Strona głównaPoradyBezpieczeństwo przede wszystkim – czyli gdzie zapisywane są wszystkie nasze hasła?

Bezpieczeństwo przede wszystkim – czyli gdzie zapisywane są wszystkie nasze hasła?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie komputer zapisuje hasła?
  • jak sprawdzić hasła używane na komputerze?
  • jak znaleźć nie zapisane hasło w google chrome?
  • jak sprawdzić hasła wpisywane na komputerze Google Chrome?

„Bezpieczeństwo w sieci to podstawa”. Cóż jednak kryje się pod nieco już oklepanym hasłem, którego uczy się dzieci w szkole? 

Każdy z nas korzysta z poczty, internetowego konta bankowego, profilu społecznościowego, czy też konta gier online. Każda z tych rzeczy ma jedną cechę wspólną. Jest chroniona (albo chociaż powinna być) hasłem. Hasło (z angielskiego password) – chroni przed wieloma rzeczami, od niebezpiecznych hakerów, którzy planują napaść na nasze konto bankowe, do tych mniej szkodliwych jak chytrego sąsiada, który podkrada nasz Internet przez WiFi. 

Dobre hasło chroni nasze konto przed nieautoryzowanym wejściem postronnych osób na dane konto. Co gdy nie mamy głowy do zapamiętania wszystkich haseł dostępu i decydujemy się, by zostały umieszczone na stałe w przeglądarce lub komputerze? Gdzie są zapisywane hasła? I kto ma do nich dostęp? Czy jest to bezpieczne? W tym artykule przybliżymy nieco temat zabezpieczeń: gdzie są zapisane klucze dostępu, a także jak zobaczyć hasło?

Gdzie przechowywane są hasła? Kilka słów o technologii 

Jeżeli należymy do tych „zapominalskich” mamy kilka możliwości zabezpieczenia naszych haseł. Obecna technologia, wykorzystywana w przeglądarkach internetowych oraz systemach operacyjnych, umożliwia zapisanie oraz szyfrowanie haseł do wszystkich kont, z których korzystamy. 

Wyjaśnijmy tajemnicę, gdzie komputer zapisuje hasła. Dla osoby niezwiązane z tematem może się wydawać, że hasła zapisane na komputerze nie są bezpieczne.  Jest to jednak nieprawda. Najnowsze systemy operacyjne posiadają specjalne oprogramowanie służące do bezpiecznego przechowywania haseł. W przypadku Windows 10 jest to Menedżer Poświadczeń – rewolucyjny program, który umożliwia łatwy dostęp do haseł używanych na Twoim komputerze. 

Menedżer poświadczeń umożliwia wyświetlanie i usuwanie informacji logowania zapisanych dla danych witryn internetowych, połączonych aplikacji i sieci.

Ten program to coś w rodzaju „cyfrowego sejfu”, który zapisuje często używane hasła, nazwy użytkownika oraz adresy na przestrzeni dysku twardego. Dodatkowym ułatwieniem dla użytkownika jest to, że owe zapisane dane mogą być także użytkowane przez Microsoft Office albo Skype.  A  jak sprawdzić hasła używane na komputerze? To nic trudnego. 

Aby znaleźć zapisane na Windowsie hasła trzeba wejść w:

Start > Panel Sterowania > Konta Użytkowników > Zarządzaj poświadczeniami w sieci Web > Poświadczenia sieci Web.

W sekcji „Poświadczenia sieciowe” znajdują się wszystkie hasła do przeglądarki. Są to hasła używane do logowania się na różnych stronach oraz w różnego rodzaju aplikacjach internetowych.

Aby ujawnić hasło do wpisu, kliknij ikonę strzałki w dół obok niego. Następnie kliknij odnośnik „Pokazać obok Hasło”. W przypadku braku zapisanych haseł, w oknie będzie widnieć informacja „Brak haseł witryn sieci Web.

Hasła zapisane w przeglądarce Chrome

Nie tylko systemy operacyjne umożliwiają zapisanie haseł na komputerze. Podobną opcję fundują nam przeglądarki. W tej części artykułu dowiemy się jak sprawdzić hasła wpisywane na komputerze Google chrome.

Google Chrome ma wbudowany poręczny menedżer haseł. Gdy pojawi się prośba o zalogowanie, możesz zapisać dane hasło w przeglądarce i odszukać hasła do różnych witryn.

Niewiele osób jednak wie, że z przeglądarki Google Chrome można hasła użyte do logowania, ale niezapisane do przeglądarki. Jak znaleźć niezapisane hasło w Google chrome? Niestety nie ma takiej możliwości. Można odzyskać natomiast zapisane w przeglądarce hasła.

Trzeba wykonać następujące czynności:

Gdy jesteśmy zalogowani na naszym koncie Google, wpisz w adresie przeglądarki adres „chrome://settings/passwords”.

Na dole strony będą strony z zapisanymi oraz niezapisanymi hasłami. 

Gdy nie pamiętamy hasła, które wpisaliśmy w konkretnym serwisie, wyszukujemy go z listy i klikamy ikonę „oczka” po jego prawej stronie.

UWAGA! Aby zobaczyć hasło, konieczne będzie podanie pinu, który podaliśmy przy rejestracji w systemie Windows. 

Mamy nadzieję, że nieco uspokoiliśmy osoby, które obawiały się o bezpieczeństwo swoich danych i haseł w Internecie. Jak widać, istnieją proste sposoby, by po pierwsze owych haseł nie zapomnieć, a po drugie — by w razie potrzeby szybko je zmienić. Ze swojej strony możemy także polecić włączanie gdzie się da opcji uwierzytelniania dwuskładnikowego, czyli logowania do portali i innego rodzaju stron internetowych za pomocą hasła oraz kodu przychodzącego na podany numer telefonu.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne