Strona głównaInwestycjeJak sprzedawać na Amazon?

Jak sprzedawać na Amazon?

Jeśli bazujesz swój sklep internetowy na sprzedaży tylko i wyłącznie za pomocą swojej strony internetowej i posiłkujesz się takimi serwisami jak Allegro to możesz dużo stracić. Amazon jest potężnym narzędziem, które może generować naprawdę ogromne zyski. Jak wiemy Allegro zniechęca coraz częściej swoich sprzedawców podwyższając prowizję od sprzedaży z roku na roku. Opinie na temat allegro są nadszarpane, również bardzo słaby support dla sprzedawców ma w tym udział. Jak wyglądają prowizję na Amazon? Jak sprzedawać na Amazon, aby się to kalkulowało?

Amazon prowizje i opłaty

Amazon daje nam ogromne zasięgi naszego produktu. Użytkowników zarejestrowanych w serwisie jest prawie 200 milionów, a liczba ta z roku na rok stale rośnie. Przewagą Amazona nad Allegro jest jego zasięg globalny. Amazon oczywiście nie jest darmowy dla sprzedających, posiada szereg prowizji, które są uzależnione od typu produktu. Tabele z prowizjami możemy możemy znaleźć na ich stronie, możemy również skorzystać z kalkulatora FBA – poza prowizją od sprzedaży naliczana jest również opłata FBA. Naliczana zostaje, jeśli zdecydujemy się na działanie w tym systemie. Czym jest FBA? To oddelegowanie naszych zdań i powierzenie je w ręce Amazona. Chodzi tutaj między innymi o pakowanie i wysyłkę.

Uwaga: Nasi potencjalni klienci zwracają uwagę na to czy ich produkt jest oznaczony jako FBA – Fullfilment by Amazon. FBA dla klienta oznacza szybszą przesyłkę oraz gwarancję dostawy. W przypadku niezadowolenia z produktu pewny refund, czyli zwrot pieniędzy. Szacuje się, że ponad 50 % użytkowników zwraca na to uwagę, dlatego warto korzystać z tego systemu, który nie tylko odciąży Cię w niektórych sprawach, ale także znacząco zwiększy sprzedaż Twoich produktów – istnieje filtr na Amazonie, który można ustawić na wyświetlanie tylko i wyłącznie produktów FBA.

Opłaty za konto? Amazon jest darmowym serwisem, jeśli chcemy sprzedawać swoje produkty w małych ilościach.  Na koncie indywidualnym możemy sprzedać maksymalnie 30 produktów miesięcznie, a każdy z produktów jest dodatkowo obarczony kosztem 0.99$. Konto płatne, czy konto pro kosztuje miesięcznie prawie 40 dolarów. Z reguły nawet na początku opłaca się wybrać opcję płatną, bo korzystając z niej mamy dostęp do paru innych udogodnień. Podczas tworzenia konta będziemy musieli przejść weryfikacje oraz podać szereg informacji, w tym również tax information, czyli informacje potrzebne do US. Prowizje na Amazon nie są najniższe, dlatego warto analizować konkurencję oraz aktualne ceny. Negocjacja ceny oraz wybór odpowiedniego dostawcy jest kluczowy w tym biznesie, dlatego należy cały czas rozwijać się w tym temacie, aby oferować jak najlepsze ceny dla swoich potencjalnych klientów.  

Sprzedaż na Amazon krok po kroku

Gdy mamy już wybrany swój model biznesowy prowadzenia sprzedaży na Amazon oraz utworzyliśmy już konto to czas dodać pierwszą aukcję, która przyniesie nam pierwsze pieniądze. Dodanie produktu jest bardzo proste i intuicyjne. W pierwszej kolejności wybieramy listing, czyli kategorie naszego produktu.

Automatyzuj swoje czynności!

Gdy już wiesz, jak wygląda sprzedaż na Amazon krok po kroku to warto automatyzować pewne czynności. Prowadząc sklep internetowy, gdzie w sprzedaży jest tysiące produktów może być problematyczny przy przenoszeniu ich na Amazona. Dodawanie ręcznie każdego z produktów zajęłoby sporo czasu, dlatego warto skorzystać z modułów i pluginów dla Twojego sklepu, które nam w tym pomogą. W zależności od posiadanego CMS Twojego sklepu zainteresuj się odpowiednim modułem. Często moduł ten łączy ze sobą również inne funkcje, integrację z innymi sklepami i serwisami tj. ebay czy allegro.

PRACA AMAZON

Program partnerski Amazon

Czym jest program partnerski Amazon i dlaczego powinieneś się nim zainteresować? Jeśli nie prowadzisz swojego sklepu internetowego, a chcesz zarabiać na sprzedaży to możesz skorzystać z programu partnerskiego Amazon. Polega to na polecaniu produktów znajomym, można zarobić nawet 10 % za polecony produkt, zazwyczaj jednak jest to w okolicy 4-5 %. Jak to wygląda w praktyce? Wiele osób podchodzi do tej sprawy naprawdę profesjonalnie. Tworząc własne blogi oraz kanały na YouTube z wideo recenzjami możemy zarobić naprawdę ogromne sumy. Możemy także zainteresować się reklamowanie produktów Amazona w systemie Google Ads lub za pomocą Facebook Ads. Dobrze stargetowana reklama potrafi przynieść naprawdę dobre ROI.

Reasumując sprzedaż na Amazonie jest naprawdę opłacalna i warto rozwinąć swoją sprzedaż o kolejny kanał. Obsługa sprzedaży na Amazonie nie jest trudna i w ciągu paru dni na pewno będziemy robić to sprawnie. Rynek oferuje multum szkoleń i kursów na temat sprzedaży produktów na Amazon, lecz naszym zdaniem nie ma tam nic odkrywczego, a wszystkie informacje bez problemu możemy znaleźć za darmo w internecie. Amazon goni Allegro, lecz jeszcze długa droga przed nimi, lecz najbliższe lata na pewno przybliżą nam pozycję Amazona na polskim rynku i pozwolą przełamać monopol, jaki przedstawia aktualnie Allegro.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne