Strona głównaTechnologiaGdzie najlepiej założyć bloga?

Gdzie najlepiej założyć bloga?

W dzisiejszych czasach założyć i prowadzić bloga może każdy. Nie musisz mieć 18 lat oraz znać się na programowaniu lub innych zaawansowanych informatycznych rzeczach. Wystarczy trochę chęci od parę godzin wolnego czasu, aby przygotować swojego własnego bloga. Na wstępie należy rozróżnić czym jest domena i hosting. Domena to nic innego jak nazwa strony internetowej, w naszym przypadku domeną jest nafakcie.pl. Hosting to miejsce, gdzie trzymamy swoje zasoby, a więc zdjęcia, tekst, strukturę witryny. Ile kosztuje domena? Roczny koszt domeny oscyluje w okolicach 50 złotych, a hosting w zależności od potrzebnych nam rozmiarów w okolicach 100-150 złotych rocznie. Czy, aby założyć bloga internetowego potrzebna są nam pieniądze? Nie! Możemy skorzystać z gotowych i co najważniejsze darmowych rozwiązań. Przygotowaliśmy dla Was ranking darmowych platform blogowych.

Darmowy blog – Blogspot.com

Jeśli posiadasz konto w Google to w ciągu 20 sekund możesz stworzyć swojego bloga. Blogspot to jeden z najpopularniejszych rozwiązań, jest bardzo łatwy w konfiguracji oraz umożliwia wgrywanie własnych stylów. Prowadząc bloga za darmo na blogspocie nasza domena będzie zawierać końcówkę .blogspot.com. Rozwiązanie te jest stosowane przez wszystkie darmowe rozwiązania.

Darmowy blog – WordPress.org

WordPress to CMS, który zawojował świat. Stron opartych na tym darmowym rozwiązaniu są miliony. Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest to, że blog te bardzo szybko i łatwo indeksują się w wyszukiwarce Google, przez co nasze pozycję na dane frazy mogą być wyższe. Nic dziwnego, że niektóre wielki marki posiadają swoje blog oparte właśnie o wordpress.

ja zacząć prowadzić bloga

Darmowy blog – Medium.com

Medium.com w Polsce dopiero raczkuje, ale za granicą robie naprawdę dużą furorę i zwiększa swój udział w ilości prowadzonych blogów. Jeśli chcesz prowadzić za darmo bloga na kraje anglojęzyczne to te rozwiązanie może być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Posiada najprostszę rozwiązania, nie musimy ustawiać szablony, wgrywać pluginów, ani bawić się w przestawianie niektórych elementów.

Darmowy blog – Wix.com

Wix to strona, która w ostatnimi czasie wydała miliony na kampanie reklamową. Opinie na temat tego serwisu są bardzo rozbieżne. Prowadzenie bloga za darmo jest na wix jak najbardziej możliwe, ale jeśli nasz blog się rozrośnie to będziemy mieli pewne ograniczenia. Negatywną opinią cieszą się reklamy na darmowym rozwiązaniu. Reklam możemy się pozbyć płacąc 34 złotych miesięcznie za plan combo. Prawie 400 złotych za brak reklam to naprawdę sporo. Plan Combo na szczęście posiada w sobie jeszcze inne zalety takie jak darmowa domena, możliwość dodania favicony, spersonalizowana pomoc w tworzeniu strony oraz inne. Opinie na temat wix są naprawdę przeróżne, w zależności od naszych potrzeb wix może być dobrym rozwiązaniem.

Jak założyć bloga?

Powyższe 4 platformy blogowe są w Polsce najpopularniejsze. Teraz pokażemy Wam, że tworzenie bloga jest komicznie proste. Zakładanie darmowego bloga pokażemy na przykładzie blogspot.com

W pierwszej kolejności wchodzimy na stronę blogger.com. Po rejestracji zauważymy wyraźny komunikat, klikamy oczywiście w buttom – utwórz nowy.

jak założyć bloga na blogspocie

Kolejny krok jest równie prosty. Do wypełnienia mamy dwa pola – tytuł oraz adres. Na wstępie warto dać już finalny tytuł. Jeśli prowadzisz bloga budowlanego to możesz go nazwać: nazwa bloga – Twój blog o budownictwie. Adres to pole, które po zatwierdzeniu już nie będziemy mogli zmienić, dlatego warto dwa razy przemyśleć wprowadzaną nazwę. Motyw, tutaj możemy wybrać dowolny i sprawdzić jak wygląda na stronie, bez problemu można zmieniać motyw w każdej chwili.  

JAK ZAŁOŻYĆ BLOGA

Brawo, właśnie założyłeś/aś swojego pierwszego darmowego bloga. Możesz od razu zacząć publikować posty, lub pobawić się rozkład elementów na stronie oraz dobranie odpowiedniego motywu. Z czasem będziesz mógł/mogła zarabiać na swoim blogu. Wcześniej jednak musisz dodać parę postów i wzbudzić zaufanie w oczach Google. Panel jest naprawdę bardzo przejrzysty i bez problemu poradzisz sobie w każdym jego aspekcie.

jak zacząć pisać na bloga

Jak zacząć pisać bloga?

Gdy już postawimy swojego pierwszego darmowego bloga to czas zacząć pisać. Blogowanie w głównej mierze polega na pisaniu długich i tematycznych tekstów. Jeśli nie lubisz pisać to prowadzenie bloga będzie dla Ciebie prawdziwą katorgą. Teksty powinny być tematyczne, napisane poprawną polszczyzną oraz powinny zawierać odpowiednie nasycenie słowami kluczowymi.

Jak znaleźć temat na bloga? Przede wszystkim pierwsze tematy możemy brać od konkurencji. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej analizę słów kluczowych, aby zmaksymalizować swój ruch na blogu. Przydatnym narzędziem do analizy słów kluczowych może być planer słów kluczowych od Google Ads. Po wypisaniu odpowiednich słów kluczowych na interesujący nas temat możemy przystąpić do pisania bloga. Pamiętajmy, żeby nie kopiować treści z internetu, bo bardzo szybko może nas spotkać kara finansowa lub kara od Google za tak zwany duplicat content. Spowoduje to nie wyświetlanie naszej strony w wynikach organicznych.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne