Strona głównaTechnologiaProxy - czym jest, jak działa i jak wybrać serwer proxy

Proxy – czym jest, jak działa i jak wybrać serwer proxy

Serwery proxy to rozwiązanie szczególne, które wykorzystywane jest po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo Twojego komputera w sieci. Należy mieć świadomość, że pod tym pojęciem kryć się mogą różne rozwiązania, a stopień bezpieczeństwa lokalnej sieci i działających w niej komputerów zależy od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy. Zatem czym dokładnie jest serwer proxy oraz jaki wariant wybrać?

Jak działa serwer proxy i co to właściwie jest?

Serwer proxy, nazywany również bramką proxy lub serwerem pośredniczącym jest rozwiązaniem, które pośredniczy podczas połączenia komputera z siecią Internet. Mówiąc obrazowo jest to właśnie brama, która łączy sieć lokalną z zewnętrzną, światową siecią WWW. Użytkownik, chcąc wyszukać coś w Internecie generuje zapytanie, które, zanim zostanie przetworzone i przesłane do sieci, przechodzi w pierwszej kolejności przez serwer proxy. Zadaniem serwera jest przesłanie zapytania dalej, ale pozwala on ukryć pewne nasze dane, w tym np. IP komputera, z którego korzystamy czy lokalizację. Serwer proxy pozwala zatem ukryć istotne informacje, dzięki czemu nie będzie możliwe śledzenie naszej aktywności w sieci.

W praktyce, analizując architekturę sieci komputerowych wskazać należy, że serwer proxy znajduje się niejako poza lokalną siecią, maskując pewne dane, tym samym zabezpieczając tożsamość użytkownika.

Funkcjonalność tego typu rozwiązań jest nieco szersza, bo pozwala m.in. przechowywać zapisane strony internetowe. Dzięki temu, gdy będziemy chcieli ponownie wczytać stronę, to działanie powinno zająć mniej czasu, co jest istotne w kontekście optymalizacji pracy sprzętu.

Kiedy używać serwerów proxy?

Z rozwiązań, takich jak serwery pośredniczące korzystają przede wszystkim osoby i podmioty, którym zależy na ukryciu adresu IP, ale także lokalizacji geograficznej. Zdarza się, że niektóre dostępne w sieci portale nie zezwalają na dostęp do zasobów użytkownikom w wybranych lokalizacjach i wtedy jedynym rozwiązaniem jest wykorzystanie serwera proxy do ukrycia określonych informacji. Ponadto stosowanie serwera proxy będzie szczególnie przydatnym rozwiązaniem dla firm zajmujących się m.in. SEO czy scrapingiem danych.

Rodzaje serwerów proxy

Przeglądając ofertę można zauważyć, że dostępne są serwery darmowe i płatne. Nie można jednoznacznie określić, które rozwiązanie będzie korzystniejsze. Z całą pewnością należy wybierać wyłącznie serwery ze sprawdzonego, znanego źródła. W innym przypadku korzystanie z serwera proxy może wiązać się z realnymi zagrożeniami, takimi jak brak protokołu szyfrowanego https, problemy z zainfekowaniem komputera użytkownika czy przechwytywanie plików cookies, w których mogą znajdować się dane poufne.

W praktyce wyróżnić można 3 rodzaje serwerów proxy, takie jak: serwery w pełni anonimowe, pełniące funkcję taką, jak użytkownik końcowy, serwery anonimowe, w których ukrywany jest adres IP, jednak wysyłana jest informacja, że jest to serwer proxy. Ostatnim rodzajem są serwery tzw. transparentne, nazywane też przezroczystymi, jednak ten wariant nie ukrywa danych użytkownika, pozwala jedynie wykorzystywać serwer w celu przechowywania w pamięci cache.

Jaki serwer proxy wybrać?

Kwestia czy serwer jest darmowy czy płatny nie może być jedynym czynnikiem decydującym o wyborze. Szczególnie, że to nie od ceny zależy bezpieczeństwo i stopień ochrony. Najważniejszym czynnikiem, jakim trzeba się kierować jest pochodzenie serwera. Z całą pewnością należy wystrzegać się niesprawdzonych rozwiązań, pochodzących z niepewnego źródła. Szukając odpowiedniego dla siebie serwera warto zwrócić uwagę na opinie. Dobra reputacja i oceny użytkowników świadczyć mogą o tym, że wybrany wariant nie tylko nie stanowi zagrożenia dla naszej sieci lokalnej i działających w niej urządzeń, ale także zapewni odpowiedni poziom ochrony.

Wśród darmowych rozwiązań, które oferują realizację usługi na wysokim poziomie wskazać można serwery, takie jak: Hide.me, Whoer, HideMyAss. Z kolei wśród rozwiązań płatnych na uwagę zasługują: Rotatingproxies czy Smartproxy.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne