największych pracodawców na terenie naszego kraju. Od momentu więc kiedy powstała Biedronka upłynęło sporo czasu i firma ta bardzo się rozwinęła, przy czym zapotrzebowanie na pracowników stale wzrasta.

Pierwsza Biedronka w Polsce i kolejne lokalizacje

Obecnie trudno jest w zasadzie znaleźć aglomerację nawet tę najmniejszą, gdzie nie można by zauważyć wielkopowierzchniowego sklepu spożywczego x charakterystycznym logo Biedronki. Pomimo więc tego, że nie każdy wie, kiedy powstała pierwsza Biedronka w Polsce, to wszyscy mieszkańcy miast i okolicznych miejscowości doskonale wiedzą, gdzie szukać takich punktów handlowych. Warto też zauważyć, że przez lata sam wygląd sklepów stopniowo się zmieniał. Wystrój wnętrz, a także układanie produktów na bieżąco było dostosowywane i jest dopasowywane do potrzeb klientów.

Naturalnie warto też zauważyć, że takim lukratywnym przedsięwzięciem biznesowym zaczęli się oczywiście interesować zagraniczni przedsiębiorcy. W konsekwencji tym, kiedy powstała Biedronka oraz możliwościami rozwoju tej firmy zainteresowała się firma portugalska. Jak więc pamiętamy, założycielem tej sieci był polski przedsiębiorca właściciel Elektromisu Mariusz Świtalski. Już jednak 2 lata po uruchomieniu pierwszego sklepu, czyli w 1997 roku, 210 sklepów Biedronki zostało odkupionych przez Jeronimo Martins.

Portugalska firma z polskim potencjałem

Portugalskie przedsiębiorstwo Jeronimo Martins wzięło naturalnie na celownik polską Biedronkę i zdecydowało się kupić tę firmę z uwagi na bardzo dobre perspektywy biznesowe. Przewidywania te zresztą okazały się niezwykle trafione. W konsekwencji, odkąd uruchomiona została pierwsza Biedronka w Polsce, od tego momentu sklepy są nieustannie unowocześniane. Nieustannie przeprowadza się badania zadowolenia klientów i dostosowuje do ich potrzeb. Ostatnim bardzo praktycznym i cenionym rozwiązaniem przez kupujących są, chociażby samoobsługowe kasy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne