Strona głównaPoradyWyrazy z rz wymiennym na r

Wyrazy z rz wymiennym na r

Zasady ortografii w języku polskim nie należą do najprostszych. Zarówno dzieci, jak i dorośli potrafią robić proste błędy w pisowni. Poza ogólnie przyjętymi regułami jak tymi, że rz wymienia się na r jest masa wyjątków, które przyprawiają o zawrót głowy! Czy wiesz jak stosuje się zasady pisowni w języku polskim? Znasz doskonale ortografię i z zamkniętymi oczami przytoczysz wyrazy z rz wymiennym na r?

Wyrazy z rz wymiennym

Zastanawiasz się, skąd się biorą wspomniane zasady w języku polskim? Jak doszło do tego, że w słownikach pojawiły się wyrazy z rz wymiennym? Jak każda zasada, tak i ta nie jest do końca nam znana. Według niektórych źródeł jest to mocno powiązane z bezdźwięcznym ch i dźwięcznym h. Otóż nasze rz to nic innego jak zmiękczone r. Wymiana rz na r przykładem jest ciekawy przypadek ze słowem „rzeka”. Zanim pojawiło się rz, mówiło się rieka. Podobnie było ze słowem morze (morie). Fascynujące, prawda? W słowniku znajdziemy wyrazy z rz wymieniające się na r jednak nie brakuje również przypadków, które potwierdzą, że nie jest to sztywna reguła. Na szczęście tych wyjątków jest naprawdę mało i można przyjąć, że rz wymienia się na r. Chcesz sprawdzić przykłady? Chodźmy do nich!

Rz wymienne – przykłady

Jeżeli ortografia sprawia ogromny problem i nie wiesz do końca kiedy stosować odpowiednie litery, warto pamiętać o regułach, które towarzyszą nam w naszym języku. Wymiana rz na r przykłady to jedna z prostszych zasad. Znając polskie słownictwo, bez większych przeszkód jesteśmy w stanie określić, jak poprawnie zapisać dany wyraz. Wyrazy z rz wymiennym możemy określić nawet odmieniając je sobie w głowie. Nie trzeba być oczytanym czy na wysokim poziomie edukacji, tradycyjne podstawy dają już solidną dawkę wiedzy, aby zastosować dane reguły. Sprawdźmy zatem rz wymienne przykłady:

  • morze – morski
  • marzec – marcowy
  • starzec – starość
  • otworzyć – otwarcie

Jak widać, wyrazy z rz wymieniające się na r towarzyszą nam na co dzień. Tym samym może się okazać, że ta reguła staje się jedną z najprostszych. Czy jesteś w stanie samodzielnie podać wyrazy z rz wymiennym? Zapisz na kartce i przekonaj się, jakie jest to proste!

Wymiana rz na r – przykłady

Jak widać, większość przypadków z rz wymienia się na r. Można tym samym przyjąć tę regułę za pewnik w języku polskim. Czy są jakieś wyjątki, które mogą sprawić problem? Naturalnie – czym byłby nasz język bez zawiłości i przypadków, które całkowicie odwracają złotą wyrazów z rz wymiennym na r! Czy warto zatem uczyć się na pamięć wyjątków w języku polskim? Są różne szkoły – jedni stwierdzą, że jak najbardziej – taka metoda sprawi, że nigdy nie popełnimy błędu ortograficznego. Jednak inni zaprzeczają i powiedzą, że przede wszystkim praktyka pozwoli wyeliminować ryzyko popełnienia gafy w pisowni. Co zatem zrobić? Mistrzowie ortografii są tutaj zgodni – czytaj. Jak najwięcej. Co? Wszystko, co wpadnie Ci w rękę. Niezależnie czy będą to książki przygodowe, romanse czy codzienna prasa. W każdej publikacji znajdziesz wyrazy z rz wymieniające się na r, a tym samym będziesz trenować swój umysł, pamięć i wiedzę z zakresu zasad ortografii. Zamiast zapamiętywać rz wymienne przykłady, po prostu czytaj. Bez presji.

Sprawdź również wierszyki łamiące język, aby zabłysnąć przed kolegami!

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne