Strona głównaRozrywkaGdzie na weekend majowy w Polsce 2022?

Gdzie na weekend majowy w Polsce 2022?

Weekend majowy 2019 zbliża się tempem polskiego Pendolino, a ty dalej nie masz pomysłu jak go spędzić? Polacy często spędzają majówkę z dala od domu, równie często zadając sobie pytanie last minute “gdzie na weekend majowy?”. Postaramy się wskazać kilka propozycji dla aktywnego spędzania czasu, ale i dla lubiących się wylegiwać. Sprawdźmy zatem jak spędzić nadchodzący długi weekend.

Ciekawe miejsca na majówkę

Polska jest naprawdę ciekawym krajem posiadającym zabytki, nowoczesne obiekty oraz geografię która sprawia, że jest tu coś dla lubiących morze, jeziora czy góry. Co prawda z racji na odległości jedne z propozycji wydają się bardziej logiczne od drugich, wszystko zależy od położenia.

W polsce południowo zachodniej znajdziemy góry stołowe, które same w sobie są atrakcją. Oferują wiele szlaków turystycznych, gwarantujących niezapomniane widoki.

Dolny Śląsk jest zagłębiem zamków i pałaców w skali światowej. Często jest tak że z murów jednego zamku widać kolejny. Samo dojście do niektórych z nich może stanowić wyzwanie na cały dzień. Oczywiście będąc w tych rejonach warto zahaczyć o Wrocław i jego atrakcje, ale i mniejsze miejscowości jak Bolesławiec czy Dusznik Zdrój.

Rejony na południ bardziej centralne i wschodnie, to dominacja gór z Zakopanem na czele. Może samo miasto w sobie nie jest najpiękniejszym miejscem na ziemi, zwłaszcza z komercyjnymi Krupówkami, jednak jest doskonałą bazą na wypady na Morskie Oko czy Gubałówkę. Wyprawą na cały dzień jest zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce oraz grodu Kraka.

Polska Wschodnia to Bieszczady i lasy, ale i piękne miasta jak Zamość czy Lublin. Wart odwiedzenia jest również Roztoczański Park Narodowy

Centralna polska kojarzy się głównie z Warszawą. Stolicę warto odwiedzić chociaż raz w życiu. Inną z atrakcji, zwłaszcza dla dzieci będzie zapewne JuraPark z makietami dinozaurów.

Wracając na zachód, ale nieco bliżej morza niż Wrocław, znajduje się Poznań oraz nieco pomijane Bydgoszcz i Toruń. Poznań jest idealnym miejscem na jednodniowy wypad. Toruń to miasto najsłynniejszego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika.

Północ kraju to oczywiście morze z Trójmiastem na czele. Dla miłośników historii również coś się znajdzie, mianowicie zamek w Malborku. Warto zahaczyć o Pustynię Błędowską ewenement na skalę europejską.

Gdzie na weekend majowy z dziećmi?

Majówka to idealny okres na wspólne spędzanie czasu z dziećmi. Zazwyczaj posiadają one w sobie ogromne ilości energii więc zalecamy spędzać czas w aktywny sposób. Jedną z ciekawych opcji może się okazać spływ pontonowy bądź kajakowy na jakiś rzekach w okolicy. Zapewne nawet nie wiesz że gdzieś w zasięgu 100 km jest firma organizująca spływy na pobliskiej rzece. Wiele tras jest pomyślanych właśnie z troską o najmłodszych. Są przemyślane i w pełni bezpieczne dla wspólnego powolnego spływu i obcowania z przyrodą. Jest to zajęcie które nadmiernie nie obciąża, a zarazem dotlenia organizm.

