Strona głównaPoradyJaki test na chronotyp snu?

Jaki test na chronotyp snu?

Powoli odchodzi do lamusa myślenie, że skoro ktoś lubi dłużej pospać, to jest leniem. Co ciekawe, naukowcy stosunkowo niedawno zaczęli dokładniej przyglądać się mechanizmom, jakimi rządzi się nasz dobowy rytm oraz sen. Każdy z nas ma wewnętrzny zegar biologiczny, który pozwala nam funkcjonować w określony sposób. Ma on na celu synchronizację działania organizmu z warunkami zewnętrznymi, cyklem dnia, światłem, a nawet temperaturą. Dodatkowo każdy z nas może mieć nieco inny chronotyp snu. A to oznacza, że jedni wolą spać 8 godzin, a inni są wypoczęci już po 5. Jedni lepiej funkcjonują wczesnym rankiem, a inni dopiero przed północą. Warto zatem poznać podstawowe chronotypy, które pozwolą nam lepiej zrozumieć sposób, w jaki działa nasz organizm. Co to jest chronotyp? Jaki wykonać test na chronotyp, by dowiedzieć się czegoś więcej o sobie?

Co to jest chronotyp?

W dużym uproszczeniu chronotypy pozwalają nam lepiej zrozumieć działanie naszego organizmu, jego rytm dobowy, a nawet gospodarkę hormonalną. Jest to nasz naturalny rytm, który nie ma nic wspólnego ze społecznie przyjętymi zasadami, że do pracy przychodzimy na 8 do 16, a od 22 do 6 rano musimy już spać. Oczywiście możemy tak funkcjonować, ale prawda jest taka, że nasze organizmy są od dawna zaprogramowane po swojemu i niewiele można zmienić, by nocnego marka zmienić w rannego ptaszka i odwrotnie. Żeby jednak zrozumieć, co to jest chronotyp, naukowcy opracowali system kilku chronotypów snu reprezentowanych przez poszczególne zwierzęta: lew, wilk, niedźwiedź, delfin. Każdy z nich odpowiada odmiennemu zapotrzebowaniu na sen, ale też różnym godzinom „szczytowej formy” w ciągu dnia. Warto co jakiś czas przeprowadzić na chronotyp snu test. Jest to istotne, ponieważ chronotyp snu może zmieniać się wielokrotnie w ciągu naszego życia. Jest to tzw. test skowronka czy też zwyczajny test na chronotyp, który na podstawie kilku prostych pytań pomoże nam odpowiedzieć na pytanie, jakie chronotypy odpowiadają nam samym i naszemu stylowi życia.

Chronotyp snu test – dlaczego warto?

Przede wszystkim, nie jest to jakiś wymysł, a potwierdzona naukowo teza, że każdy z nas ma jakiś chronotyp snu. Zrozumienie go może w znaczący sposób podnieść naszą jakość życia. Nie zmienimy co prawda tego, jak funkcjonuje świat i tego, że do szkoły czy do pracy idziemy wczesnym rankiem i musimy wstawać często o porach, które można uznać za nocne, jednak pozwoli nam to ułożyć nieco lepiej swój plan dnia. Już wprowadzenie drobnych zmian może przynieść ogromną różnicę. Dlatego też dobrze jest wykonać na chronotyp snu test, który bez problemu znajdziemy w internecie. Pytania tam zawarte dotyczą naszych nawyków dotyczących snu, planu dnia, stylu życia i tym podobnych kwestii. Taki test skowronka pozwoli nam ocenić, czy mamy chronotyp wilka, czy może bardziej chronotyp delfin. A później podpowie, kiedy w ciągu dnia najlepiej wypoczywać, w jakim momencie nasz potencjał jest najwyższy i jak zachować lepszą higienę snu. Wszystko to są drobne składowe wpływające na poprawę samopoczucia, a w konsekwencji także naszego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Często budzimy się o 2, 3, 4 rano i nie wiemy dlaczego. Być może Twój organizm potrzebuje innego chronotypu snu.

Chronotyp – test i możliwe wyniki

Kiedy już wykonamy w internecie test na chronotyp dowiemy się mniej więcej jak działa nasz organizm. Jeśli okaże się, że mamy chronotyp wilka, będzie to oznaczało, że jesteśmy typem nocnego łowcy. Mamy średnie zapotrzebowanie na sen, preferujemy aktywność wieczorną i wyróżniamy się dużą kreatywnością. Chronotyp wilka ma też problem z wczesnym wstawaniem. Jeśli wykonany przez nas na chronotyp test wykaże, że mamy chronotyp delfin, będzie to oznaczało, że ogólnie nie potrzebujemy szczególnie dużo snu. Kiedy śpimy, jedna półkula mózgu odpoczywa, a druga czuwa. I choć jest to rzadko spotykany chronotyp, to właśnie on najczęściej ma problemy ze snem. W opozycji do chronotypu delfin stoi niedźwiedź. Taka osoba uzależnia swój dobowy rytm od dostępu do światła słonecznego. W dzień jest aktywna, w nocy odpoczywa. Niedźwiedzie po prostu dostosowują się do otoczenia. Jeśli jednak nasz chronotyp test wykaże, że jesteśmy lwem, będzie to oznaczało, że lubimy wstać skoro świt i od razu ruszyć na podbój świata. Największą wydajność u lwów obserwuje się w godzinach przedpołudniowych i to właśnie na takie pory najlepiej zaplanować najbardziej wymagające zadania w ciągu dnia.

Po co robić na chronotyp test?

Można zapytać, po co właściwie robić taki test skowronka? Z ciekawości? Dla zabawy? Potraktować to jako ciekawostkę? Poszczególne osoby różnie podchodzą do tego tematu. Mając jednak chociaż ogólne pojęcie o tym, na jaką porę dnia przypada szczyt naszych możliwości fizycznych i intelektualnych, mamy szansę lepiej ułożyć plan dnia czy to w pracy, czy to w domu i w sprawach prywatnych. Możemy też lepiej zrozumieć swój organizm w kwestii snu. Dowiemy się czemu nie ma sensu kłaść się spać o godzinie 22, skoro i tak zaśniemy 3 godziny później. Przekonamy się, czemu nasza pociecha woli wstać o nieludzkiej porze w niedzielny poranek, a my sami dostosowujemy się do pory roku wschodów i zachodów słońca.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne