Strona głównaDomHistoria Art Deco i jej wpływ na współczesne mieszkania

Historia Art Deco i jej wpływ na współczesne mieszkania

Art deco kojarzy się z luksusowymi wnętrzami, antycznymi meblami i dekoracyjnymi dodatkami. Takie właśnie aranżacje znamy z filmów z okresu międzywojennego, kiedy to styl ten się narodził i zyskał popularność. Co więcej, przetrwał do dzisiejszych czasów, choć w nieco zmienionej formie. Co wiemy z historii na temat art deco? Które zasady sztuki dekoracyjnej są nadal modne? Jak zaaranżować stylowe pomieszczenia art deco? Odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie.

Art deco – francuski przepych i funkcjonalność

Art deco to styl w architekturze, malarstwie i aranżacji wnętrz. Powstał na zachodzie Europy w okresie międzywojennym, jako odpowiedź na znużenie secesyjnym chaosem w przestrzeni. Nazwa stylu wywodzi się z języka francuskiego i oznacza dosłownie sztukę dekorowania. O ile w architekturze przejawiał się w prostych, symetrycznych bryłach budynków, to we wnętrzach widać było luksus i dbałość o detale. Zarazem jednak zarówno meble, jak i przedmioty dekoracyjne, musiały być solidnie wykonane z materiałów najwyższej jakości, aby posłużyły jak najdłużej. Główne zasady międzywojennego art deco, to:

  • drewniane meble, często z fornirowymi frontami i elementami ze szkła, także kryształu i witraży – były to meble solidne i bogato zdobione, stylizowane na antyki bądź nawiązujące do rokoko;
  • na obicia kanap i foteli, a także na kotary i zasłony do okien, wykorzystywano atłas, welur, jedwab i satynę – materiały ekskluzywne, a zarazem trwałe i funkcjonalne;
  • do budowy pieców grzewczych wykorzystywano błyszczące i zdobione kafle, często z manufaktury holenderskiej;
  • stosowano dużo luster w pozłacanych i posrebrzanych ramach, aby odbijały światło i powiększały optycznie przestrzeń, a zarazem zdobiły;
  • pomieszczenia były dobrze oświetlone kryształowymi żyrandolami i kinkietami;
  • każdy mebel i dodatek miał swoją funkcję, minimalizowano ilość przedmiotów czysto dekoracyjnych.

Reasumując, oryginalne art deco to pozłacane zdobienia, połyskliwe tkaniny i ekskluzywne materiały. Całość sprawiała wrażenie przepychu i świadczyła o bogactwie domowników. W czasach nam współczesnych takie podejście jest passé, dlatego też art deco zyskało nową odsłonę.

Czym różni się dawne art deco od jego współczesnej odmiany?

Art deco jest obecne także w dzisiejszych wnętrzach, choć w nowej wersji. Styl ten czerpie z modnych teraz nurtów vintage, boho, a także nawiązuje do ekologii. Główną zasadą współczesnego art deco jest urządzanie wnętrz funkcjonalnymi meblami i dodatkami, wykonanymi z materiałów o wysokiej jakości. Design nawiązuje do dawnego stylu, ale zamiast przepychu widać subtelną i stonowaną elegancję. Zachowała się też zasada funkcjonalności i wysokiej jakości przedmiotów codziennego użytku. Mamy więc drewniane, fornirowane meble, ale bez pozłacanych uchwytów, atłasowych obić i innych tego rodzaju zdobień. Pozostały za to geometryczne wzory i symetryczne desenie, choć w ograniczonej ilości.

Elegancję współczesnego art deco podkreślają wzorzyste powłoczki na jaśkach, dywany, miedziane misy na owoce i abażury lamp. Zachowały się również kryształowe żyrandole, lustra odbijające światło i zasłony z połyskliwych tkanin. Na ścianach salonów dominują kolory jasne, głównie ecrue, jasne odcienie beżu i barwy pastelowe. Przy czym wyróżnikiem stylu są ozdobne tapety i sztukaterie na ścianach. W sypialniach w stylu art deco i pokojach młodzieżowych dominują głębokie odcienie eleganckiego granatu, butelkowa zieleń i bordo. Podłogi wykonuje się z drewnianych klepek lub drewnopodobnego gresu, układanych w jodełkę. Inne, równie eleganckie i popularne rozwiązanie, to podłoga z marmuru. Z tego kamienia wykonuje się też blaty, murki i parapety.

Jak urządzić ładny i funkcjonalny salon w stylu art deco?

Zacznij od wyboru kolorów i materiałów, z których będą zrobione ściany i podłoga. Ładnie wyglądają ciemne podłogi i jasne ściany ze wstawkami z tapety bądź sztukaterii. Uważaj, aby nie przesadzić z ilością wzorów na gresie, tapetach i dywanie. Problemem może być skompletowanie mebli art deco. Nie kupisz ich raczej w popularnych marketach. Pasujące do tego stylu witryny, komody i kredensy oferują najlepsze marki meblarskie. Ładne kanapy i fotele znajdziesz w outletach i zakładach, specjalizujących się w odkupywaniu i renowacji stylowych tapicerowanych mebli. Zwróć uwagę na zasłony w oknach – powinny być starannie upięte w równe fale. Kolejna istotna sprawa to eleganckie oświetlenie. Całość podkreśl subtelnymi dodatkami, na przykład ceramicznym wazonem, stylizowanym świecznikiem, obrazami w zdobionych ramach i kolorowymi poduszkami.

Styl art deco to ciekawa i elegancka alternatywa wobec minimalistycznych i chłodnych w odbiorze wnętrz, nudnych zestawów szafek i wszechobecnych świateł ledowych. Wnętrza art deco wprawiają w zachwyt gości, a domowników zachęcają do odpoczynku.

Artykuł powstał przy współpracy z architektami wnętrz ze sklepu Meble Bogart.

Artykuł sponsorowany.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne