Strona głównaZdrowieZgubiłem kod do recepty, jak sprawdzić go ponownie?

Zgubiłem kod do recepty, jak sprawdzić go ponownie?

Duży pośpiech nie sprzyja dobrej organizacji. Czasem zdarza się nam coś zgubić i nie ma w tym nic niezwykłego. Nic zatem dziwnego, że dość częstym problemem, zwłaszcza wśród osób pozostających pod stałą opieką lekarza jest zgubiona recepta. Nie chodzi oczywiście o receptę papierową, która już odeszła do lamusa, a o receptę internetową. Kod do recepty łatwo można zawieruszyć, a później mocno się zdziwić podczas wizyty w aptece. Co zatem zrobić, jeśli zgubiłem kod do recepty? Jak sprawdzić numer recepty samodzielnie?

Zgubiony kod recepty – nie panikuj!

Nie ma powodu do paniki. Owszem, zawsze lepiej jest nie zgubić kodu i po prostu iść zrealizować receptę bez większego problemu. Ale to nie oznacza, że nie można już nic z tym zrobić. Zatem jak sprawdzić kod recepty po zakończeniu rozmowy z lekarzem? Jedną z odpowiedzi na zapytanie typu “zgubiłem kod do recepty” jest IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta. W menu wchodzimy w zakładkę o nazwie “recepty” i tam znajdziemy listę swoich recept online wraz z kodami ich odbioru oraz przepisanymi lekami. Jak widać, zgubiona recepta przy posiadaniu IKP nie stanowi właściwie żadnego problemu. Dla pewności możemy ją też pobrać w formacie PDF i pokazać w aptece.

mObywatel sposobem na zgubiony kod recepty

To mniej znana, ale równie skuteczna metoda na zgubioną receptę. Do aplikacji mObywatel możemy zalogować się posiadając IKP. Jest ona kompatybilna zarówno z telefonami z Androidem, jak i z iOS. Dzięki temu również zyskujemy szybki i łatwy dostęp nie tylko do aktualnej recepty, ale też do wszystkich wcześniejszych recept, oraz wielu innych praktycznych funkcji. Wówczas nawet nie musimy farmaceucie podawać kodu recepty ani naszego numeru PESEL. Wystarczy, że pokażemy mu kod QR do zeskanowania i możemy odebrać swoje leki. Warto zaprzyjaźnić się z tego rodzaju rozwiązaniami. Pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu, ale też i stresu związanego z utratą kodu odbioru recepty. Aplikacja tego typu jest na tyle intuicyjna, że poradzą sobie z nią nawet seniorzy, pod warunkiem, że znają się na obsłudze telefonu.

Jak sprawdzić kod recepty bez IKP?

Zgubiony kod recepty może przynieść nam więcej bólu głowy, jeśli nie mamy Internetowego Konta Pacjenta. Wciąż jednak nie jest to sytuacja bez wyjścia i wcale nie musimy drugi raz umawiać się na teleporadę, marnując na to kolejne godziny i czas swój oraz lekarza. Jak sprawdzić kod recepty w inny sposób? Część pacjentów w podobnej sytuacji zapewne uda się do apteki w nadziei, że podając sam numer PESEL uda im się zrealizować receptę. Niestety to tak nie działa i nie jest możliwe. Do odbioru recepty w aptece koniecznie musimy mieć kod podany przez lekarza. Z tego powodu zgubiona recepta dla osoby bez IKP może być pewnym problemem. W tej sytuacji jedną z możliwości jest ponowny kontakt z przychodnią, od której otrzymaliśmy receptę internetową i poproszenie o ponowne podanie kodu odbioru. W małych przychodniach w niewielkich miastach możemy uzyskać taką informację stosunkowo szybko i przez telefon. Czasem jednak trzeba będzie swoje odczekać na połączenie albo wybrać się do placówki osobiście.

Jak sprawdzić numer recepty bez dzwonienia do przychodni?

Jest jeszcze jedna możliwość, z której chętnie korzysta duża część osób. I to nie tylko wtedy gdy w grę wchodzi zgubiony kod recepty, ale zawsze, gdy ma się kontakt ze służbą zdrowia. To wygodne i praktyczne rozwiązanie polega na założeniu Profilu Zaufanego. Umożliwia on szybki i bezpieczny dostęp właściwie do wszystkich naszych spraw urzędowych, w tym także do Internetowego Konta Pacjenta. To łatwy sposób na to, jak sprawdzić numer recepty. Wystarczy, że mamy przy sobie telefon z dostępem do internetu, a nic nas nie zaskoczy. Wówczas w każdej chwili możemy szybko sprawdzić, jaki jest kod odbioru i spokojnie zrealizować swoją receptę.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne