Ekologia jest teraz w modzie nie tylko przez konieczność ochrony środowiska i walki z katastrofą klimatyczną, ale też ze względów finansowych. Okazuje się, że dobrze zaprojektowany dom energooszczędny jest w stanie znacząco zmniejszyć, a wręcz całkowicie wyeliminować koszty związane z zakupem energii elektrycznej oraz ogrzewaniem. Wyjaśniamy, czym jest dom energooszczędny i jak można zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
Czym jest dom energooszczędny?
Dom energooszczędny został zaprojektowany i wybudowany zgodnie z najnowszymi standardami energooszczędności. Tylko co to oznacza w praktyce? Przy projektowaniu domów energooszczędnych stosuje się wysokiej jakości materiały izolacyjne, ogrzewanie oraz klimatyzację, a także odnawialne źródła energii. Właściwe połączenie tych czynników oraz odpowiednia konstrukcja budynku sprawiają, że zużycie energii jest znacznie mniejsze niż w zwykłych domach.
Osobną kategorią domów energooszczędnych są tzw. domy pasywne. Charakteryzują się one jeszcze większym stopniem energooszczędności – celem takiej konstrukcji jest całkowite wyeliminowanie konieczności pobierania prądu i ciepła z zewnętrznych źródeł. Koszt budowy domu pasywnego nie jest wysoki, a wykorzystane rozwiązania przekładają się na realne oszczędności finansowe. Więcej informacji na temat domów pasywnych można znaleźć m.in. na stronie: https://aleo.com/pl/.
Odnawialne źródła energii
Najprostszym sposobem na oszczędzanie na rachunkach za prąd jest skorzystanie z odnawialnych źródeł energii. Warto zainstalować na dachu ogniwa fotowoltaiczne, które wytwarzają prąd, ale na tym nie koniec. Dobrym pomysłem jest również w kolektor słoneczny oraz pompa ciepła!
Instalacja elektryczna
Aby zapewnić możliwie efektywne przesyłanie prądu, warto zaplanować instalację elektryczną już na etapie budowy domu. Należy wyznaczyć miejsca, w których do sieci domowej podłączone będą panele fotowoltaiczne oraz inne urządzenia. W tym kontekście może przydać się wiedza o rodzajach bezpieczników elektrycznych, a także informacje o typach obwodów. W razie wątpliwości poproś o pomoc architekta lub firmę specjalizującą się w projektowaniu domów energooszczędnych. Samodzielne wyznaczenie instalacji elektrycznych wymaga specjalistycznej wiedzy, a do tego można łatwo popełnić błąd!
Okna w domu energooszczędnym
Wybór właściwych okien jest kluczowy w kontekście energooszczędności – to główna droga, którą ciepło ucieka z budynku. Okna powinny się charakteryzować bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, określanym jako wartość Uw. Im niższe Uw, tym lepiej – optymalna wartość to 0,8 lub 0,7 W/m2K.
Ramy okien muszą mieć w środku materiały izolacyjne, podobnie jak listwy parapetowe. Warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania domu – podczas budowy można skorzystać ze specjalnych ram przymocowanych do muru, które zapewniają szczelność od razu, bez konieczności układania izolacji ścian. Jeśli decydujesz się na budowę energooszczędnego domu, możesz zajrzeć przykładowo na stronę https://aleo.com/pl/porady/, gdzie znajdują się różne informacje na ten temat.
Artykuł sponsorowany.