Strona głównaBudownictwoGrzanie klimatyzacją - sposób na tańsze ogrzewanie czy kit? Realne koszty

Grzanie klimatyzacją – sposób na tańsze ogrzewanie czy kit? Realne koszty

Koszty ogrzewania poszybowały w górę. Nic dziwnego, że Polacy szukają możliwości na oszczędzanie w tych trudnych czasach. Czy grzanie klimatyzacją w najchłodniejszych miesiącach jest opłacalne? W tym artykule postaram się sprawdzić miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją. Poszukam także odpowiedzi na często pojawiające się pytanie – czy klimatyzacja to sposób na tańsze ogrzewanie? Zostań ze mną do końca i sprawdź, czy jest to hit czy kit. 

Zobacz: Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? TOP10 rozwiązań

Ogrzewanie klimatyzacją – koszty

Jeśli posiadasz klimatyzator ścienny dwufunkcyjny i zastanawiasz się, czy możesz nim skutecznie ogrzać cały dom, odpowiem – tak, jest to możliwe. Co więcej, jest to urządzenie całoroczne, które latem ochłodzi pomieszczenia, a zimą zapewni termiczny komfort. Obecnie okres zimowy w Polsce nie jest tak mroźny, jak jeszcze kilkanaście lat temu. To wszystko za sprawą zmieniającego się klimatu. Co za tym idzie? Klimatyzatory świetnie sprawdzają się w okresach przejściowych, wczesną wiosną lub późną jesienią, kiedy temperatury na zewnątrz są dość niskie. Nowoczesne urządzenia potrafią pracować w niskich temperaturach, nawet do -25 oC, co sprawia, że świetnie poradzą sobie z ogrzaniem twojego domu w środku zimy. 

Urządzenia nowej generacji możesz łączyć z pompą ciepła lub zdecydować się na grzejniki hybrydowe. Nie tylko postawisz na szukanie oszczędności i zadbasz o swój domowy budżet, ale i wybierzesz ekologiczne rozwiązanie. Klimatyzacja naścienna nie wydziela żadnych spalin i pyłów, co wpływa pozytywnie na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Wszystko dzięki używanemu coraz częściej czynnikowi chłodniczemu R32. Czym jest ten czynnik?

Inaczej nazywany czynnikiem termodynamicznym. Jest to gaz jednoskładnikowy, który wpływa na wydajność twojego urządzenia. Na ten moment jest uznawany za najbezpieczniejszy dla otoczenia. Dzięki niemu ciepło zostaje pobierane i skraplane, co umożliwia wielokrotne jego użycie. Teraz już wiesz, na co zwracać uwagę przed zakupem urządzeń grzewczych, jeśli chcesz mieć realny wpływ na opóźnienie efektów cieplarnianych. 

Zobacz: Kiedy pellet jest najtańszy? Miesiąc ma znacznie

Przejdźmy do kosztów, które są głównym tematem tego artykułu. Na początek  przyjrzyjmy się rocznym należnościom za ogrzewanie, z jakimi możemy się spotkać, decydując się na grzanie klimatyzacją. Wiele osób boi się przejścia w tryb grzania klimatyzacją naścienną, myśląc o wysokich rachunkach za prąd. Czy faktycznie w skali roku jest to duży koszt?

Wiodący producenci urządzeń grzewczych zwracają uwagę klientów na klasę efektywności energetycznej danego sprzętu. Warto wybierać te, z najwyższym oznakowaniem. Należy zwrócić uwagę także na moc urządzenia. Dobrze jest dostosować odpowiednią moc, do wielkości domu lub pomieszczenia, które będziemy ogrzewać. Tak, by efekt był najlepszy, a urządzenie spełniało nasze oczekiwania. Co więcej, aby obliczyć koszty grzania klimatyzacją, musisz założyć czas pracy urządzenia, czyli przez ile godzin dziennie klimatyzator będzie ogrzewał twoje wnętrze. Poniżej znajdziesz wzór, jak to policzyć. 

Źródło: cold-man.pl

Miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją

Jak widzisz, ciężko jest przewidzieć konkretny miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją. Zależy to od kilku czynników, które musisz wziąć pod uwagę. Z powyższego przykładu, uśredniając miesięczną należność, wyniesie ona około 100 zł. Nie jest to dużo, porównując tradycyjne rozwiązania grzewcze. Ocenę kosztów ogrzewania, pozostawiam jednak do własnych przemyśleń. Każdy indywidualnie decyduje nad opłacalnością danego rozwiązania. 

Postawienie na klimatyzację – hit czy kit? 

Pod względem ekologii, zdecydowanie można powiedzieć, że jest to hit. Zwłaszcza biorąc pod uwagę urządzenia najnowszej generacji. A pod względem ekonomii i naszego budżetu domowego? Tutaj pozostawiam temat bez odpowiedzi. Każdy sam powinien spróbować odpowiedzieć na to pytanie. Warto zacząć od spróbowania wyliczenia miesięcznego kosztu ogrzewania taką klimatyzacją. Przykładowy wzór obliczeniowy w artykule powinien pomóc uporać się z tym zadaniem matematycznym.

Klimatyzacja naścienna może być całkiem opłacalna i może być sposobem na szukanie tańszego sposobu na zapewnienie sobie i najbliższym komfortu w zimowe dni. 

Sprawdź jeszcze

Popularne