Inną formą aktywnego spędzania czasu może być zwiedzanie miast i atrakcji jakie oferują. Pomijając kwestię zabytków, które niekoniecznie muszą interesować wszystkie dzieciaki (może z wyłączeniem zamków i rycerzy), większość miast oferuje jakieś unikatowe atrakcje. W Warszawie warto odwiedzić Centrum Nauki Kopernik oraz Park rozrywki Julinek. Wrocław ma do zaoferowania zoo z afrykarium, kolejkowo na starym dworcu kolejowym czy wizytę na tarasie widokowym w Sky Tower. Kraków to oczywiście Wawel ale i pobliska kopalnia soli w Wieliczce. Na Śląsku znajduje się największy park rozrywki w Polsce Energylandia. W Gdańsku na pewno warto zainteresować się Centrum Hewelianum i spacerami po plaży. Nie sposób wymienić wszystkich miast i ich atrakcji. Oczywiście nie tylko duże ośrodki miejskie oferują rozrywkę dla całych rodzin. Przykładowo w Kłodzku znajduje się potężna Twierdza a w Złotym Stoku kopalnia soli.

Majówka last minute

Wielu z nas zaczyna myśleć o majówce dopiero na ostatnią chwilę. Zapracowani nie mamy czasu na planowanie z wyprzedzeniem. Powoduje to że wiele atrakcji biletowanych jest wyprzedanych, albo trzeba liczyć się z długimi kolejkami. Hotele, domki i kwatery są w większości wynajmowane, a ostatnie wolne miejsca kosztują nawet 100% więcej niż w przypadku wcześniejszej rezerwacji.Często kończy się na wypadzie nad pobliskie jezioro, lub grilla na działce ze znajomymi. Obie formy spędzania czasu jak najbardziej mogą być relaksujące, jednak do tego wystarczy zwykły weekend. Zapewne wiele osób zaczyna wtedy się zastanawiać nad spędzeniem czasu za granicą, gdzie wiele krajów nie ma wtedy tylu dni wolnego i łatwiej o miejsca. Problemem są odległości i konieczność spędzenia za kierownicą samochodu przynajmniej kilku godzin jazdy. Średnia przyjemność dla większości osób. Pozostaje spojrzeć w niebo, a później w komputer i sprawdzić na ceny biletów lotniczych.

Tanie loty na majówkę

Rozwój lotnictwa jest widoczny gołym okiem. Rosnąca liczba pasażerów, rozbudowy terminali lotniczych i rozbudowa sieci hotelowych wokół lotniski są sygnałami dalszych wzrostów. Polski rynek lotniczy notuje kilkunastoprocentowe wzrosty jest to spowodowane zwiększoną ilością pieniędzy polaków, wzrostem atrakcyjności naszych miast pod względem biznesowo-turystycznym oraz zapotrzebowaniem samych Polaków na loty do innych krajów. Na europejskim niebie prym wśród tanich przewoźników wiodą Ryanair i Wizzair.

Większość ciekawych kierunków jest rezerwowana już na początku roku. O tej porze ciężko o znalezienie 2 miejsc w korzystnej cenie, zdarzają się pojedyncze, ale i tak są to ceny wyższe od standardowych nawet o kilkaset złotych w jedną stronę. Z ciekawszych propozycji:

  1. Gdańsk – Oslo Torp: 120 zł w obie strony przez praktycznie całą majówkę.
  2. Gdańsk – Bergen: 200 zł w obie strony 1.05 – 3.05
  3. Katowice – Oslo Torp 150 zł w obie strony 30.04 – 2.05
  4. Poznań – Malme 80zł w obie strony 1.05 – 4.05
  5. Warszawa – Dortmund w obie strony 100zł 1.05 – 3.05

Polecamy śledzić profile na FB jak tanieloty czy Fly4free.

Weekend majowy w roku 2019 wypada bardzo korzystnie, zaczyna się w środę, i jeżeli weźmie się jeden dzień urlopu można odpoczywać przez 5 dni, a trzy dni urlopu da nam 9 dni wolnego. Pomysłów na spędzenie weekendu majowego jest naprawdę sporo. Z odrobiną chęci można znaleźć ciekawe miejsca w swoim otoczeniu.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne