Zasady ortografii w języku polskim nie należą do najprostszych. Zarówno dzieci, jak i dorośli potrafią robić proste błędy w pisowni. Poza ogólnie przyjętymi regułami jak tymi, że rz wymienia się na r jest masa wyjątków, które przyprawiają o zawrót głowy! Czy wiesz jak stosuje się zasady pisowni w języku polskim? Znasz doskonale ortografię i z zamkniętymi oczami przytoczysz wyrazy z rz wymiennym na r?
Wyrazy z rz wymiennym
Zastanawiasz się, skąd się biorą wspomniane zasady w języku polskim? Jak doszło do tego, że w słownikach pojawiły się wyrazy z rz wymiennym? Jak każda zasada, tak i ta nie jest do końca nam znana. Według niektórych źródeł jest to mocno powiązane z bezdźwięcznym ch i dźwięcznym h. Otóż nasze rz to nic innego jak zmiękczone r. Wymiana rz na r przykładem jest ciekawy przypadek ze słowem „rzeka”. Zanim pojawiło się rz, mówiło się rieka. Podobnie było ze słowem morze (morie). Fascynujące, prawda? W słowniku znajdziemy wyrazy z rz wymieniające się na r jednak nie brakuje również przypadków, które potwierdzą, że nie jest to sztywna reguła. Na szczęście tych wyjątków jest naprawdę mało i można przyjąć, że rz wymienia się na r. Chcesz sprawdzić przykłady? Chodźmy do nich!


Rz wymienne – przykłady
Jeżeli ortografia sprawia ogromny problem i nie wiesz do końca kiedy stosować odpowiednie litery, warto pamiętać o regułach, które towarzyszą nam w naszym języku. Wymiana rz na r przykłady to jedna z prostszych zasad. Znając polskie słownictwo, bez większych przeszkód jesteśmy w stanie określić, jak poprawnie zapisać dany wyraz. Wyrazy z rz wymiennym możemy określić nawet odmieniając je sobie w głowie. Nie trzeba być oczytanym czy na wysokim poziomie edukacji, tradycyjne podstawy dają już solidną dawkę wiedzy, aby zastosować dane reguły. Sprawdźmy zatem rz wymienne przykłady:
- morze – morski
- marzec – marcowy
- starzec – starość
- otworzyć – otwarcie
Jak widać, wyrazy z rz wymieniające się na r towarzyszą nam na co dzień. Tym samym może się okazać, że ta reguła staje się jedną z najprostszych. Czy jesteś w stanie samodzielnie podać wyrazy z rz wymiennym? Zapisz na kartce i przekonaj się, jakie jest to proste!
Wymiana rz na r – przykłady
Jak widać, większość przypadków z rz wymienia się na r. Można tym samym przyjąć tę regułę za pewnik w języku polskim. Czy są jakieś wyjątki, które mogą sprawić problem? Naturalnie – czym byłby nasz język bez zawiłości i przypadków, które całkowicie odwracają złotą wyrazów z rz wymiennym na r! Czy warto zatem uczyć się na pamięć wyjątków w języku polskim? Są różne szkoły – jedni stwierdzą, że jak najbardziej – taka metoda sprawi, że nigdy nie popełnimy błędu ortograficznego. Jednak inni zaprzeczają i powiedzą, że przede wszystkim praktyka pozwoli wyeliminować ryzyko popełnienia gafy w pisowni. Co zatem zrobić? Mistrzowie ortografii są tutaj zgodni – czytaj. Jak najwięcej. Co? Wszystko, co wpadnie Ci w rękę. Niezależnie czy będą to książki przygodowe, romanse czy codzienna prasa. W każdej publikacji znajdziesz wyrazy z rz wymieniające się na r, a tym samym będziesz trenować swój umysł, pamięć i wiedzę z zakresu zasad ortografii. Zamiast zapamiętywać rz wymienne przykłady, po prostu czytaj. Bez presji.
Sprawdź również wierszyki łamiące język, aby zabłysnąć przed kolegami!