Strona głównaDomStalowe drzwi frontowe, czyli bezpieczeństwo i trwałość

Stalowe drzwi frontowe, czyli bezpieczeństwo i trwałość

Stalowe drzwi zewnętrzne kojarzą się z dużą wytrzymałością, dzięki której przez lata zachowują perfekcyjny wygląd i zapewniają ochronę domownikom. W takich opiniach nie ma przesady, ponieważ rzeczywiście są dobrym wyborem na lata. W tej kategorii produktów pewnym kłopotem może być bogactwo wyboru. Jak dopasować drzwi pod kątem wyglądu, systemów zabezpieczeń i metod zapobiegania przed chłodem? Odpowiedzi nie trzeba daleko szukać!

Główne cechy stalowych drzwi zewnętrznych

Stalowe drzwi zewnętrzne w pierwszej chwili mogą wydawać się ciężkie, a tym samym trudne do otwarcia przez np. dzieci i osoby starsze. Współczesne modele nie są jednak odlewami z jednego płatu metalu. W taki sposób tworzono je kiedyś, co faktycznie przekładało się na ogromną wagę pojedynczego skrzydła. Obecnie zewnętrzne drzwi wejściowe konstruuje się z wielu płatów, pomiędzy którymi znajduje się głównie powietrze. Dzięki wielowarstwowej konstrukcji są więc wytrzymałe, a przy tym wystarczająco lekkie, by można było nimi łatwo poruszać.

Waga nowoczesnych modeli stalowych jest niższa niż niejednych drzwi drewnianych. Naturalny surowiec uchodzi jednak za lepiej utrzymujący ciepło w przedpokoju. Rzeczywiście, sam metal (każdy, także stal) nie ma w przypadku drzwi żadnych właściwości izolacyjnych. Z tego powodu w najlepszych współczesnych wariantach wzdłuż płyt umieszcza się piankę poliuretanową. Pozwala to uzyskać wysoki współczynnik izolacji cieplnej, zbliżony do tego, który mają drzwi z drewna. Warto jeszcze pamiętać, że wzrasta on wraz z grubością drzwi.

Stalowe drzwi zewnętrzne a bezpieczeństwo

Wybór stalowych drzwi zewnętrznych ułatwia ochronę mieszkania już z faktu samego ich wykonania. Bardzo twardy metal trudno jest zniszczyć nawet ciężkimi narzędziami takimi jak młot czy siekiera. Również próba kopania, staranowania czy podważenia ich łomem, nie przyniesie włamywaczom powodzenia przez dłuższy czas. Materiał, z którego wykonano drzwi, nie zapewni jednak pełnego bezpieczeństwa. Niezbędny jest również odpowiedni, wielopunktowy zamek.

W drzwiach frontowych, nie tylko stalowych, coraz częściej montuje się zamki mające dodatkowe punkty ryglowania. W takich mechanizmach oprócz kasety głównej, czyli tej, do której wkłada się klucz, są jeszcze kolejne. Po zamknięciu wszystkie ryglują się jednocześnie, a co za tym idzie, do otwarcia drzwi nie wystarczy prosty wytrych. Przy jego pomocy włamywaczowi może się udać otwarcie tylko jednego, widocznego gołym okiem zamka. Pozostałe, ukryte w drzwiach, pozostaną nienaruszone.

Wielopunktowa konstrukcja uniemożliwia sforsowanie zamka i dostanie się do środka bez zastosowania ciężkich narzędzi. Innymi słowy, żeby wtargnąć do mieszkania, drzwi trzeba po prostu zniszczyć. W takim przypadku przestępca będzie jednak hałasował. Najlepszym sposobem na utrudnienie mu zadania jest więc założenie zamka z dużą liczbą punktów ryglujących, np. trzema, a nawet pięcioma. Dodatkową zaletą takich zamków będzie niższa składka za ubezpieczenie mieszkania.

Stalowe drzwi zewnętrzne Hörmann – zakup na lata

Pięciopunktowe zamki ryglujące są standardowym elementem wielu modeli drzwi marki Hörmann. Z tej skutecznej formy ochrony domu mogą skorzystać klienci, którzy wybiorą modele z serii Thermo46 lub Thermo65. Jak wskazują ich nazwy, te produkty zostały zaprojektowane także pod kątem zapewnienia jak najlepszej izolacji cieplnej. W cieńszych egzemplarzach o grubości 46 mm współczynnik ten (UD) wynosi 1,1 W/(m²·K), a w grubszych, liczących 65 mm – 0,87 W/(m²·K). W obu seriach straty ciepła dodatkowo ograniczają przegrody termiczne.

Drzwi wejściowe zewnętrzne Hörmann nie tylko dobrze chronią przed włamaniami i chłodem. Oprócz tego są również stylowe. Zainteresowane zakupem osoby mają wybór między kilkunastoma wzorami i kolorami skrzydeł oraz ościeżnic. Klienci mogą ponadto zdecydować się na przeszklenia i naświetlanie nad drzwiami. Wśród wzorów znajdują się również okleiny imitujące strukturę drewna, dzięki którym jeszcze łatwiej da się połączyć nowoczesność z klasyką.

Materiał promocyjny.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne