Strona głównaTechnologiaTechnologia blockchain - co to jest?

Technologia blockchain – co to jest?

Być może już kiedyś obiło Ci się o uszy sformułowanie blockchain. Był to temat szczególnie eksploatowany podczas bańki na giełdzie kryptowalut. Wtedy to Bitcoin najpopularniejsza z wirtualnych walut osiągnęła wartość 19 000$. Obecnie jest warta dużo mniej, jednak technologia blockchain nie jest powiązana z utratą i wzrostem wartości danej kryptowaluty. Jest to nic innego jak zdecentralizowana baza danych z otwartym kodem bez scentralizowanego serwera czy komputera przechowującego dane. Dzięki tej bazie możliwe jest dokonywanie płatności zakodowanych algorytmami kryptograficznymi. Informacje o transakcjach zostają zapisane w pewnych blokach. Są one ograniczone i pozwalają na zapisanie tylko określonej ilości transakcji w przypadku BTC jest to np. 1MB. Gdy ten się zapełni, pojawia się nowy i tak w kółko. Efektem tego jest utworzenie czegoś na wzór łańcucha. W przełożeniu na prostszy język jest to struktura transakcyjna w której nie uczestniczą scentralizowane podmioty, np. instytucje zaufania publicznego.

Sprawdź też opinie dot. XTB, giełdy, która pozwala na obrót kryptowalutami.

Blockchain –  zalety

Oprogramowanie jest powszechnie dostępne od 2008 roku. Od tego momentu bardzo się rozrósł i zyskał na popularności. W sieci blockchain transakcje są publiczne, ale widoczne tylko na prawach dostępu danego użytkownika. Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć całą historie blockchain to istnieje taka możliwość. Dane występujące w łańcuchu są odporne na próby sfałszowania. Zastosowanie zaawansowanych metod matematycznych i kryptografii gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo transakcji. Technologia idealnie sprawdzi się w wielu branżach między innymi handlu czy energetyce.

W przypadku kryptowalut, największym problemem jaki ich dotyczy są wahania kursów. Spadki kilkunastoprocentowe w przeciągu jednego dnia nie są może codziennością, ale zdarzają się bardzo często, a spadki i wzrosty kilku procentowe to chleb powszedni. Kryptowalut na rynku są setki, wiele z nich ma swój własny pomysł na siebie, inne poprawiają niedoskonałości konkurentów.

Pomimo spadku procentowego udziału BTC w całym obrocie na giełdach kryptowalut, to jednak wciąż jest to lokomotywa ciągnąca wszystko do góry, albo w dół. Wspomniany aspekt pierwotnie nazwaliśmy „problemem”, jednak tam gdzie wiele osób widzi problem pojawiają się osoby dostrzegające szanse na zarobek. Rynek kryptowalut pozwala wzbogacić się w ciągu jednego dnia o pokaźne kwoty. Takich wzrostów jak tutaj nie ma na tradycyjnych giełdach.

Wśród innych zalet należy wymienić Internet Rzeczy, systemy głosowania, inteligentne kontrakty oraz wiele więcej.

Obecnie technologia blockchain wciąż jest na początkowym etapie rozwoju. Wiele firm a nawet państw zauważa jej potencjał. Jednym z krajów stawiających na rozwój technologii w tym kwestii blockchain jest Estonia. Omawiana technologia jest wykorzystywana do e-głosowań czy prowadzenia elektronicznych rejestrów zdrowia. Singapur wykorzystuje blockchain do płatności międzybankowych, a w USA w Delaware do smart contractów.

Ciężko określić jak się rozwinie, ale patrząc po ilości pieniędzy zaangażowanych w tworzenie nowych projektów opartych na blockchain można założyć z duża dozą pewności, że jest to technologia przyszłości.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne