Strona głównaTurystykaCo warto kupić i przywieźć z Albanii?

Co warto kupić i przywieźć z Albanii?

Planując wakacje do różnych krajów, każdy z nas powinien chociaż w niewielkim stopniu zainteresować się kulturą czy historią danego miejsca. Coraz więcej osób wybiera Albanię jako miejsce do spędzenia wakacji. Na szczególne uznanie zasługują piękne plaże czy też zabytki z czasów rzymskich. Każdy z nas uwielbia pamiątki, które będą przypominały o dobrze spędzonym czasie. Co warto przywieźć z Albanii? Albania jako kraj znajdujący się na Bałkanach ma do zaoferowania duży wachlarz propozycji, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele osób przywozi magnes z każdego kraju, również i w Albanii znajdziemy ciekawe wzory z symbolami narodowymi. Równie kolorowe i ciekawe wzory możemy znaleźć na dywanach Kilim, ale czy warto je przywieźć z Albanii? Zdecydowanie tak! Ich różnorodność oraz konkurencyjne ceny zachęcają do zakupu. Wykonywane są one ręcznie z owczej wełny, więc możemy być pewni o wysokiej jakości produktu. Robiąc zakupy w Albanii warto kierować się na bazary, gdzie w każdym momencie możemy negocjować ceny przedmiotów. W porównaniu do Polski ceny tam są konkurencyjne, dlatego polacy tak często podróżują w stronę bałkanów i przywożą ciekawe pamiątki czy to w formie do jedzenia czy postawienia na półce.

Co warto kupić w Albanii?

Innymi rzeczami, które warto kupić w Albanii są oliwy z oliwek – zdecydowanie różni się ona od tych sprowadzanych z zachodu do Polski. Dzięki odpowiedniemu klimatowi mają specyficzny smak i idealnie nadadzą się do smażenia czy sałatek. Szczególnie polecane są Kallmet i Musai Olive Oil. Dla fanów gotowania Albania przygotowała również przyprawy rozmaryn, oregano czy pietruszkę, które mają intensywniejszy smak, więc warto kupić taki prezent i wykorzystać podczas przygotowywania posiłków.

Będą w Albanii nie zapomnij o serach. Kraj ten słynie z Kaçkavall, który wyrabiany jest z owczego mleka. Najlepiej kupić go w małych regionalnych gospodarstwach, a zapakowany hermetycznie może Ci posłużyć jako ciekawy dodatek do sałatki, która zaskoczy Twoich znajomych. Kolejną rzeczą, którą warto kupić w Albanii jest pasta serowo-paprykowa zwana fergese. Kupicie ją tylko w Albanii w różnych proporcjach. Jest ona zapakowana w słoiczku, więc jest łatwa do przetransportowania, a obdarowany na pewno ucieszy się z tak smacznego podarunku.

Popularne prezenty z Albanii

Do popularnych prezentów przywożonych z Albanii są popielniczki w kształcie bunkrów. Nie da się ukryć, że znajduje się ich tam bardzo dużo, stąd są jedną z ikon na albańskiej ziemi. Dla miłośników alkoholu proponujemy zakup lokalnego koniaku – Skanderbeg, który wytwarzany jest z winogron o śliwkowo-cytrusowym smaku. Nieco mocniejszym alkoholem, ale dalej popularnym jako prezent z Albanii są raki. Jest to bardzo dobrze znany napój alkoholowy na całych Bałkanach.

Idąc dalej nie można ominąć herbatki górskiej, która posiada bardzo dobre właściwości zdrowotne. Popularnym prezentem jest również kawa, gdyż zmieści się ona do podróżnego plecaka czy walizki. Albańczycy piją kawę na turecki sposób, więc jako pamiątkę sprzedają również zestawy razem z xhezve, który jest tradycyjnym dzbankiem do parzenia.

Zakupy w Albanii – porady

Planując zakupy w Albanii, warto przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednią ilość gotówki. W wielu miejscach nie ma możliwości płacenia kartą. Wybierając się na lokalne bazary możemy być pewni, że za warzywa, owoce czy niewielkie pamiątki będziemy poproszeni o gotówkę. Pamiętajmy, że walutą w Albanii jest lek, czasami jest możliwość zapłacenia za zakupy w euro – jednak nie jest to często spotykana praktyka.

Kolejną radą podczas zakupów w Albanii o której warto pamiętać to, że Albania nie jest pionierem wśród produkcji srebra. Dlatego planując regionalne pamiątki omijajmy stoiska w których większość będzie importowana z Turcji.

Kończąc zakup pamiątek w Albanii nie można zapomnieć o cudownym miodzie. Jest on uznawany za jeden z najlepszych na Bałkanach. Warto zakupić sobie jeden lub dwa słoiczki, aby po powrocie do Polski modź sobie przyrządzić albański deser na bazie jogurtu i orzechów z dodatkiem miodu. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne