Strona głównaBudownictwoFarba Dulux czy Dekoral - porównanie jakości, ceny, opinii

Farba Dulux czy Dekoral – porównanie jakości, ceny, opinii

Dzisiaj bierzemy pod lupę dwóch topowych producentów farb. Sprawdziliśmy, jakie rodzaje farb oferują i w ilu odcieniach kolorystycznych są one dostępne. Jeśli właśnie planujesz nieduży remont albo samo malowanie, przeczytaj, czy lepsza będzie farba Dulux czy Dekoral. Pomożemy podjąć ci decyzję, choć uprzedzamy od razu – to nie jest oczywisty wybór. 

Dulux czy Dekoral – sprawdzamy ceny 

Cenowo obaj producenci farb wypadają dość podobnie. Za wysoką jakością obu produktów, idzie bardzo przyzwoita cena. Co, biorąc pod uwagę ogólny wzrost kosztów remontów, może być zaskoczeniem. Specjalnie sprawdziliśmy, ile kosztuje duże 10-litrowe wiadro białej farby, bo ten kolor najprawdopodobniej będzie ci potrzebny do pomalowania sufitów. W większości sklepów i marketów budowlanych oraz w sprzedaży internetowej, różnice kształtowały się na poziomie 10 zł. Podobnie wygląda to w wypadku pozostałej palety barw – przy 5-litrowej puszce farby Dekoral będą 15-25% tańsze. Przy czym farba Dulux będzie nieco bardziej wydajna (16m2/l przy jednej warstwie vs. 14m2/l przy jednej warstwie malowania Dekoralem). 

Jak przekonasz się w sklepie, to nie cena będzie dla ciebie decydująca, jeśli chodzi o wybór: farba Dulux czy Dekoral. Z uwagi na niewielkie różnice skupisz się raczej na kolorach. Jeśli jeszcze nie wiesz, że niebieski niebieskiemu nie równy, a odcieni szarości może być nawet dziesięć, to właśnie śpieszymy ci przekazać, że tak jest. 

Wtedy gdy zastanawiasz się, czy wybrać farbę Dulux czy Dekoral, sprawdź, jaka kolorystyka najbardziej ci odpowiada. Każdy z tych producentów oferuje kilkanaście finezyjnie nazwanych odcieni do każdej z podstawowych barw. 

Chociażby wśród zieleni farb Dulux znajdziesz między innymi kolor o nazwie najnowszy miętowy. Z kolei Dekoral zaproponuje ci czas na miętę, delikatną miętę, liść mięty, miętowy pastelowy i świeżą miętę. I te kolory naprawdę będą się od siebie różnić! Na szczęście w większości sklepów znajdziesz je obok siebie na półce, więc łatwo będzie ci je zestawić ze sobą i wybrać najbardziej odpowiedni.

Jeżeli w głowie masz pustkę i zupełnie nie wiesz, co wybrać – kieruj się kilkoma prostymi zasadami:

  1. Lepiej malować na jaśniejszy kolor, ponieważ to zmiana, którą łatwiej przyswoisz. 
  2. Do małych pomieszczeń, zwłaszcza z oknem od północnej strony, zawsze wybieraj jasne kolory. Ciemna barwa mogłaby przytłoczyć wnętrze. 
  3. Eksperymentuj z centralną ścianą – to tam możesz skusić się na ciemny albo intensywny kolor, zwłaszcza jeśli nie do końca jesteś do niego przekonany. Ścianę za łóżkiem lub kanapą pomaluj właśnie tą barwą, a pozostałe możesz zostawić białe. 
farba dulux
Jedna z najpopularniejszych farb marki Dulux sprzedaje się bardzo dobre na Allegro.

Dulux czy Dekoral – sprawdzamy opinie

Wielu ludzi, podobnie jak ty, nie wie, którą farbę wybrać: Dulux czy Dekoral. Opinie użytkowników są podzielone. Ci, którzy używali produktów Dulux, polecają je swoim znajomym. Ci, którzy wybierali dotychczas Dekoral, twierdzą, że następnym razem również użyją farb tego producenta. Próżno szukać negatywnych opinii na temat produktów, które wybierane są przez Polaków od lat. 

Każdy, kto zastanawia się, czy farba Dulux czy Dekoral będzie lepsza, musi wziąć pod uwagę też czas schnięcia farby. Dla Duluxa czasem wystarczająca będzie godzina, producent Dekorala deklaruje, że powinny minąć dwie godziny. W praktyce po pomalowaniu ostatniej ściany pierwsza najczęściej już jest sucha. Można zrobić sobie krótką przerwę i wracać do pracy. 

Osoby, które zawodowo zajmują się wykańczaniem mieszkań podają, że w przypadku drugiej warstwy lepiej zamiast producenta, słuchać własnego rozsądku i wnosić meble, czy przykręcać listwy przypodłogowe dopiero kolejnego dnia. 

Czynnikiem, który jest istotny przy malowaniu, będą warunki atmosferyczne. Optymalnie jest wykonywać remont przy temperaturze około 20 stopni przy otwartych oknach. Choć ani Dekoral ani Dulux nie śmierdzą chemią podczas malowania, świeże powietrze pomoże farbie szybciej wyschnąć. 

Pamiętaj, że farby nie powinno się nakładać w pełnym słońcu – może się łuszczyć. W pomieszczeniu nie może być bardzo wilgotno – przy wilgotności wyższej niż 70% ściany będą mokre, co uniemożliwia położenie farby.

Farby z uwagi na swoją gęstość, nie rozchlapują się na boki z pędzla, czy wałka. Dzięki temu po pierwsze po malowaniu jest mniej więcej czysto, a po drugie farba się nie marnuje. 

farba lateksowa dekoral
Farba lateksowa to jeden z najlepszych produktó firmy Dekoral.

Dulux czy Dekoral – sprawdzamy jakość

Nieważne, czy wybierzesz farbę Dulux czy Dekoral, możesz spodziewać się podobnej wysokiej jakości. Dulux był zdaje się pierwszym producentem, który wprowadził na rynek produkty plamoodporne. Były to farby z linii Easy Care. Dekoral może pochwalić się produktami z grupy Clean & White, które również posiadają tę cechę. 

Farby, nawet w mocnych barwach, cechuje wysoka trwałość koloru. Dzięki powłokom z nanocząsteczek odbijają promienie słoneczne, więc nie blakną. Ta sama struktura sprawia, że nie przyczepiają się do nich drobinki kurzu, czy papierosowego dymu, zatem szarzenie też można wykluczyć. 

Jeśli nadal nie wiesz, co wybrać: farba Dulux czy Dekoral, możesz kupić próbki kolorystyczne i sprawdzić, jak poszczególne kolory wyglądają po pokryciu nimi ściany.

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne