Eternit na dachu

Eternit czyli potoczna nazwa płyt i materiałów azbestowo-cementowych. Kiedyś używany na potęgę – odporny na ogień, mróz, deszcz czy wiatr, a dodatkowo wytrzymały mechanicznie. Używane również w innych celach niż budowlanych, na przykład jako koce gaśnicze. Materiał idealny chciałoby się rzec, lecz ma jedną wielką wadę – jest szkodliwy. Bez paniki jednak, ponieważ miliony gospodarstw domowych przez lata miała styczność z azbestem i nie wywołało to milionów zachorować na raka płuc, pylice czy innych chorób płucnych. Kiedy azbest jest groźny dla zdrowia człowieka? Azbest może szkodzić nam tylko w przypadku dostania się włókien azbestowych do naszego układu oddechowego, najbardziej jesteśmy narażeni na wdychanie pyłu azbestowego podczas montażu, gdy przecinamy płytę lub podczas ich demontażu, gdzie może dojść do jej złamania. Nie mniej jednak powinniśmy pomyśleć o jego utylizacji, dlatego w dzisiejszym artykule poruszymy między innymi koszty utylizacji, wymogi prawne, a także tanie pokrycia dachowe, jako dobre zamienniki eternitu.

Sprawdź też temat podobny, czyli czy panele fotowoltaiczne mogą być szkodliwe?

Co zrobić z eternitem?

Jeśli posiadamy na naszym dachu płyty azbestowe to powinniśmy pomyśleć o ich utylizacji. Wiele osób chce przyoszczędzić i zadaje sobie pytanie czy można samemu zdjąć eternit z dachu? Według prawa nie może, lecz w praktyce wygląda to całkiem inaczej. Wiele osób ściąga płyty azbestowe samodzielnie, należy pamiętać, aby zadbać o swoje zdrowie. Podczas rozbiórki eternitu wymagane jest posiadanie maski, rękawiczek, a nawet specjalnego kombinezonu. Płyty azbestowe nie powinny być rzucane lub łamane, a składowane jedna na drugiej i odpowiednio zabezpieczone.

co zrobić z azbestem

Azbest na dachu sąsiada?

Płyty azbestowe na dachu sąsiada nie tylko jemu szkodzą, ale także całemu otoczeniu. Pamiętajmy, że azbest zaczyna pylić w stopniu zagrażającym dopiero, gdy ulega rozkładowi. Żywotność płyty azbestowej może kończyć się już po 20 latach. Pierwszą rzeczą którą należałoby zrobić to rozmowa z sąsiadem. Jeśli sąsiad nie zgodzi się na wymianę azbestu w najbliższym terminie to pozostaje nam czekać jeszcze ponad 13 lat. To właśnie wtedy minie termin na pozbycie się azbestu z naszego dachu. Jeśli dach z azbestu zagraża lub grozi zawaleniu to można złożyć wniosek do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. W przypadku składowania azbestu na działce sąsiada możemy to zgłosić do odpowiednich organów. Azbest powinien być składowany w odpowiednich miejscach lub co najmniej odpowiednio zabezpieczony zgodnie z zasadami dot. składowania materiałów niebezpiecznych.

Ile kosztuje utylizacja azbestu

Przed odpowiedzią na pytanie ile kosztuje utylizacja azbestu powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie ile możemy na to przeznaczyć? Dofinansowanie na utylizację azbestu jest tylko w pewnych okresach, nie trwa ono zatem cały rok.  Utylizacja azbestu na własną rękę może być kosztowna, ale czasem jest konieczne. Pamiętajmy, że źle składowany eternit grozi wysokimi karami i nie warto na tym oszczędzać, bo może nas to sporo kosztować. Ile kosztuje utylizacja azbestu? Według cenników prywatnych firm możemy zauważyć, że jest to około 15 złotych za metr kwadratowy płyty. Dawniej płytami azbestowymi pokrywało się całe dachy garażów, stodół oraz innych budynków gospodarczych, dlatego warto w przypadku większego metrażu zainteresować się dofinansowanie na utylizację azbestu, aby zredukować jego koszta. Unia europejska wypuściła specjalną dyrektywę, która reguluje prawnie stosunek do azbestu. Ostateczny termin usunięcia azbestu z naszej posiadłości to rok 2032. Po przekroczeniu tego okresu przewidziane są wysokie karę. Problem azbestu w Polsce jest duży, widać to szczególnie w małych miastach i wsiach, gdzie wiele budynków gospodarczych jest pokryta właśnie tym materiałem.

Azbest do kiedy

Co zamiast azbestu?

Usuwając azbest zostajemy pozbawieni dachu nad głową. Gdy zdecydujemy się na utylizację bez dofinansowania możemy bardzo szybko pozbyć się pieniędzy. W przypadku usuwania płyt azbestowych z naszych garaży czy stodół możemy zaoszczędzić wybierając najtańszy zamiennik eternitu. Przyjęło się, że najtańszym pokryciem naszego dachu jest blacha, lecz są nieco tańsze zamienniki. Bitumiczne płyty faliste, które budową przypominają trochę pokrycia dachowe z azbestu kosztują najmniej. Koszt m2 może zaczynać się już od 15 złotych. Podobną cenę posiada płyta falista włóknocementowa, która w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna. Posiada bardzo podobne zalety jak eternit, lecz jest bezpieczna dla zdrowia, ponieważ nie zawiera szkodliwego dla ludzi azbestu. Jeśli chcemy jeszcze bardziej zaoszczędzić pieniądze to możemy zdecydować się na płyty 3 lub 4 gatunku. Takie płyty są często przebarwione lub niedomalowane oraz mają poobijane rogi. Płyta taka może kosztować nawet 10 zł na m2, co w przypadku pokrycia dachu wiaty lub garażu może być dobrym rozwiązaniem.

Reasumując warto usuwać azbest z naszego otoczenia i rozeznać się w temacie dofinansowań. Mamy jeszcze 13 lat, aby całkowicie pozbyć się eternitu z naszego dachu i warto zrobić to zawczasu.  

 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne