Strona głównaTurystykaCo warto kupić i przywieźć z Portugalii?

Co warto kupić i przywieźć z Portugalii?

Wybierając się na wakacje każdy z nas pragnie przywieźć ze sobą do Polski małą pamiątkę, która będzie nam przypominała ten piękny i beztroski czas. Co warto przywieźć z Portugalii? Na co zwrócić uwagę podczas wakacyjnych zakupów?

Europejskie miasta mają bardzo dobre połączenia lotnicze z Polską stąd cieszą się dużym zainteresowaniem. Niezależnie czy będzie to weekendowy city break czy też dłuższy pobyt chcąc przedłużyć chwile radości chętnie sięgamy po portugalskie produkty. Co warto kupić? Większość z nas przywozi sery, wina, słodycze czy też magnesy. 

Słodycze z Portugalii

Najsłynniejszym słodkim przysmakiem z Portugalii jest pastel de nata. Każdy kto będzie w Portugalii nie może o tym zapomnieć. Delikatna waniliowo- budyniowa konsystencja zapiekana w cieście francuskim. Można ją jeść na śniadanie, deser czy przekąskę w międzyczasie – nadaje się na każdą okazję. Zabierając ją do Polski pamiętajmy, że należy ją spożyć jak najszybciej. Jakie jeszcze słodycze możemy przywieźć z Portugalii? Warto kupić kokosową słodką bułeczkę zwaną Pão de Deus czy też ręcznie robione czekoladki, trufle czy praliny, które zawierają nadzienie owocowe ale i winne. 

Wina z Portugalii

Wielu z pytanych z czym kojarzy Portugalię z pewnością odpowiada wino! I jest w tym dużo racji. Warto kupić jako pamiątkę butelkę dobrego wina, gdyż nie wszystkie są dostępne w Polsce – a na pewno nie za taką cenę. Miejscowość Porto słynie z długo dojrzewającego wina, który dzieli się na różne klasy. Może być czerwone, różowe czy też białe. Z innej części Portugalii – Madery warto przywieźć słodkie wino – Vinho de Madeira. Jest orzeźwiające a najlepiej smakuje schłodzone. Dla fanów bąbelków Portugalia oferuje również wina musujące, warto spróbować Murganheira. Jakie jeszcze wina warto przywieźć z Portugalii? Oczywiście będąc na południu Portugalii nie można zapomnieć o winach z plantacji Alentejo. Są to wina słodkie, które swój smak zawdzięczają słonecznemu klimatowi. Na północy z regionu Douro wina będą miały lżejszą strukturę, dzięki czemu są mniej słodkie.  

Pamiątki z Portugalii

Innymi typowymi pamiątkami z Portugalii, które warto kupić w Portugalii są niebiesko-białe płytki ceramiczne zwane Azulejo – są one dostępne w każdym z miast. Portugalczycy bardzo często zdobią swoje domy takimi płytkami dodając im przy tym pięknego uroku. Niejeden spacerujący tam polski turysta zainspirował się na tyle, że po przyjeździe do Polski sam zmieniał wystrój swojego budynku. Za taką płytkę robioną ręcznie zapłacimy około 5-6 euro za sztukę. 

Najczęściej kupowaną pamiątką a zarazem symbolem Portugalii jest kogut z Bercelos. Wiąże się z nim historia, w której zapianie owego koguta miało sygnalizować niesłuszny wyrok śmierci wobec skazanego. Mężczyzna został ocalony, a następnie oczyszczony z zarzutów. Figurki te symbolizują szczęście, a wybierając im większego ptaka tym przepowiednia mówi o proporcjonalnie większym szczęściu. 

Co jeszcze warto kupić w Portugalii?

Jeżeli nie jesteście fanatykami magnesów, koszulek czy ceramiki warto pochylić się ku jedzeniu. Portugalia ma naprawdę dużo do zaoferowania! 

Sardynki, bo o nich teraz będzie mowa – królują na portugalskich stołach. W każdym z miast znajdziemy lokalne markety, na których możemy zaopatrzyć się w świeżo złowione sardynki. Jeżeli jesteś w Lizbonie koniecznie odwiedź najsłynniejszy sklep Mundo Fantástico da Sardinha Portuguesa. Królują tam sardynki w różnych postaciach. Dla tych, którym smak ryby nie przypadł do gustu mogą ją nabyć w celach dekoracyjnych, gdyż mają bardzo ciekawe najróżniejsze oprawy. 

Kontynuując wątek związany z jedzeniem warto kupić w Portugalii sery. Mają one specyficzny owczy smak – mogą być delikatne bądź produkowane ze zsiadłego mleka owczego, dzięki czemu smak jest intensywny. Dla fanów sera warto wspomnieć również o Queijo Serpa, którego czas dojrzewania wynosi 2 lata. 

Nie zapominajmy również o oliwie z oliwek. Portugalia jest światowym producentem, dlatego warto i ją przywieźć z Portugalii – czy to w małej czy większej butelce.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne