Strona głównaSportDlaczego powinniśmy spędzać wolny czas na świeżym powietrzu?

Dlaczego powinniśmy spędzać wolny czas na świeżym powietrzu?

Zima powoli ustępuje miejsca wiośnie. Co prawda nie spieszy się z odejściem, jednak więcej słonecznych dni dostarcza nowych pokładów energii. Dni będą coraz dłuższe, a jakość powietrza ulegnie poprawie, co ma znaczenie szczególnie w miastach typu Kraków czy Wrocław posiadających dużo starych pieców. W końcu będzie można odetchnąć pełną piersią i dotlenić organizm. Jak już warunki pogodowe się ustabilizują warto będzie poświęcić czas spędzany poza pracą i domem wykorzystać na prowadzenie aktywności fizycznej. Nie musi to być trening przygotowawczy do maratonu, sam spacer również powinien wpłynąć na nas pozytywnie.

Pamiętaj, że trening w domu to też dobry pomysł. Ważne jest, aby się ruszać!

Zwalcza stres

Ruch na świeżym powietrzu wpływa na spadek kortyzolu w organizmie. Kortyzol często nazywany jest hormonem stresu. Jego spadek można regulować na wiele sposobów od spożywania kwasów tłuszczowych omega 3, przez śmiech, po spędzanie czasu z naturą. Wiele badań wykazało że obcowanie z naturą sprzyja obniżeniu kortyzolu. Nie jest też tajemnicą że statystycznie osoby z dużych miast popadają w depresje od osób na co dzień przybywających na terenach blisko natury. Więc jeśli spacer to nie do galerii handlowej, a do pobliskiego parku.

Poprawia koncentracje

Zrób sobie mały sprawdzian, przed wyjściem na spacer rozwiąż jakiś test i nie sprawdzaj odpowiedzi, po powrocie z parku, lasu czy wycieczki górskiej rozwiąż test jeszcze raz i wyniki Cię zaskoczą. Istnieje duże prawdopodobieństwo że drugi z arkuszy testowych będzie zawierał więcej dobrych odpowiedzi. Nie jest również tajemnicą, że dzieci chore na ADHD, które stosują zabawy na świeżym powietrzu raz dziennie po kilkadziesiąt minut uspokajają się.

Wpływa pozytywnie na zdrowie

Nasz organizm posiada kilkadziesiąt bilionów komórek i każda z nich wymaga dotlenienia. Ruch na świeżym powietrzu to doskonała okazja do poprawy pracy mózgu i przemiany materii. Dodatkowo odnotowuje się, że częste przebywanie w naturze zapobiega rozwijaniu krótkowzroczności u dzieci, a nawet dorosłych. Wymiana tlenowa jest bardzo ważna i ciągłe powtarzanie w dzieciństwie przez rodziców i dziadków żeby wyjść i bawić się na dwór miało uzasadnienie.

Dzień dla większości z nas zaczyna się od śniadania, wyjścia do pracy w której spędza się co najmniej 8 godzin, gdzie często są to przestrzenie zamknięte. Następnie wracamy do domu jemy obiad i do końca dnia albo siedzimy na Internecie, albo oglądamy telewizję. W takim trybie życia większość z 24h spędzamy siedząc. Ludzki organizm nie jest do tego przystosowany. Wpływa to negatywnie głównie na naszą postawę i problemu z kręgosłupem. Dodatkowo nogi najczęściej trzymane są w pozycji podkulonej co działa negatywnie na kolana. W takim wypadku spacery i rozciąganie to najlepsze co możemy zaserwować naszemu organizmowi. Jeżeli mamy czas żeby przez kilka godzin dziennie przeglądać Youtube, to bez problemu wygospodarujemy godzinę na rozprostowanie kości.

Bieganie na świeżym powietrzu

Ciężko jest o prostszą formę aktywności fizycznej niż bieganie. Jest to najbardziej pierwotna dyscyplina sportu. Mało tego uprawianie tego sportu jest bardzo tanie. Warto zainwestować w dobre buty bo to naprawdę sprawia, że bieganie jest przyjemniejsze. To że użyliśmy przed chwilą słowa sport nie oznacza, że tak należy to traktować. Patrzmy na bieganie jak na formę aktywności mającą pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Rekreacyjne bieganie ma wpływ na mniejszą ilość zawałów oraz chorób serca.

Biegania poprawia odporność immunologiczną głównie za sprawą tego, że jak połkniesz bakcyla to będziesz biegać zarówno w upalne dni jak i deszczowe jesienne poranki. Ogólnie bieganie wpływa pozytywnie na zdrowie, jednak są również pewne minusy tej formy ruchu, niemniej dotyczą głównie osób z pewnymi dolegliwościami, może poruszymy ten temat szerzej w osobnym wpisie.

Bieganie jest również sposobem na zwiększenie deficytu kalorycznego co może wpłynąć pozytywnie na utratę wagi. Oczywiście nie wszystkim na tym zależy, jednak przez ogół ludzi jest to uważane za plus.

Teoretycznie bieganie jest bardzo łatwym zajęciem jednak często widuje się osoby biegające w sposób, który może szkodzić. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego ułożenia głowy, zachowania prostej postawy oraz rąk pracujących naprzemiennie.

Powstaje pytanie gdzie biegać? Jeżeli dobrze przeczytałeś artykuł to wiesz, że zalecamy świeże powietrze. Bieżnia to dobre rozwiązanie w niekorzystną pogodę, ale naprawdę niekorzystną bo chyba od paru kropel wody nic ci się nie stanie?

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne