Strona głównaPoradyDomowe sposoby na swędzenie skóry

Domowe sposoby na swędzenie skóry

Powodów swędzenia skóry może być naprawdę wiele. Może być to spowodowane ukąszeniem owada, zbyt długą ekspozycją na słońce, używaniem niewłaściwego detergentu do prania, czy też stosowanie uczulającego żelu do kąpieli. Czasem swędzenia skóry możemy doświadczać, kiedy daje nam o sobie znać jakaś alergia; często pojawia się wtedy uciążliwa wysypka, czy też pokrzywka. Czasem jednak skóra swędzi, nawet gdy nie widać na niej żadnego śladu po ukąszeniu, czy też wysypki i zaczerwienienia. Gdy skóra swędzi nas bez widocznego powodu, najczęściej oznacza to, że jest wysuszona i potrzebuje nawilżenia. Niewłaściwie nawilżona skóra, może po pewnym czasie zacząć się łuszczyć, czy też po prostu swędzieć, dlatego też ważna jest jej regularna pielęgnacja. Świąd często powodują też niewłaściwe dla naszych typów skóry kosmetyki, które czasem po prostu nie dostarczają nam odpowiedniej ilości nawilżających składników. Wiele balsamów czy też żelów pod prysznic zawiera konserwanty, a także substancje zapachowe, które działają drażniąco na skórę i mogą powodować objawy takie jak zaczerwienienia czy świąd. Kolejną z częstych przyczyn pojawiania się swędzącej skóry, jest cukrzyca, której uciążliwy świąd może być jednym z objawów. Kolejnym powodem, dla którego możemy odczuwać nieznośne swędzenie, mogą być problemy hormonalne; jest to częste zwłaszcza w przypadku kobiet, których gospodarka hormonalna często jest zaburzana. Świąd skóry bywa też spowodowany czynnikami psychicznymi, takimi jak nerwica czy napięcie nerwowe, które mogą przekładać się na problemy dermatologiczne.

Co pomaga na świąd skóry?

Zanim zadamy pytanie o to, co pomaga na świąd skóry, warto, jest najpierw znaleźć przyczynę takiej sytuacji. W przypadku ukąszeń owadów czy też nadmiernej ekspozycji na słońce, na rynku możemy znaleźć wiele preparatów, które działają łagodząco i kojąco, jeśli są właściwie aplikowane na swędzące miejsca. Jeśli przyczyną świądu skóry są problemy hormonalne, cukrzyca czy też problemy z wątrobą, należy udać się do lekarza, który wypisze odpowiednie na dane objawy preparaty. Kiedy zadajemy sobie pytanie co pomaga na świąd skóry, często wolimy skorzystać z domowych, szybkich sposobów, które jak najszybciej i jak najskuteczniej łagodzą objawy. Dobrym pomysłem mogą być długie kąpiele w chłodnej wodzie, która znacznie zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości. Niestety jest to rozwiązanie tymczasowe, mimo to bardzo pomocne w niektórych w pilnych sytuacjach.

Swędzenie skóry – sprawdzamy domowe sposoby

Udanie się do lekarza, nie zawsze jest konieczne przy świądzie skóry, dlatego wielu z nas woli polegać na mniej ostatecznych rozwiązaniach, zwłaszcza jeśli nie wymagają one uwagi specjalisty. Jest wiele domowych sposobów na swędzenie skóry, niektóre mniej lub bardziej skuteczne, jednak często okazują się one bardzo pomocne w uciążliwych dolegliwościach. W sieci internauci chętnie dzielą się swoimi własnymi, sprawdzonymi domowymi sposobami na swędzenie skóry, dlatego też uciążliwe objawy mogą być proste i szybkie do pozbycia się ich. Częstym powodem swędzenia skóry jest jej nadmierna suchość, dlatego też najlepszą metodą na pozbycie się tych nieprzyjemnych dolegliwości, może być odpowiednie nawilżenie skóry, oraz stosowanie kojących preparatów o jak najbardziej naturalnym składzie. Przy świądzie skóry często pomagają kąpiele z dodatkiem mleka, czy też olejków, które nie tylko nawilżą, ale też natłuszczą skórę, oraz ochronią ją przed czynnikami zewnętrznymi. Poleca się też wcieranie w swędzące miejsca aloesu, który można hodować w domu.

Leki na świąd skóry bez recepty

Jeżeli okaże się, że domowe sposoby na swędzenie skóry zawiodły, warto, jest udać się do apteki, oraz zakupu leków na świąd skóry bez recepty. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mogą okazać się niezwykle pomocne walce z tymi uciążliwymi dolegliwościami. Większość jest dostępna na receptę, oraz wypisywana przez odpowiednich lekarzy, jednak znaleźć można coraz więcej leków na świąd skóry, które dostępne są bez recepty. Warto jest skonsultować się z farmaceutą, który będzie miał szerokie pojęcie o produktach, które sprzedaje, oraz może dobrać odpowiedni do danego problemu preparat.

 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne