Meble ogrodowe są najważniejszym elementem aranżacji tarasu. Niestety każde wyposażenie z czasem traci blask i wtedy warto je nieco odświeżyć. Zastosowanie kilku prostych patentów sprawi, że odrestaurowane meble ogrodowe będą wyglądały jak nowe.
Czym pomalować meble drewniane a czym plastikowe? Podpowiadamy jak przygotować powierzchnię przed malowaniem oraz jaka farba sprawdzi się najlepiej.
Malowanie mebli ogrodowych z drewna
Drewniane meble ogrodowe są najbardziej narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z tego względu należy je dobrze przygotować i zastosować odpowiednie farby, które zapewnią nie tylko ładny wygląd, ale także wysoką trwałość.
Jak przygotować powierzchnię drewna do malowania?
Na początek warto zorganizować kilka przydatnych produktów i narzędzi, dzięki którym odpowiednio zabezpieczysz powierzchnię mebli. Rękawice ochronne, folia malarska, papier ścierny i pędzle to podstawowe elementy Twojego niezbędnika.
Konserwacja
Jeszcze przed malowaniem, surowe meble ogrodowe zabezpiecz impregnatem. Przed konserwacją drewno powinno być pozbawione zanieczyszczeń, suche i gładkie — w tym celu przetrzyj je papierem ściernym i usuń pył. Impregnacja chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, zmiennymi temperaturami, działaniem grzybów, pleśni i owadów.
Jaką farbę wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele farb i preparatów służących do malowania mebli ogrodowych. Wyróżnić można trzy rodzaje farb, które różnią się od siebie efektem oraz wytrzymałością:
- farba kredowa — tego rodzaju farba do mebli ogrodowych zapewnia naturalny efekt, ponieważ spod jej warstwy przebija się rysunek słojów; niestety cechuje się niską trwałością,
- farba alkidowa — ten typ farby zapewnia bardzo twardą i błyszczącą powierzchnię, która całkowicie zakrywa słoje; gwarantuje trwałość na długi czas,
- farba akrylowa — ta farba sprawdzi się w przypadku renowacji i dekoracji mebli ogrodowych; jej żywotność jest niestety krótka.
Wybór produktu zależy od osobistych preferencji, jednak najlepsza farba do mebli ogrodowych to taka, która nie tylko da oczekiwany efekt estetyczny, ale jednocześnie będzie chronić strukturę drewna przed działaniem czynników zewnętrznych.
Do malowania mebli ogrodowych służą jeszcze dwa inne produkty, a są nimi:
- lakierobejca do drewna — w przeciwieństwie do farb, lakierobejca wydobywa z drewnianych mebli ich naturalny wygląd; półtransparentna powłoka działa ochronnie, zapewniając przy tym estetyczną odnowę,
- olej do drewna — malowanie drewnianych mebli ogrodowych olejem to wzmacnianie struktury od wewnątrz, ponieważ preparat, zamiast tworzyć powłokę, wnika w głąb. Olejowanie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób chcących zachować pierwotny wygląd i strukturę drewna.
Czym pomalować meble ogrodowe z plastiku lub metalu?
Farba zawsze musi być dostosowana do rodzaju tworzywa, z którego wykonane są meble ogrodowe. Każdy materiał wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, dlatego też preparat do malowania mebli z drewna nie sprawdzi się w przypadku plastików i na odwrót. Co robić?
Z pomocą przychodzą farby przeznaczone do pokrywania powierzchni PVC, które dostępne są również w wersji w sprayu. Metoda malowania mebli za pomocą aerozolu jest niezwykle wygodna zwłaszcza w przypadku takich mebli jak plastikowe krzesła ogrodowe — farbę tego rodzaju łatwo nanosi się nawet w trudno dostępnych miejscach.
Jeśli zaś chodzi o meble metalowe, należy zadbać o ochronę przed korozją. Nie trzeba się jednak martwić o poświęcenie estetyki na rzecz zabezpieczenia; obecnie na rynku dostępna jest cała gama farb o zróżnicowanej kolorystyce i wykończeniu. Warto dodać, że farby rozróżnia się głównie ze względu na typ metalu, do którego są przeznaczone — ten czynnik powinien w pierwszej kolejności determinować wybór produktu.
Białe meble ogrodowe — jak uzyskać upragniony efekt?
Malowanie mebli ogrodowych na biało to trend, który utrzymuje się od kilku sezonów. Nic dziwnego, gdyż biel kontrastująca z roślinnością wygląda świeżo i efektownie. Niestety jest to kolor niezwykle wymagający, który uwidacznia każde niedociągnięcie. Jak tego uniknąć?
Przygotowanie mebli ogrodowych przed malowaniem na biało jest kluczowe i powinniśmy to sobie wziąć do serca. Usunięcie resztek starej powłoki, odtłuszczenie i szlifowanie to kroki, które koniecznie należy wykonać przed nałożeniem nowej farby. Aby powierzchnia była idealnie gładka, papier ścierny może nie wystarczyć — jeśli masz taką możliwość, wykorzystaj szlifierkę. Nie zapomnij o usunięciu pyłu!
W przypadku mebli z plastiku lub metalu sprawa jest prosta — wybierasz produkt przeznaczony do malowania tych konkretnych powierzchni. Meble z drewna możesz pomalować lakierobejcą, co pozwoli uzyskać bardziej naturalny efekt, lub posłużyć się farbą do drewna.
Malując meble na biało, trzeba wykazać się precyzją i nierzadko też uzbroić w cierpliwość, gdyż jedna warstwa powłoki może okazać się niewystarczająca. Zazwyczaj dopiero dwukrotna lub trzykrotna aplikacja daje oczekiwany rezultat.
Podsumowanie
Czym pomalować meble ogrodowe? To zależy od tworzywa, z którego meble są wykonane.
Producenci farb oferują całą gamę produktów przeznaczonych do mebli drewnianych, plastikowych lub metalowych. Wysokiej jakości farby, lakierobejce i oleje chronią m.in. przed promieniowaniem UV i zmianami temperatur.
Niezależnie od rodzaju mebli, należy pamiętać o dobrym przygotowaniu powierzchni oraz impregnacji — impregnat gruntujący do drewna chroni dodatkowo przed grzybami i pleśnią.
Artykuł sponsorowany