Strona głównaTurystykaCo warto kupić i przywieźć z Bułgarii?

Co warto kupić i przywieźć z Bułgarii?

Planując urlop w Bułgarii warto przywieźć ze sobą pamiątki, które będą przypominać nam o naszych wakacjach. Bułgaria słynie z aromatycznych olejków, kosmetyków, ale także herbat i przypraw. Podczas podróży warto zwrócić uwagę na lokalne produkty, a w szczególności wystrzegać się chińskich podróbek, które notorycznie zaczęły pojawiać się za niższe ceny. Wybierając się do Bułgarii warto zabrać ze sobą trochę gotówki na zakupy w lokalnych marketach czy targach. 

Co warto kupić w Bułgarii? Turyści przywożą rozmaite rzeczy – zaczynając od jedzenia jak sery, słodycze aż do wyrobów kosmetycznych z dodatkami olejków różanych.

Tradycyjne bułgarskie słodycze

Wybierając się na bułgarskie wybrzeże warto przywieźć do Polski tradycyjne bułgarskie słodycze. Turyści chętnie wybierają deser lokum o różnych smakach, który w swojej konsystencji przypomina galaretkę. Najbardziej popularne smaki to te pistacjowe, płatków róż czy orzechów. Kolejną słodkością, której nie może zabraknąć jako smacznej pamiątki to czekolada. Lokalną bułgarską czekoladą, której smak jest z dodatkiem wody różanej. Chałwa w wersji bułgarskiej nie różni się o tej polskiej, jednak jest ona również uwielbiana przez miejscowych i turystów, więcej jeżeli smakujesz w tych słodyczach nie powinno go zabraknąć w drodze powrotnej do Polski. Pamiętać należy, że słodkości kupione na ulicznym targu mogą mieć krótką datę spożycia, dlatego warto takie pamiątki kupić zapakowane hermetycznie przez co wydłużymy czas jego przydatności. 

Co polacy najchętniej kupują w bułgarii?

Polscy, który podróżują do Bułgarii najchętniej kupują olejki różane oraz alkohole. Dlaczego tak się dzieje? Ze względu na niskie ceny w porównaniu do jakości. Wina są głównym produktem eksportowym do innych krajów. Polacy najczęściej wybierają wina czerwone takie jak merlot, melnik czy rubin. Dość popularnym winem jest też Katarzyna Estate. Polacy chętnie kupują też liker Menta z dodatkami olejków z mięty. Cieszy się dużą popularnością ze względu na jego orzeźwiający i słodki smak. Nie zapominajmy o tradycyjnej rakiji. Niektórych alkoholi nie dostaniemy w Polsce, dlatego w polacy chętnie dokonują ich zakupu za niewielkie pieniądze. Kobiety często kupują olejki różane, którą są bardzo popularne. Ile kosztuje olejek różany w Bułgarii? Olejki nie należą do najtańszych. Są one dodawane w małych ilościach do kosmetyków tj. kremów do rąk, balsamów czy szamponów. Za kilogram olejku różanego możemy zapłacić nawet 7000 euro. Cena jednak jest adekwatna do jakości, gdyż pozyskiwane są one z róż damasceńskich – a jego gęstość jest większa od wody. 

Czego nie można wywieźć z Bułgarii?

Pamiętajmy, że nie wszystko co jest sprzedawane na lokalnych bazarach możemy przewieźć do Polski. A więc czego nie można wywieźć z Bułagrii? Przepisy celne bardzo pilnują, aby turyści nie przewozili wyrobów z gatunków zakazanych. Wszelkie rodzaju torebki, dywany oraz inne produkty wytworzone ze skóry zwierząt podlegającej ochronie są surowo zabronione. Nie powinno się przewozić również raf koralowych oraz muszli. 

Bułgaria złote piaski – co warto kupić

Jak w każdym wakacyjnym mieście tak i w Bułgarii w złotych piaskach możemy kupić wszelkiego rodzaju magnesy. Jednak gdy to nam nie wystarczy warto kupić ljutenica czyli tradycyjną pastę warzywną, której głównej składnikiem jest papryka oraz pieczony bakłażan. Idealnie nadaje się na kanapkę lub może być podawana jako sos. W Twojej walizce do domu nie powinno zabraknąć bułgarskich przypraw. Najbardziej popularna jest czubrica, która jest mieszanką górskich ziół, więc jeżeli jesteś fanatykiem czosnku, cząbru czy kozieradki to warto kupić kilka paczek.  

Perfumy różane z Bułgarii

Na wstępie należy wspomnieć, że Bułgaria jest czołowym producentem w sprzedaży kosmetyków z dodatkami olejków różanych. Będą na wakacjach w Bułgarii warto kupić perfumy, które pachną bardzo wyraźnie, ale i naturalnie. Ich cena zachęca do zakupów. Warto zwrócić uwagę, że perfumy różane mają najwyższą ilość olejków eterycznych. Kupując oryginalne perfumy różane z Bułgarii możemy być pewni, że utrzymają się one bardzo długo.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

1 KOMENTARZ

Popularne